Mreana si clean pe Niscov

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Mreana si clean pe Niscov

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 57 total)
  • Author

Nu prea il sari cu piciorul decat in anumite locuri si acolo treci pe pietre. De la Tisou in jos Niscovul mai aduna cativa afluienti si albia raului are foarte multe griopi unde apa poate avea si pana la doi metri adancime. Spre exemplu la vre-o 4 km de mine Niscovul formeaza o lunca de vreo 300 de metri pe vre-o 5 m latime si o adancime medie de aproape un metru. Malurile raului sunt pline de scobituri unde pestele se poate ascunde si este foarte greu de prins.

NeluNelu
    Spectator

Interesant, poate il vizitez si eu la primavara!

NeluNelu
    Spectator

George, ce zici, se merita sa fac o excursie Sambata sau Duminica, pentru un pescuit pe Niscov?
    Pana la Tisau am 60km, poate acolo dau de tine si mergem in locurile cu peste, parca as manca vreo doua kile’ de clean!

Nelu imi pare rau dar acum am vazut mesajul tau. Te astept cu cea mai mare placere la un pescuit de clean pe Niscov. Eu astazi am dat o fuga cateva ore si am prins ceva clean dar si surpriza zile o mreana foarte frumoasa.

Am prins si eu un pestisor astazi.

CatalinCatalin
    Keymaster

Iata-ma proaspat intors dintr-un maraton de pescuit si aventura care a insumat printre altele si doua treceri pe Valea Niscovului.

Pentru ca nu ne intereseaza neaparat capturile, am sa postez mai mult imagini cu zonele vizitate. Deci in locul traditionalelor sacose cu clenuti si a gratarelor cu mititei v-am pregatit offroad cu loganul peste dealurile Strezenilor, vizite la satul dacic Naeni, ape sulfuroase sau sarate, Niscov si noi.

CatalinCatalin
    Keymaster
    Participant
    CatalinCatalin
    Keymaster

Deci a scazut, si pare si mai limpede…

Malul ala din poza de mijloc o sa il sape si o sa il care cat de curand…

Participant

Paraul Caprita este un afluent al raului Niscov ce izvoraste la nord-est de satul Pietricica la o altitudine de 600 de metrii si se varsa in raul Niscov in satul Strezeni. Are o lungime de aproximativ 6 km si vara seaca pe mai bine de jumatate din lungime, in verile mai secetoase seaca complet pana aproape de izvor. Batranii spun ca pe vremuri curgea mai tot timpul anului si se gasea peste pe el din specia Mreana, Molan si Zvarluga. Acum acesti pesti se gasesc foarte rar pe el doar in anii  cu precipitatii abundente.

Participant

Cam asa se braconeaza pe raul Niscov.

CatalinCatalin
    Keymaster

E pacat mare de ei! Ca si cantitate probabil ca nu valoreaza mai nimic dar pentru ecosistemul unui paraias cum e Niscovul e o catastrofa. Pacat!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 57 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.