Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in Delta Dunarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Delta Dunarii

This topic contains 37 replies, has 3 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 2 weeks ago.

Viewing 2 posts - 37 through 38 (of 38 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inca 5 zile de pescuit si hoinareala prin Delta s-au dus. Noaptea trecuta am ajuns acasa. Am fost sa vad Delta pe ape mari si tulburi si sa imi testez limitele mele si ale pestilor in astfel de conditii. Am prins cate putin din mai toate speciile dar nici nu am insistat in mod special pe ceva anume. Somn, avat, stiuca, biban… Am iesit la Sulina cu barca in mare, am iesit prin spartura din dreapta digului si am aterizat fix la plaja Sulina dupa un parcurs de cativa kilometri buni. Mereu mi-am dorit sa fac asta si iata ca am reusit cu c o pastiluta contra raului de mare si o mare relativ calma. Am facut o baie grasa acolo pe o bucata de plaja mai retrasa de cea comerciala, alaturi de cai si vaci, la o apa destul de curata si calda, 26-27 grade. Am luat ceva avati prin spartura. Am pescuit si pe plaja dar fara rezultate desi am dat si la stationar un pic. Am iesit apoi in mare la Bara unde nu am prins nimic, am fost si la epava din Golful Musura, am pescuit si acolo tot fara succes si fara sa vad vreun Delfin. Am prins ceva avati si bibani la podul plajei si mai sus la unitatea militara, la far si nimic la Mila 2. m-am mai distrat cu avatii pe la Mila 23, Uzlina sau Mahmudia si Baltenii de Sus. Nu am auzit niciun sacal, ceea ce ma pune deja pe ganduri referitor la programul de extinctie declansat toamna trecuta cand era febra pestei porcine. Malul Dunarii la Balteni, locul acela unde veneau zeci de pescari, a devenit locatie interzisa circulatiei auto si camparii… Ma abtin sa comentez dar presimt ca ca nu va iesi bine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Multe imagini frumoase si interesante poti memora la o iesire in Delta. Astazi un vas de croaziera pe Sfantu, unul de marfa pe Sulina si un fost din golful Musura.

Viewing 2 posts - 37 through 38 (of 38 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.