Retete pentru nade si momeli

Home Forums Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 54 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

O tema de gandit si scris pentru Cristina: _

-sa ne explice ea cum isi procura momelile naturale, eventual de unde, cum le pastreaza, imagini cu recipientii pentru coropisnite, explicatii… adica lucruri interesante adunate de la pescarii batrani care au initiat-o in tainele acestui sport-pasiune.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin,nu-i rea ideea dar sincera sa fiu nu sunt cine stie ce secrete vis-a-vis de subiect, majoritatea fiind cunoscute de pescarii la stationar.Am sa-ti spun despre cateva tipuri de momeli ,cele mai cunoscute si cele mai folosite.
    Prima ar fi rama rosie de gunoi pe care trebuie sa o cauti doar in locurile evident cu gunoi de grajd si pe care trebuie sa le tii in cutii cu pamantul din care se scot si f important trebuie ferite de caldura.Daca se tin perioade mai lungi de timp punetj-le mancare zat de cafea,resturi de legume(nu se pun resturi lichide)
    A doua categorie de rame sunt cele serpesti sau negre si sunt cele mai cautate rame la pescuitul somnului,crapului si mrenei,puse cate una sau buchet.Pe astea le sapam din revarsarile Dunarii,Prutului sau Siretului,in general in zonele inundate cu pamant negru mocirlos.La ramele astea pastrarea se face in galeti mari de var cu mult pamant( dar pamantul nu trebuie sa fie acelasi cu cel de unde scoatem ramele daca e mocirlos)Se cauta pamant tot din aceiasi zona dar pe cel mai uscat ,de preferat din musuroaiele de cartita .Nu se pun in malul din care le-am scos deoarece ele sunt deja pline de apa si punandu-le in mal se mocirlesc mai tare si pana a doua zi mor.La fel ca si cele rosii se feresc de caldura sapand o groapa pe malul unde pescuim ,mai adanca si o acoperim cu crengi de salcii.Ah si foarte important cand le cauta-ti cautati- le in maluri,radacini si paduri de salcii.Nu uita-ti sa gauriti capacul la cutii.Daca aveti beciuri,camere la subsol sau locuri f racoroase depozitati- le acolo si vor tine in cel mai fericit caz in jur de o luna.
    Coropisnitele( momeala mea preferata de cautat)sunt mai dificil de cautat si de gasit avand locuri preferate unde stau si care trebuie sa intruneasca o serie de conditii:
    -sa fie apa prin preajma,sa aibe iarba,stuf si papura ca sa se poata hrani.Cea mai simpla metoda de a le gasi e sa sapam dupa ele dar asa se intampla sa le taiem . Mai e o alta metoda dar aia trebuie filmata ca e mai complicata.Unii dupa ce le prind le rup clestii insa am constatat ca mor mai repede. Cel mai bine e sa le pune- ti in cutii,fiecare separat ca se omoara. In cutii le punem pamant ,acelasi de unde am sapat,si e bine ca plasticul din care e facut cutiile sa fie mai gros deoarece ele pot decupa cu maxilarele lor puternice si evadeaza. Cel mai bine e sa le punem in cutii mari de var de 20-25 litri,pline cu pamant in care sa punem nu mai mult de 15 buc.( sunt f teritoriale). Ptr transport e mai bine sa le tinem in cutii compartimentate( am sa va pun o poza cu asta)la fel ca orice momeala trebuie sa le ferim de caldura si trebuie tinute la racoare. De mancare le putem da cartofi,rosii,morcov si castravete. Daca avem grija de ele le putem avea cam 2 saptamani.

Astea sunt principalele 3 tipuri de momeli naturale cu care pescuiesc majoritatea pescarilor si care sunt cele mai folosite.

NeluNelu
    Spectator

aduc si eu cateva completari:
    in general ramale se tin in sacotei din panza deasa,tare care le permite o aerare mare.sacoteiul se tine legat la gura cu un jnur.
    eu le tin la subsolul blocului si iarna in acest mod, pamant folosesc mai putin, eu folosesc coceni de porumb(atentie, nu stuletele!)rupti in bucatele si in prealabili umeziti, in combinatie cu frunze uscate, si astea umezite si ceva balega de cal mai uscata(se faramiteaza si se amesteca compozitia omogen)aceasta fiind hrana lor preferata(celuloza)ramele se vor intari, vor deveni deosebit de vioaie si tari.daca nu am o parte din aceste ingrediente folosesc bucati de carton din cofragul de oua, si astea in prealabil umezite puse straturi, un strat de cartoane un strat de rame cu frunze sau ceva pamant, s.a.m.d.
    pe locul doi in pastratul si transportul ramelor este recipientul din metal(cutie)si abia pe locul trei este cel din plastic.Acesta din urma produce o supraincalzire si ramele se vor stica(mai ales pe timp foatre calduros)
    coropisnitile eu le tineam in cutii de lemn compartimentate cu un capac deasupra care culiseza.drept asternut foloseam ingredientele de mai sus de la rame.(atasez si cateva poze)
    deasemeni puteti face o capcana simpla pentru prins coropisnite, astfel:
    se taie partea de sus a sticlei de plastic si i se scoate dopul si se intoarce cu partea in care era dopul in jos.se prinde cu cleme de sarma,capse sau alt sistem (lipire cu picatura sau silicon, sau se lasa asa).Pe fundul sticlei se pune putina bere.sticla se ingroapa in pamant pana la nivelul superior, in asa fel sa nu intre pamant in ea si sa astupe gaura unde era dopul.bineinteles trebuie cautat si locul adica langa depozite de gunoi de grajd, resturi menajere din curte sau in portiunile de teren unde am plantat rosii(atasez poza)coropisnitile vor crede ca s-au deschis noi carciume si dau buzna sa se imbete!
    😆

golden fishgolden fish
    Participant

Foarte buna completare insa faza cu capcana ptr coropisnite o stiam insa nu prea poti sa o pun in practica ca ai nevoie de foarte mult timp sa aduni un nr mare,dureaza prea mult.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sa vin si eu cu o completare adica un capitol nou. In cazanele unde depozitam gainatul de la prepelite, dupa 3-4 zile suprafata lor este plina de viermusi. Mii si milioane! Am doua variante, sa gasesc un vanzator serios si sa ii furnizez zilnic viermii sau sa ii adun cumva si sa ii dau hrana pestilor din lac. Aveti careva alte idei? Sa ma apuc de method feeder? 🙂

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin,e ok sa-i si vinzi mai ales ca ai productie zilnica dar e tot la fel de bine si sa- ti hranesti pestii cu ei. In ceea ce priveste metoda feeder nu cred ca e ptr tine decat daca dai in lacul tau ca eu una nu te vad la dunare dand la stationar,mai ales daca pe undeva mai departe sar niste avati mari si obraznici. Am dreptate?

CatalinCatalin
    Keymaster

😉

NeluNelu
    Spectator

Nada
    – fasole fiarta colorata cu sofran
    – mazare fiarta
    – porumb fiert decojit
    – grau fiert pudrat cu zahar vanilat
    – cubulete de mamaliga inmuiate in miere de albine si lapte praf.
    – cubulete de cartofi fierti in bors si tavaliti prin praf de inghetata, vanilie, capsuni, banane.
    – spaghete fierte si taiate marunt
    – orez fiert si colorat cu sofran
    – macaroane fierte si colorate cu sofran
    Se amesteca si se nadeste timp de 5 zile in acelasi loc si la aceiasi ora.
    ——————————————————- ——————————————————- ————–
    Nada
    Pasta de boabe de porumb in lapte maruntite, amestecate cu pesmst, este buna pentru crap, caras.
    Nada
    – paine uscata si macinata – 600 gr.
    – paine prajita si macinata – 400 gr.
    – pesmet – 400 gr.
    – malai galben – 100 gr.
    – alune prajite macinate – 100 gr.
    – biscuiti superiori macinati – 200 gr.
    – praf de cocos – 100 gr.
    – seminte de canepa prajite – 100 gr.
    – arome pentru ciprinide ( vanilie, anason, etc. ) – cca. 1 lingura
    Se amesteca totul cu oua sau apa, este o nada de fund foarte buna la crap.
    Nada
    – porumb uscat – 4 kg.
    – grau – 1 kg.
    – boilies-uri ( cu arome de vanilie, capsuni etc. ) – 2 kg.
    – canepa coapta – 1 kg.
    – zahar – 1 kg.
    – soia uscata – 0,5 kg
    – seminte de floarea soarelui macinate – 0,5 kg.
    – sare – 20 gr.
    – naut inmuiat si fiert – 0,5 kg.
    – sirop concentrat ( aceiasi aroma ca la boilis-uri ) – 0,5 kg.
    – ulei de canepa – 10 ml.
    Se combina intr-o galeata si se lasa la inmuiat cu apa cateva ore. Compozitia va trage apa si boabele se vor umfla si inmuia. Se nadeste la fata locului, este foarte buna pentru crap din luna mai pana in octombrie.

golden fishgolden fish
    Participant

Nelu,din ce vad eu tu esti o adevarata enciclopedie in materie de nade si momeli dar intrebarea ,legitima de altfel este,tu cate din toate astea ai folosit la partidele de pescuit?

NeluNelu
    Spectator

Aceste retete sunt culese de la diferiti pescari cu mai bine de 20 ani in urma, bineinteles ca nu le-am probat pe toate, acum timpurile s-au schimbat, folosim CSL-uri, betaina si alti compusi chimici sofisticati, un fel de droguri cu care pacalim sarmanii pesti.
    Ce sa mai zic de depistat cu sonarul, transport nada+carlig lanseta la locul ce militareste l-am reperat cu vaporasul….
    Mai avem sa electronizam lanseta sa intepe singura, sa aduca printr-un dril matematic pestele la mal si sa-l introduca si in juvelnic.Eventual ca proiect de viitor sa-l curete si de mate si solzi…..

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu ma intreb altceva, la ce imi folosesc mie aceste retete cand la ultima partida din Pardina am gasit, lasat de alti pescari plecati mai devreme, gramezi de grau, porumb, benzar, DOUA MAMALIGI, plus hrana adica 10 paini, un sac cu cartofi, varza, ardei… Concluzia, de acum voi pleca in Delta doar cu lanseta si nalucile. A, era sa uit au lasat si 2-3 litri de benzina, probabil banuiau ca voi veni cu barca. Si inca ceva, nu imi mai iau nici lanseta fiindca la Patlageanca am gasit si o lanseta…

golden fishgolden fish
    Participant

Ca bine zici ,Catalin.

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 54 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.