Recent Replies

Recent Topics

Magazin muste artificiale

Home Forums Fly Fishing, Fly Tying Magazin muste artificiale

This topic contains 33 replies, has 4 voices, and was last updated by Tutush Tutush 4 months, 3 weeks ago.

Viewing 10 posts - 25 through 34 (of 34 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Noua, si singura adresa a magazinului nostru online cu muste artificiale, taparine si alte accesorii este urmatoarea:
    http://www.muste-artificiale.ro
    Doritorii sunt invitati acolo sa vada minunatiile si eventual sa isi comande ceva. Pentru alte detalii suplimentare nu ezitati sa folositi telefonul meu pe care il gasiti acolo sau aici la rubrica contact.
    Si nu uitati sa ne urmariti fiindca incepe sezonul rece, sezon in care avem obiceiul sa lansam cateva concursuri cu premii

Catalin
    Catalin
    Keymaster

De saptamana asta se gasesc si in magazin.
    Taparine cu 6, 8, 10 muste, in diverse culori sau monocolore, pe carlige japoneze, legate cu fire 0.25-0.5
    Culori disponibile momentan – alb, galben, rosu, verde, albastru si negru

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Musculite pentru obletii inghetati si mofturosi pe carlige mici, masura 18 si 20. Cu astea imi omor timpul liber. Le gasiti si la magazin, 2,5 lei bucata sau 12 lei taparina completa cu 4 muste si buldo

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Kitt taparina multifunctionala
    Contine:
    – 2 module metalice a cate 3 brate
    – 2 module metalice a cate 2 brate
    – 2 monturi mono 0,30 cu cate 2 brate cu agrafe
    —————————————————————————————-
    – 4 streamere mari
    -10 streamre Baby Fish
    – 4 streamere dungate
    – 8 streamere rigide
    – 4 plumbi – 10, 15, 20, 30 gr
    – 2 plumbi pilker – 20, 30 gr
    Modulele din monofilament si cele metalice se pot folosi separat sau se pot monta una de cealalta formand taparine cu 2-3… 10 brate. Bratele sunt prevazute cu agrafe cu vartej si permit atasarea si schimbarea rapida a modelelor si culorilor diferite de streamere si muste. In functie de locul si de specia vizata se pot forma taparine pentru biban, rosioara, avat, salau, stiuca, clean, scrumbie, stavrid, macrou, cod… Costul acestui kitt este de 100 lei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

De ce sustin ca era nevoie de un astfel de kitt si ca e atat de universal? Pai in primul rand pentru ca el ne fereste de problemele legale si/sau morale de a pescui in diverse ape cu mai multe carlige decat ne permite legea. La noi vorbim de doua carlige in apele libere, zece in mare, in Ungaria de exemplu zona Tisza cu trei carlige… Apoi m-am gandit la pescuitul in mari si oceane, acolo unde taparina metalica poate fi o alternativa solida la agataturi, abraziuni si dinti si greutati mari. Modulele metalice promit sa sustina forte de 20-22 kilograme, sunt rezistente la rasucire si incurcare. Deasemeni aceste module se pot folosi cu succes si in apele dulci la pescuitul rapitorilor cu momeala vie, stiuca, avat, salau, somn, biban, atasandu-se pe brate carlige specifice cu ochet ( kittul va contine si 10 carlige cu tija lunga ). La fel de bine aceste module metalice se pot folosi drept strune pentru rapitorii de apa dulce atunci cand se pescuieste cu naluci artificiale. Mustele si streamerele alese au forme, dimensiuni si culori variate tocmai pentru a putea fi folosite la o gama cat mai diversificata de specii de pesti. Am constatat de-a lungul anilor ca pestii iubitori de muste artificiale trebuiesc cautati tinand cont in primul rand de cateva elemente esentiale si anume. Primul este forma si marimea carligelor pe care le alegem la fel ca atunci cand pescuim respectivul peste cu momeli naturale. Apoi forma si culoarea trebuie sa faca aceste muste sa imite pe cat posibil hrana uzuala a acestor specii de pesti. Ultimul element il constituie modul de abordare al pestelui vizat adica adancimea de prezentare, modul si viteza de recuperare a mustelor. Cum spuneam, am ales mustele si streamerele pentru acest kitt asa incat sa se poata pescui pesti incapand cu bibaneii si rosioarele la palma si terminand cu pestii oceanici trecuti de 10-15 kilograme.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Imbunatatiri la mustele pentru scrumbie, pentru cunoscatori

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Streamer pentru avat 2.0 cu ochi 3D doar pentru pescarii mai exigenti

Tutush
    Tutush
    Participant

Iti aduci aminte ca ne.am certat odata pe FB cu unul Eduard din Sfantu Gheorghe? Tot pe tema asta ca sustinea aiurea ca locuitorii Deltei sunt cei mai si cei mai. Ei sunt singurii saraci si defavorizati ai tarii. In Delta e singurul loc din tara unde e iarna si alte exagerari. Tu l-ai blocat paremi.se dar eu nu. Ce crezi? L.au dat la ziar la Adevaru cred. Mare ghid. Promoveaza turism ecologic si se trage din haholi. Ma bufneste rasul. Ce rahat o fi? Asa. La comentarii sa vezi ce isi lua la botic de la consatenii lui care ziceau ca toata viata a fost un braconier si ca alerga pasarile cu salupa plina de turisti. Defapt zicea altul ca el nu sta in Sfantu. Il amenintau aia. M.am bucurat. Ce figuri erau pe el atunci si ce ii plangea pe oamenii Deltei si cand colo el fura de rupea. Tii minte cand m.ai dus la Dunavat pe hotelul ala plutitor. Mai stii ca toate mizeriile si toaletele se varsau in canal? Am poze Boss. Tu m.ai invatat sa pozez tot. Si gunoiul il aruncau prin stuf toti taranii aia si daca le zici sar la bataie. Zic ca noi pescarii distrugem Delta. Tu stii ca eu am fost in Delta mai mult cu trenul si autobuze si poate ca ramanea dupa mine ce nu puteam arde. Cateva cutii de conserve de tabla ca sticlele si borcanele le caram lu mama ca erau scumpe pe vremea aia. Ei distrug Delta aia care stau acolo la fel cum la mama la Pirscov fura lemnul si arunca gunoiul pe Saratel locuitorii satului. Eu nu le.as mai da facilitati si scuriri de la nimic ca d.aia au devenit puturosi si ingamfati. Ca prea le.au cantat in coarne toti. Aia din Valea Jiului sau Apuseni nu mai au atatea drepturi si e vai de mama lor. Astia au de toate. Salupe, viloaie si bani de.i intorc cu lopata. Hai sa comparam Crisan sau Mila23 cu un sat din Petrosani

Tutush
    Tutush
    Participant

Sorry am postat in alta parte din greseala

Viewing 10 posts - 25 through 34 (of 34 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.