Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 109 through 120 (of 202 total)
  • Author
    golden fish
    Participant

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma uit afara si vad ce vreme este ,ma apuca o disperare si o jaleee dar mai ales groaza ca iarna abia a inceput iar eu deja sunt satula pana peste cap.Si ninge si ploua si- i urat si nu mai pot pleca pe nicaieri la pescuit,imi vine sa ma duc sa ma congeleze astia si sa ma trezeasca prin martie ca sa mai pot prinde niste partide de pescuit pana in prohibitie.Dar degeaba visez ca iarna – i tot aici cu frigul ,zapada si mersul aproape imposibil pe gheata iar eu tot cu jalea in suflet raman.

Catalin
    Keymaster

Si eu simt aceeasi mahnire. Teoretic am intrat intr-un fel de blocaj, parca nici nu imi mai vine sa ies nicaieri. Raurile de pe langa mine teoretic mi-ar mai putea oferi ceva peste, la fel si Dunarea la Giurgiu, are 6-7 grade, mai sunt si canale, mai este si Cernavoda. Il astept pe Bogdan sa iesim impreuna. Anul trecut am bibanit la greu la Falastoaca si decembrie si ianuarie.

Nelu
    Spectator

Cristina, iti pot alina cat de cat mahnirea trimitandu-ti cateva jocuri-simulari pescuit pentru tableta ta!

golden fish
    Participant

Nu te deranja Nelu,ca mie pescuitul imi place sa- l fac live nu sa butonez pe tableta asa ca astept poate se incalzeste si ajungem dupa niste stiuci.

golden fish
    Participant

Si ptr ca luna asta e luna bucuriilor si al surprizelor ,va anunt pe-aceasta cale ca am sa va pregatesc o surpriza dar deocamdata cam atat despre ea deoarece abia am inceput lucrul la ea dar va garantez ca v-a fi una zic eu placuta.

Nelu
    Spectator

abia astept!

golden fish
    Participant

Buna am si eu nevoie de un sfat ,am fost azi la pescuit la frumoasa mea balta si am prins 2 stiuci care au icre.Problema este ca nu stiu cum sa separ icrele de saculetul in care stau ca sa le pregatesc ptr consum.
    M-am tot invartit eu pe langa ele da nu mi- a iesit nimic.

Catalin
    Keymaster

Spune-mi o vorba buna despre Dunare, Siret sau Prut in zona Galati ca sa stiu daca fac Craciunul acolo! Si iti dau si reteta de care ai nevoie.

Nelu
    Spectator

Se spala icrele, se curata de pielite, apoi se scurg de apa (asta, daca le scoti tu din peste, altfel, nu le speli). Separat se pune miezul de paine la inmuiat in apa, se stoarce, se freaca cu un pic de ulei si apoi se amesteca cu icrele. Se bat icrele cu uleiul, care se adauga putin cate putin si zeama de la o jumatate de lamaie. Se poate adauga la sfarsit ceapa tocata marunt (ceapa nu se adauga in timpul prepararii icrelor, pentru ca le amaraste). Se poate orna cu masline negre sau verzi sau feliute subtiri de lamaie.
    Si pentru ca ele sa iasa putin mai pufoase, inainte de a pune ceapa, poti sa le stropesti cu putin sifon (sau apa minerala) si le invarti cu mixerul la fel cum faceai cand puneai ulei.

Nelu
    Spectator

Cristina, asta-i somnul ala, stii tu!
    Iar langa el este tortul care il astepta pe Catalin daca avea placerea sa treaca si pe la mine, tinand cont ca a fost astazi in zona!
    Era pregatite si alte bunatati, tuica de pruna de 2 ani, vin Otonel extrem de bun, carnati excelenti, caltabors, sarmale la vas de lut, ceafa de purcel la gratar, si altele….dar a refuzat sa treaca pe la mine…. 😥

golden fish
    Participant

Lasa Nelu ca o sa ajungem si noi candva prin Giurgiu si nu o sa trecem pe la el doar o sa postam poze care sa fie facute daca se poate chiar de pe la poarta lui ca sa se oftice si el.
    Si ca sa inchei anul asa cum se cuvine am fost si azi la ultima partida de pescuit pe 2014 ca de la noapte am inteles ca se strica vremea si am reusit sa capturam 2 stiuculine frumusele ( Adi le- a prins) si am mai facut si cateva poze sa-mi aline dorul de pescuit pana in martie sau aprilie.Scuze ptr calitatea pozei cu stiucile nu stiu ce a avut telefonul lui Adi.

golden fish
    Participant

Nu stiu de ce dar nu pot posta si celelalte poze,mai incerc.

Viewing 12 posts - 109 through 120 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.