Recent Replies

Recent Topics

Materiale de fly tying si tehnici de legat

Acasă Forumuri Fly Fishing, Fly Tying Materiale de fly tying si tehnici de legat

Acest subiect conține 22 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 2 zile.

Vizualizare 11 articole - 13 la 23 (din 23 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Avatii vor primi anul acesta perlute, perle si diamante.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In imaginile de mai jos se gasesc cateva noduri esentiale pentru taparina cu muste artificiale. Sunt doua moduri simple in care se leaga saltatoarea pe linie dar si un nod pentru carligul cu ochet. Din practica mea dar si din cele vazute in Grecia, atunci cand faceti saltatoarea, dupa ce legati carligul si alegeti lungimea ei sa zicem 7 cm, la capatul firului sa ii faceti un nod, chiar dublu si astfel reduceti la zero posibilitatea ca legatura saltatoare-linie sa cedeze. Practic se poate intampla sa alunece firul in nod si sa iasa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sus in meniul de baza a mai rasarit o rubrica noua, GLOSAR, un loc numai bun pentru incepatori ca sa faca cunostinta cu abecedarul muscarului.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Ia uite ce am primit azi de peste mari si tari

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi discutand cu cativa prieteni pescari de la un club polonez ( cei care ne-au suflat contractul cu spaniolii ), mi-a venit ideea de a crea un atelier pentru legatorii de muste artificiale. Ma gandesc sa gasim un loc unde se poate bea o bere in liniste, aproape de o apa in care sa mai si testam creatiile si desigur sa putem sa facem un schimb de idei si tehnici. Imi povesteau baietii astia ca ei se intalnesc pentru a-i sprijini in primul rand pe incepatori in tainele legatului dar si pentru a-si prezenta ultimele modele si a face schimb de idei si de locuri, tehnici…
    Nu imi vin acum in minte toate detaliile dar probabil ca undeva in zona Comana sau Falastoaca, la doua, trei saptamani, ne-am putea aduna pentru cateva ore de barfa si creatie.
    Astept pareri.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi este 15 septembrie si au inceput scolile deci astept si eu noi elevi la cursurile de legat muste. Tocmai ce au intrat pe stoc menghinile cehesti si ceva materiale noi asa ca grabiti-va! Te anunt domnu’ Bogdan ca am testat si noua ata de corp venita din Cehia si este ok, respecta standardele UNI THRED 3/0 deci o vom putea comercializa in aceasta iarna si pentru clientii nostri. Carligele arata bine si tocmai ce am reusit sa leg doi tantarei pe carligele numarul 24 si vreau sa va spun ca m-am simtit chiar ca un boboc de clasa a-I-a adica greu, foarte greu. Mai fac cativa si vin cu pozele ca sa va intarat putin.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Foarte multi pescari m-au intrebat de-a lungul timpului daca e greu sa legi o musca. Iata ca se poate si fara menghina si alte ustensile, doar cu putina ata de corp.

Nelu
    Nelu
    Blocat

fly fishing aspius aspius

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Recomand!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am descoperit astazi ca penele de paun de diferite culori pot fi si naturale si nu neaparat vopsite.

Unde as putea gasi asa exemplare?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fie ca suntem legatori vechi, profesionisti sau incepatori atunci cand vine vorba despre ce materiale sa folosim ne lovim de aceleasi probleme. Materialele de calitate sunt din ce in ce mai greu de gasit si de cele mai multe ori se intampla ca de la acelasi producator sau distribuitor sa cumperi acelasi produs dar cu alte calitati. Am nimerit spre exemplu diversi fulgi colorati sau bucati de blana care in contact cu apa isi pierdeau rapid din intensitatea culorii, mai mult le patau si pe celelalte cu care veneau in contact. Am primit kristal flash care se destrama sau nu era la fel de maleabil ca cel initial, monofilamente care se rupeau cu mana desi aveau rezistenta garantata la peste 15 kgf, carlige deformate sau necalite… 

Ideea este ca intr-o lume dominata de consum si de vanzari rapide nimeni nu isi mai asuma nimic, toti dau vina pe cei de la care iau la randul lor materialele si cam atat. In lipsa unor minime garantii cred ca singura solutie ramane testarea produselor finite adica a mustelor artificiale, atat cat se poate fiindca e cam greu sa confectionezi si sa testezi la fiecare lot de materiale calitati de anduranta. Poti cel mult sa faci cateva teste de inmuiere, uscare, pescuit cu ele o zi doua si cam atat.

Importanta este pentru mine testarea personala a tuturor mustelor atat ca evolutie dar si ca rezistenta in timp in mod special tinand cont de specia de peste pescuita. De multe ori pestele nu e atat de pretentios pe cat credem noi si clar ca o musca de avat poate prinde si o stiuca sau invers dar ideea e daca acea musca este pregatita sa reziste dintilor de stiuca daca e gandita doar pentru avat. La fel si cu alte muste si specii care chiar daca nu ti le propui sa le prinzi te poti trezi cu ele in carlig.

Fiind pescar si avand destula experienta am ales sa gandesc si sa leg mustele tinand cont de toate aspectele intalnite in teren. Astfel la mustele expuse dintilor am ales sa protejez corpurile cu lac special care are rol de colorare/stralucire dar si de intarire/cimentare. Corpurile drepte,care contin doar elemente de stralucire pot fi astfel protejate si de dintii pestilor dar si de efectele nedorite ale apei, decolorare, dezmembrare. Sreamerele care sunt mai lungi si se leaga din mai multe fibre e bine sa fie cimentate in toate punctele sensibile. Asta inseamna mai mult timp pierdut dar si mai multa siguranta. Am fost nevoit intr-o primavara sa folosesc streamere pentru avat care nu aveau nodul final cimentat si desi nodul era cel putin dublu/triplu streamerele incepeau sa se dezmembreze dupa 2-3 zile. Efectul cimentarii e dovedit desi ai crede ca acel lipici este mai mult de forma. Daca ai sa incerci sa tai legatura cimentata cu headcement cu un cutter iti va fi foarte greu… 

Vizualizare 11 articole - 13 la 23 (din 23 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.