Recent Replies

Recent Topics

Nalucile, ilegale in Romania ?

Acest subiect conține 14 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 9 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 15 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ma framanta de mult timp chestiunea asta cu nalucile care au una, doua sau trei ancore. Teoretic o ancora inseamna trei carlige ceea ce contravine legislatiei in vigoare care permite folosirea a maxim doua pe lanseta. Mai nou am vazut niste baieti care scot ancorele si monteaza in locul uneia un singur carlig, chiar si acela fara barbeta. Super tari baietii. Inteleg ca si la anumite concursuri s-a luat aceasta masura. Este un semn ca ancorele incep sa para din ce in ce mai mult a face parte mai degraba din arsenalul braconierilor decat al pescarilor sportivi si cred cu tarie ca legiuitorul trebuie sa le scoata in ilegalitate. In felul acesta jepcarii cu ancore ar putea fi mai usor deosebiti de pescari. In plus anul asta fiind un an bogat in stiuca am remarcat ca un pix sau o marlita capturate cu o naluca cu doua ancore, inghitite ambele, va fi grav ranita si putin probabil ca va mai trai dupa eliberare. Atunci degeaba mentinem conceptul C&R daca majoritatea nalucilor ranesc grav pestii.
    Eu voi lua in calcul serios ca pentru anul 2014 sa imi upgradez toate nalucile si mustele cu carlige fara barbeta si deja propun ideea pentru dezbatere in micutul nostru club Musca Punct Ro ( MPR ).

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sti ca iti dau dreptate in ceea ce priveste ancorele. Noi nu putem decat sa dam exemplu si sa nu le folosim, dar atata timp cat legea nu explica clar ca o ancora nu este un carlig ci TREI CARLIGE, tot se vor utiliza. Sau sa se specifice exect in ce conditii se pot folosi. In toata lumea se folosesc naluci cu ancore, si consider ca nu trebuie interzise total doar la noi in tara, dar trebuie specificat cumva ca se pot folosi doar in cazul pescuitului la rapicor cu naluci artificiale. Legiutorii nostri parca nu stiu de existenta lor, si in lege nu apare nici unde cuvantul ancora sau tripla.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am descoperit aceasta filmare si nu m-am putut abtine sa nu v-o arat. Cred ca baiatul ala a descoperit esenta pescuitului adevarat sportiv. Este exact ceea ce urmaresc si eu pentru noul sezon adica schimbarea ancorelor cu carlige barbless si de ce nu si experimentarea pescuitului cu naluci, muste fara carlig. Ma gandesc ca cel mai important atunci cand pescuim este sa pacalim pestele cu naluca, apoi sa il aducem la mal fara sa il ranim si eliberarea lui. Si chiar daca dorim sa retinem un peste, filosofia ar trebui sa fie aceeasi adica aducerea lui pe mal fara suferinta…

bebeu
    Participant

Toate bune si frumoase, dar daca nu pui ac la naluca, cred ca deja nu mai se poate numi pescuit….. Cum adica, Cataline, pescuit fara dril ??

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Foarte multi pescari sportivi din alte tari si chiar cluburi intregi pescuiesc cu carlige fara contra, barbless, si au constatat ca prind la fel de bine ca si ceilalti cu ancore sau carlige cu contra. Drillurile raman sa fie facute in continuare doar ca atunci cand nu ai contra trebuie sa fii mai atent sa tii firul in tensiune tot timpul.
    Sa nu uitam ca sunt pesti care ofera drill si altii care nu o fac si sa luam spre exemplu stiuca si avatul. Stiuca se bate inclusiv pe mal sau in barca si chiar daca ai struna dar ii slabesti firul s-ar putea ca ea sa se intoarca si sa iti taie firul de deasupra strunei ( eu am patit asta in Delta ). In consecinta fie ca ai carlig cu contra sau ancora ori fara contra nu prea conteaza la stiuca.
    Avatul este spectaculos atunci cand ataca si o face fulgerator, cum niciun alt peste de la noi nu poate sa o faca dar apoi oboseste si nu exista un drill, el vine la mal precum un bolovan. Concluzia este ca fie cu contra fie ca nu tot acelasi rezultat.
    Cand pescuiesti la rapitor adrenalina nu ti-o da un drill, poate singurul intr-o zi, ci zecile si sutele de atacuri chiar nefinalizate. Alea fac frumos pescuitul cu naluci.
    La stationar arunci o varga sau lanseta in apa si stai toata ziua, trage un peste, ai un drill si gata. Nu simti pestele, nu esti in contact cu el permanent, la stationar pestele e in contact cu bambinele, senzorii sau plutele dar astea nu simt adrenalina asa cum o simti tu cand intre tine si peste sta un fir intins…
    Acum te intreb eu, daca un avat imi da placerea maxima atunci cand ataca naluca, in cele 2-3 secunde in care sustine atacul, cu ce ma afecteaza daca am ancore pe vobler sau nu? Simt atacul oricum, din contra el neintepat devine mai rau si musca de mai multe ori, succesiv.
    Important este sa sa ai senzatii tari cand pescuiesti si nu sa vii acasa cu peste neaparat mai ales ca in Romania, TOTI RAPITORII AU VIERMI SARMA !!!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Chinezii vin pe piata romaneasca cu ceva tare la ei dar cred eu ca ilegal la noi si anume naluca aia de care tot va spun eu cu trei ancore. Ce parere aveti? Daca o marlita de 38 cm inghite voblerul asta si sunteti nevoit sa ii scoateti toate cele 3 ancore fara sa o raniti , pentru a o putea elibera, CE SANSE AVETI? CE SANSE LA VIATA ARE STIUCA? DAR DACA ARE 18 CM?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Vrei sa insinuezi ca ar avea mai mult de 2 carlige? Sint doar 3 ancore, si nu are nici un cîrlig, deci e n?luca fara carlige. Se încadreaz? cu succes maxim in limitele legii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O gaselnita romaneasca, ceva intre naluca artificiala, momeala naturala vie si tehnica mort-manie. Recunosc ca ma gandesc sa dau cu asa ceva de anul trecut doar ca nu e usor sa ai la tine in orice perioada obleti, si sa mai fie si vii. Unii folosesc mai nou obleti congelati adica vara prind si congeleaza si iarna ii folosesc. Merge si cu alti pesti de talie mica, hamsii, baby hering… 

Imi mai trecea prin cap sa conserv obletii in lac, sa ii transform in voblere dar asta deja este o idee mai nebuneasca…

golden fish
    golden fish
    Participant

Seara buna dragii mei pescari,dupa o prea lunga pauza pe forum am reaparut din neant. Ca veni vorba Catalin de montura asta eu zic ca e desteapta ideea si cred ca sambata voi incerca sa opun in practica la stiuca numai ca obletul am sa-l inlocuiesc cu rosioara ca numai din asta pot sa prind acum si e cea mai buna momeala ptr cumatra stiuca.Am sa va scriu sambata seara daca am avut succes.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Buna Cristina, ma bucur sa vad ca esti bine si nu ne-ai uitat.

Sa stii ca am vrut sa iti facem in vara o surpriza si sa trecem pe la tine, cu Iubita si Bogdan dar lucrurile au luat-o razna dupa ce am trecut de Tulcea si ne-a lasat masina in pana. 

Important este sa fim sanatosi si sa ne permitem sa ne miscam cat de cat, sa facem cateva iesiri pe an si sunt sigur ca reusim sa ne si vedem. Personal sper intr-un an mai bun si mai linistit.

Sezonul 2016 l-am terminat, ma refer la Delta, la singurul si adevaratul pescuit din Romania fiindca in restul locurilor nimic nu merge asa cum ar trebui. Posibil sa mai ies pe Arges o zi, doua sau in cursul iernii sa merg pe la Cernavoda dar mai mult ca vizitator.

De acum incep analizele pentru 2016 si planurile pentru primavara ce vine…

golden fish
    golden fish
    Participant

Asa de repede ai terminat sezonul,ca noi pana ingheata apele (si atunci ma duc la copca)mergem la stiuca .Avem vreo 4 locuri in care sa mergem si ne mai omoram timpul in weekend.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pai nu as vrea sa termin sezonul dar ceva imi spune ca trebuie sa o fac. Ceva care imi spune ca e prea frig pentru mine si prea riscant.

Cred ca se numeste batranete…

Voi sunteti o pereche fericita in privinta asta, mergeti amandoi, va indemnati, va ajutati, e bine. Mergeti daca puteti si aveti unde.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 15 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.