Proiecte si parteneriate

Home Forums Planuri viitoare Proiecte si parteneriate

This topic contains 21 replies, has 4 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 2 weeks ago.

Viewing 10 posts - 13 through 22 (of 22 total)
  • Author
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Asta trebuia sa fie in topicul ” hai sa mai si visam “.

Voi ar trebui sa fiti niste agricultori mai priceputi decat mine, dar se pare ca ati cam chiulit de la orele de agronomie.

Rosile si ardeii se planteaza rasaduri, pomii seplanteaza puieti, vinetele si castravetii iar prin rasaduri.

Mai bine lasati cate 5-10 euro prin locurile pe unde treceti ca veti fi pomenti mai mult decat daca ati sapa sute de gropite unde sa aruncati cate un pumn de seminte din care vor iesi niste plante ciudate ce vor fi mancate de animale. Sau incercati sa platati un vobler, un jig, o musca artificiala, etc… . Ar fi sanse sa reziste mai mult de o iarna.

Plus faptul ca plantele trebuiesc semanate in anumite perioade si conditii, iar nalucile artificiale si eurocii se pot planta oricand si oricum si pot fi culese si consumat chiar si necoapte.

Eu nu m-as baga partener la plantat si semanat legume prin Delta doar daca vreti neaparat sa facem o demonstratie de prostie si pierdere de timp.

Eu am incercat cu sacii de gunoi. Nu pot sa spun ca a fost peste masura de dezamagitor, dar nici nu m-a uns pe suflet comportamentul oamenilor care pescuiau in zonele respective.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Gresit total!!!

Imi aduci aminte de un raposat pescar care scria tot asa in contra…

Pomii care se planteaza cum spui tu sunt cei altoiti numai ca pe mine nu ma intereseaza astia. Dupa ultimile studii de fezabilitate facute de mine, in Delta cei mai rezistenti fructiferi sunt gutuiul si corcodusul care se inmultesc din samburi. Nu e niciun efort sa pun cativa samburi prin diverse locuri. E valabil si pentru rosii sau marar, patrunjel… Semintele rodesc plante simple si sanatoase, nu din cele facute in laboratoare. Eu am gasit in Delta din toate astea… 

Pamantul e roditor acolo si exista si umiditate. O sa las si muste acolo, si o inscriptie cu ceea ce am facut… O sa mai auzi de noi… Sau poate ca o sa fii printre noi…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu tin neaparat sa te contrazic. E frumos ce vrei sa faci. Ideea mea era sa te ambitionez putin, sa te fac sa studiezi ce soi de rosii si alte plantute se preteaza pentrul clima de acolo, si apoi sa faci rost de semintele potrivite ca sa nu plantezi degeaba. Uite un site cu multe soiuri de rosii http://www.rosiidingradina.ro/, il poti suna pe detinatorul site-ului si sa te ajute in alegere.

Cat despre gutui si corcodusi nu stiam ca se inmultesc asa de usor. La noi la gradina am plantat vreo 2-3 puieti de gutui care acum fac 2-3 gutui cat corcodusele, iar corcodusii sint cativa pe marginea drumului plantati de niste animale prin fecale probabil.

Oricum va sustin sufleteste in acest proiect. Promit sa nu consum nicio poama rezultata din acesta pentru a lasa mai multe celor care chiar au nevoie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Asa da! Deja ma simt mult mai puternic. Nu rade, e posibil sa apuci si tu cateva corcoduse.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Abia astept vreo 25 de ani ca sa le vad.

Mai bine lasa mostenire mustele prinzatoate sub un morman de pietroaie. Nu te costa mult.

Facci poze cu captura, scri pe un biletel data, cotele si starea vremii. Si ai lasat montura prinzatoare ca sa o incerce si altii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Voi lasa si muste, stai linistit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Anul asta urmeaza sa fac mai multe teste ale apelor pe unde voi pescui. PH, tempertura, salinitate…

O sa fie interesant.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cred ca nu am apucat sa va scriu nimic despre proiectul in care m-am implicat alaturi de Iulica. Incercam cu forte proprii sa ii ajutam pe europeni sa ne cunoasca mai bine pe noi si tara noastra.

Desi suntem intr-o faza de inceput, primii oameni interesati de noi si de proiect au aparut spre bucuria noastra. Avem chiar programata o prima intalnire cu un tip din Germania in luna august pentru o tura de recunoastere pe cursul Dunarii de la intrarea in tara si pana la varsarea in mare plus o parte din Delta Dunarii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Visez de cativa ani la o pluta care seamana izbitor cu asta. Si nu mi-e ciuda ca inca nu am facut-o, mi-e ciuda ca au facut-o altii si ca o vor mai face multi altii pana voi reusi eu sa fac una.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ca tot se poarta centenarele, vreau sa va anunt ca anul asta este pentru mine an semi-centenar adica implinesc frumoasa varsta de 50 ani. Sau ca sa fiu mai explicit ma pregatesc sa trec de jumatatea vietii. Nu stiu cum ar trebui sa ma simt sau ce ar trebui sa fac pentru ca nu am mai fost in pozitia asta niciodata dar stiu ca ma simt la fel ca anul trecut sau ca acum doi ani adica bine, in forma. Si mai simt ca imi trec fel de fel de idei nastrusnice prin cap in continuare. Nu stiu daca toate aceste idei se vor materializa neaparat in proiecte si daca da nu stiu daca voi avea puterea de a le duce la capat. Important este insa ca ele sa fie interesante si poate sa inspire oameni mai tineri sau mai puternici ca mine.
    Prima provocare mai mare a anului este o invitatie pentru perioada Pastelui pe care mi-a facut-o Calin. Sa petrec alaturi de el si de alti oameni faini doua zie cu Sulina Fabuloasa undeva in zona plajelor salbatice dintre Sulina si Sfantu Gheorghe, cu multe caiace, canoe, corturi si voie buna. Ma pregatesc deja pentru aceasta iesire si sper sa nu apara ceva care sa imi modifice aceasta stare de repaus sau de miscare rectilinie si uniforma, scuze, sa nu imi modifice planurile.

Viewing 10 posts - 13 through 22 (of 22 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.