Recent Replies

Recent Topics

Muste si streamere

Acasă Forumuri Fly Fishing, Fly Tying Muste si streamere

Acest subiect conține 374 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 săptămâni, 2 zile.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 375 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa ani de cautari si documentari am ajuns la concluzia ca piata romaneasca e foarte saraca pe segmentul mustelor artificiale pentru alte specii decat pastrav sau lipan. Si sincer, sa copiezi o nu stiu ce musca facuta de nu stiu cine pentru un pastrav in conditiile in care se gasesc filmari cu duiumul nu e mare filosofie. Dar pescarii de fly fishing nu coboara din munti, ei sunt un fel de semizei sau poate atat stiu sa faca. Multe specii se preteaza pescuitului cu snurul si desi sunt mai raspandite sau dezvoltate marii legatori nu le-au descoperit. Am gasit obleti in Suedia centrala si i-am prins cu musca cand ceilalti pescari nu prindeau nimic, la fel si bibani. Ce sa mai vorbim de avati, cleni sau rosioare. Prietenul Ivan Gabriel a facut cativa pasi mari in privinta asta si a popularizat pescuitul cu musca pentru toata lumea dar inca mai este de munca. Mustele dedicate acestor specii, inspirate putin de la altii sau adaptate ori chiar inovate din materiale populare exista si fac treaba buna. Ramane sa acceptam aceste evidente si sa intelegem ca pescuitul cu snurul e pentru toti.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi am avut norocul sa raman fara curent ceea ce m-a facut sa trec la confectionarea mustelor. Practic am terminat comanda pentru un client din Sibiu iar acum leg monturile si le ambalez. Nu ma odihnesc prea mult fiindca s-ar putea sa plec cu George prin Marea Nordului unde mustele sunt la mare cautare asa ca trebuie sa mai fac macar vreo 50. Bineinteles ca imi voi lua ustensilele la mine mai ales ca pe acolo ziua tine cam 24 ore…

Anonim

Baga mare Boss, ca nu prea ai timp sa dormi acolo ca ziua tine vreo 23 de ore

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi am facut o inspectie pe internet sa vad ce muste si streamere mai fac oamenii, pentru ei dar si pentru vanzare. Spre surprinderea mea multi legatori vechi au cam dat-o in bara, probabil din dorinta de a vinde mai mult sau mai repede si au uitat sa mai ia in calcul reguli elementare.
    E plin internetul de facaturi de tot felul asa ca vreau sa trag un semnal de alarma. In primul rand daca vreti sa cumparati de undeva, oriunde, sa aveti grija si sa va informati inainte pe forumuri despre plaja dimensiunilor carligelor in functie de specie, despre culorile preferate de specia de peste in functie de hrana preferata, calitatea carligelor sau a materialelor, nu va aruncati sa cumparati aiurea.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Au fost testate cateva streamere ’14, chiar daca si cele ’13 inca isi confirma suprematia printre nalucile de avat. Se pare ca exista si o crestere a randamentului, dar asta ramane de vazut concret in 2014. Deocamdata nu pot sa dau detalii, a fost o singura zi ( 2 ore ) de testare, si se pare ca sint cel putin la fel de prinzatoare cum au fost si cele din 2012-2013, dar nu pot sa confirm 100%. Oricum, azi am prins mai mult decat ma asteptam, aprox 15-20 avati in 2 ore. Nu au fost mari, masa lor a fost undeva la 800-1200 gr., dar a fost frumos.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Imagini???

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dupa cum sti, unul din multele mele proaste obiceiuri este sa nu-mi iau aparat foto la mine cand merg la pescuit. iau alte chestii 😉

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da, cat de bine stii tu sa ai grija de toate… Mai putin telefonul, lansetele, mustele… Maine vin si eu cu imagini si poate si filmari.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

No lasa, ca mai stiu pe unu’ care o plecat in Norvegia la pescuit si nu si-a luat lansetele.

bebeu
    Participant

Asa este, foarte frumoasa si pare reala.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O alta creatie dragalasa si probabil cu mult succes in apele sarate gasita pe internet. Macrou, scrumbie, hering… Am sa o incerc intr-o zi desi nu cred ca imi va iesi asa bine.

bebeu
    Participant

Parca ar fi data cu lac…..

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 375 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.