Recent Replies

Recent Topics

Materiale fabricate acasa ( home made materials )

Acasă Forumuri Fly Fishing, Fly Tying Materiale fabricate acasa ( home made materials )

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de bogdan bogdan acum 1 an, 12 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cele mai ieftin de procurat, de multe ori cu randament mai ridicat decat cele gasite in comert, si TOTDEAUNA cele care-ti ofera satisfactia cea mai mare reusind sa ai rezultate cu nalucile facute de tine.

M-a intrebat de curand Cristina cum poate vopsi si intari niste pene de rata si gaina pentru a face niste muste/streamere cu ele. Se pot face unele ajustari in ceea ce priveste culoare si duritatea/elasticitatea lor si se vor putea utiliza in confectionare. Din pacate nu cunosc modalitate sa facem barbulele mai lungi decat prin lipire. Nu cred ca se baga cineva sa faca asta.

Pentru intarirea fibrelor/barbulelor exista spray-uri cu lac sau silicon. Pentru vopsire exista multe chimicale si tratamente mai bune sau mai putin bune.

Pentru vopsire gasisem acum vreo 2 ani un site al unui roman, pescuitor la musca. Ii tot citesc site-ul. Imi place. Nu i-am cerut permisiunea, dar o sa pun link-ul despre vopsire naturala a penelor/fibrelor de pe site-ul lui. Nu stiu daca le-a inventat, probat sau plagiat. Oricum mie mi-a facut placere lecturarea paginilor din site-ul respectiv. O munca oricum a depus, cateva zile bune i-a mancat din viata doar ca sa ne ajute pe cei care vrem sa vopsim pene. Sper sa se multumeasca cu niste vizitatori in plus pe siteul sau.

Acesta e link-ul: http://pescuitlamusca.ro/page3/page7/page35/pigmenti-naturali-pescuit-la-musca.html

Mulumim domnule “pescuitlamusca”

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Merg pe lucrurile manuale, astea iti dau o satisfactie in plus cand prinzi si inca ceva, ocazia de a fi UNIC atunci cand iesi undeva si cand ceilalti se vor uita mirati nestiind ce e si de unde e.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Fly Tying Tools

Am avut placerea sa cunosc un pasionat de fly tying din Suceava, si anume pe domnul Bodnaru George. Va prezint realizarile dansului in doua clipuri. Deci se poate face si in Romania !

https://www.youtube.com/watch?v=-YmPrwupvi8

https://www.youtube.com/watch?v=H4wgvemuWNI

Mult respect!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pacat! Avem inca oameni atat de buni, meseriasi, oameni cu imaginatie, perseverenti dar nimeni nu ii ajuta! Nu e posibil ca in Romania marerialele pentru o menghina sa coste 200 lei iar in China sau India sa cumperi menghina cu totul cu 2 dolari.
    Noi ar fi trebuit sa producem si sa vindem asa ceva altora dar unde sa mai produci, cine sa mai lucreze in ateliere la strunguri sau freze?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ne mai organizam si noi coltul muscarului? defapt ca sa pastrez trendul, legati careva dintre voi vreo musca?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fiecare noua partida de pescuit imi confirma faptul ca pescuitul se poate desfasura cu mare succes daca folosim scule, nade, momeli, naluci sau accesorii confectionate de noi acasa. Romanul a fost mereu inventiv dealtfel si a pescuit mai mereu folosind cam tot ce a putut de prin gospodaria lui sau din imprejurimi. Bete de alun, frasin, stuf, ate, bolduri, piulite, plumbii de la rotile daciilor, mamaligi, mixuri de cereale de tot felul, linguri oscilante…

Ultimii ani ne-au adus in case tuturor fel de fel de lucruri frumoase din domeniul pescuitului, marci de renume, tehnici noi, lucruri care ne-au usurat sau infrumusetat practicarea acestui hobby.

Totusi la nivelul actual cred ca folosirea in exces a multor produse de import nu este chiar benefica. Putem usor sa ne legam noi o musca sau sa confectionam o oscilanta ori rotativa sau vobler, twister, ca sa nu mai vorbesc de momeala si nada naturala care cu siguranta poate fi mai sanatoasa si de origine controlata atunci cand ne-o procuram singuri decat cumparand-o de aiurea.

Poate ca in mediul natural nadirea nu are un impact prea mare dar in baltile private pescuite frecvent orice nada sau momeala care poate contine substante nesanatoase poate afecta sanatatea pestelui si poate si a consumatorilor acestui aliment.

De multe ori pescuiesc langa pescari dotati cu fel de fel de minunatii si ii vad cum se chinuie sa prinda cate un amarat de peste pe care poate ca eu il prind mult mai usor sau repede. Cred ca trebuie pus accentul si pe alte aspecte atunci cand vrei sa iesi la o partida de pescuit de succes si cu siguranta ca tot ceea ce poti face cu mana ta te va ajuta si va putea face diferenta dintre tine si alti pescari.

La ultima iesire din Delta am pescuit la avat in mare parte si rezultatele nalucilor au fost in favoarea celor facute de noi intr-un procent zdrobitor. Mustele, streamerele sau pilkerele au batut fara drept de apel Thrillurile deci se poate si cu bani putini dar si cu satisfactia muncii tale.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cu siguranta satisfactia de a prinde peste cu naluci facute de mana ta este deosebita, iar atunci cand diferenta intre rezultatele nalucilor facute de tine personal si cele cumparate din magazine specializate in urma marketing-ului devine substantiala, multumirea e si mai mare.

Ca dovada ( daca mai era cumva nevoie de inca una ) sint rezultatele celebrului SALMO THRILL RBL 7CM supranumit regele sau spaima sau moartea avatilor, pe care l-am folosit destul de mult la acesata iesire in Delta si s-a cam facut de ras in fata streamere-lor si a pilkere-lor confecctionate de noi. Cred ca am avut 3-4 capturi cu el, si chiar au fost primele mele capturi de avat in vreo 2 ani in care l-am mai folosit din cand in cand pe Mures zona Deva. Am auzit ca in alte zone merge bine, dar pe mine nu m-a incantat deloc.

Astept timpurile in care pescarii clienti a magazinelor de pescuit sa inceapa sa-si cumpere mai mult produse cu care sa-si confectioneze singuri nalucile sau nadele dupa intuitia lor si sa renunte la produsele gata facute si superlaudate de producatori. Magazinele sint pline de tot felul de produse finale ( pui in carlig si ai captura sigurata, sare pestele din fantana, etc… . ) Majoritatea sint produse de reclama si marketing. Fara nici un motiv intemeiat suntsuperlaudate prin reviste de specialitate, se vand la promotie, este ultimul ragnet in domeniu, ce mai… , dai x lei pe un vobler si prinzi cu el tot ce misca si la orice ora.

O mamaliga pentru carlig mai stie sa faca cineva?

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.