Recent Replies

Recent Topics

Legislatie care priveste frontiera de stat

Acasă Forumuri Legi, decrete, regulamente Legislatie care priveste frontiera de stat

Acest subiect conține 24 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 9 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 25 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

ijpf.galati@mai.gov.ro

Am primit si de la Galati doar ca nu prea inteleg ce zona e. Poate Cristina sa ma lamureasca. Prut, Dunare, ARBDD?

Attachments:
    golden fish
    golden fish
    Participant

Da Catalin ai voie sa pescuiesti incepand cu zona Vadeni( aflata in nordul judetului si care reprezinta granita de judet) si pe tot teritoriul judetului Galati in aval pana in gura de varsare a Prutului in Dunare ,adica la Scurta.Asta-i tot,sanatate sa avem si timp sa mergem la pescuit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am inteles. Eu traiam cu impresia ca mai exista si portiune de Dunare in judetul Galati dar am realizat ca defapt frontiera dunareana apartine de Tulcea.
    Sa vina caldura!

Iulian
    Participant

Astazi a venit si ultimul aviz de pescuit pe frontiera. Acum pot merge la pescuit linistit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit sa imi rezolv viza ANPA si urmeaza sa culeg vizele pentru frontiera.

Iulica, ne trimiti si noua adresele?

Macar pentru domnul Eugen care le asteapta de o luna…

Iulian
    Participant

Adresele de unde se pot lua avizele de pescuit pe granita. In special pentru domnul Eugen
    Mehedinti
    ijpf.mehedinti@mai.gov.ro
    Tulcea
    stpf.tl@igpf.ro
    Dolj
    stpf.dj@igpf.ro
    Timis
    ijpf.timis@mai.gov.ro
    Caras Severin
    stpf.cs@igpf.ro
    Galati
    ijpf.galati@mai.gov.ro
    Olt
    ijpf.olt@mai.gov.ro
    Calarasi
    presa@ijpfcalarasi.ro
    Teleorman
    inspectorat@ijpf-teleorman.ro
    Giurgiu
    bogdan.coman@igpf.ro

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Bravo colegule! Ai un bonus de la mine peste vreo 40 zile.

Iulian
    Participant

Multumesc mult colegu, abia astept.

Iulian
    Participant

Astazi am solicitat avizele si pentru judetele Iasi, Vaslui si Botosani. Dupa ce le primesc am sa postez si adresele.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Revin cu informatia legata de pescuitul in zona de frontiera estica adica pe raul Prut.

Eu si cu Iulica am reusit sa scoatem avizele care ne permit sa pescuit in zona de frontiera a judetelor estice dar am omis sa ne gandim ca pescuitul pe Prut inseamna si trecerea fasiei de frontiera. Spre rusinea mea care am fost candva si granicer si care eram toba de legislatie, pur si simplu nu m-am gandit si nici nu am recitit legea care reglementa aceste amanunte. Legea o gasiti tot aici, pe prima pagina a acestui topic…

In fine, asa cum ne spunea si Cristina, trebuie mers la pichetul de frontiera local, care poate avea in grija cateva localitati, si acolo comandantul unitatii isi pune parafa si semnatura pentru ca noi sa putem trece fasia fara a fi pasibili de vreun dosar penal.

E bine sa cititi aceasta lege deoarece reglementeaza mai multe aspecte de care va veti lovi, acces, pescuit zi/noapte, campare, agrement…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Politia de frontiera pune la dispozitia pescarilor un formular electronic pentru obtinerea facila a avizului de pescuit in zona de frontiera, PG, asa cum e cunoscut printre pescarii mai varstnici. Urmati linkul:

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-formular-de-avizare-a-activitatilor-de-pescuit-sportiv-in-zona-de-frontiera-pentru-persoane-fizice-250.html

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am folosit si in 2018 adresa de mai sus si am completat vreo 13 zone de frontiera. Avizul de la Tulcea mi-a sosit in zi de sarbatoare, de Boboteaza ( sambata ) la 4 ore dupe ce am completat formularul.

Succes!

Attachments:
Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 25 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.