Recent Replies

Recent Topics

PESCUIT IN GRECIA

Home Forums Pescuit prin Europa PESCUIT IN GRECIA

This topic contains 25 replies, has 3 voices, and was last updated by bogdan bogdan 6 years, 1 month ago.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 26 total)
  • Author
    Anonymous

Te-ai laudat cu poze Bogdane sau l-ai udat cu berea aia rece si a inghetat filmul?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da, dar timpul trece foarte repede si nu am timp de internet.
    Pe scurt, am prins 5 chestii care semanau cu guvizii dar si cu bibanii. Marime dam 10-12 cm, prinsi la taparina pe verticala pe langa stanci.
    Peisaje foarte frumoase, apa foarte curata.
    Pozele, cand vom reusi sa ne facem timp, care din pacate e prea scurt.

Anonymous

Sa inteleg ca nu ati prea facut nimic la capitolul pescuit. Hai cu mine in norvegia vineri, acolo este mama lui. Te saturi de peste in cateva ore.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit sa iesim ieri cu Stratos in larg cu barca lui dar valurile erau foarte mari si nu am putut ajunge la locurile bune. Am avut cateva trasaturi si atat. Am facut o oprire undeva in paradisuul lui Angelo, o coliba pe un colt retras de stanca unde omul sta trei luni pe an fara electricitate sau mobil si isi repara sutele de plase cu care pescuieste in restul anului…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Stratos stie foarte multe legate de pescuitul industrial de aici, ei fiind pescari din tata in fiu si seful pescarilor locali. O sa va povestim tot ce am aflat indata ce timpul ne va permite. E posibil azi sa mai incercam o partida la stanci combinata cu una de stationar iar maine sa iesim cu vaporasul in larg sa mai invatam cate ceva.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cred ca misiunea mea in Norvegia a luat sfarsit. Poate ma insel dar momentan asta simt. In Grecia insa mai avem cate ceva de experimentat maine si desigur mai avem foarte multe de invatat. La intoarcerea in tara vor urma filmarile pe youtube in care veti vedea cum leaga Stratos carligele, cum leaga taparinele dar si alte lucruri foarte interesante.
    Vedeti ca deja in galeria foto aveti imagini proaspete din insula Thasos.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescarii profesionisti din Insula Thasos si din localitatile apropiate traiesc in mare parte din pescuitul caracatitelor. Sezonul de pescuit incepe pe 1 octombrie si tine pana in iunie. Stratos ne povestea cum in sudul Greciei din cauza braconajului si pescuitului excesiv zona a fost compromisa total insa aici in Thasos oamenii au fost receptivi si au inteles ca trebuie sa respecte prohibitia dar si marimea admisa pentru retinere. Se presupune ca aici ar fi una dintre cele mai bune locatii pentru pescuitul caracatitelor iar luna mai este varful sezonului. Toti pescarii asteapta aceasta luna tot anul cu nerabdare si capturile zilnice ating 4-500 kg per pescar. La un pret de vanzare de 3-4-5 euro pe kilogramul vandut nepreparat ar insemna undeva la 1500 euro din care mai scadem si taxele. Un profit foarte bun as zice mai ales daca tinem cont ca oamenii mai au si cativa maslini, o pensiune… Cele mai mari exemplare prinse au avut 11, 12 kg iar cele de 7, 8 kg se prind maxim 2, 3 pe sezon.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

In seara asta am stat la o poveste cu d-ul Stratos, gazda noastra, care se ocupa si cu pescuitul profesional, dupa cum se spune pe aici, dar de fapt este pescuit industrial.
    In primul rand am inteles ca in perioda aprox. 15 iulie – 15 august ( sau mai corect pana la prima ploaie de dupa jumatatea lunii august ) este cea mai slaba perioada de pescuit atat de pe mal cat si din barca. Asa ca cei care vor sa pescuiasca si sa prinda ceva ar fi indicat sa-si aleaga alta perioada.
    Pentru plaja, inot si pescuit se pare ca cea mai buna perioada este luna septembrie, cand o mare parte din specile de pesti ajung in zona insulei Thassos si incep sa se hraneasca.
    Cea mai buna luna pentru pescuit, atat din barca cat si de pe mal este luna mai, dar sint si multe ploi si nu e bine pentru plaja.
    Am reusit sa-mi schitez o lista cu o parte din speciile de pesti si periodele cand se gasesc ei in jurul insulei, si , din pacate, doar putine informatii de modul cum se pot ei pescui in mod sportiv cu undita/lanseta. Saptamana viitoare voi scrie mai in amanunt despre o parte din pestii care se pot pescui in aceasta zona, precum si perioadele in care se pot prinde.
    Marea majoritate a pestilor se pot prinde cu momeala vie ( viermi, rame, pestisori sau bucatica de peste ).
    De preferat este pescuitul din barca, dar exista perioade cand se prinde bine si de pe mal. De pe stanci, nu de pe plaja ( mal inseamna stanci, pe Thassos ).
    Deci cine vine in aceasta perioda ( 15 iul – 15 aug ) cu gandul sa si prinda pesti, trebuie sa stie ca nu e nici o rusine sa nu reuseasca sa prinda nimic intr-o zi intreaga. Noi am fost felicitati ca am prins 5 pestsori de 10-12 cm, mai ales ca i-am prins la muste, pescuitul cu taparine nefiind printre stilurile preferate ale localnicilor.
    Oricum, peisaje superbe, apa limpede si calda, pentru relaxare este perfect. Pentru pescuit trebuie aleasa alta perioada, ceea ce vom face cu urmatoarea ocazie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Adevarat graiesti numai ca daca vii in concediu cu femei si copii atunci augustul este ok. Pentru pescuit ne vom gandi la o expeditie barbateasca de 4-5 spartani eventual pe Thasos unde se poate sta cu cortul si ne putem lua barci gonflabile. Fac un plan si revin…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si puneti mana si uitati-va la sectiunea GALERIE unde am postat imagini din locurile vizitate. Si pe youtube a inceput incarcarea filmelor asa ca nu mai pierdeti vremea.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Ce frumos suna 4 – 5 saptamani! Eu doar in 4 – 5 sezoane pot sa le acumulez. Asta inseamna cam 2 ani, sezon de primavara si sezon de iarna. Si preturile scad vertiginos in extrasezon, ceea ce e un lucru bun.
    Oricum trebuie sa o facem si pe asta, zona are potential.
    Fa planurile, s-ar putea sa ne strângem cativa oameni pentru primavara, mai ales ca la noi e oprit pescuitul in mai.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Noi imagini in sectiunea Galerie Foto si filmari pe youtube…

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 26 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.