Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 133 through 144 (of 202 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Meseriasii aia care dau la somn pe la Scurta prind zilnic somni mari cu naluci grele… Ce parere ai de ei Cristina, la cum arata Dunarea si la ce temperatura are, tu fiind neam de pescar de somn, II CREZI?
    Eu sincer cand vad ca o tara intreaga plange dupa un baboi si apare un smecher care cica ia zilnic un monstru doi, mai ca imi vine sa il etichetez ca fiind un braconier penibil.

golden fishgolden fish
    Participant

In Scurta inca se mai prind capturi de somn,crap si salau ( de unde mai apar sincer nu stiu)insa marea problema Catalin este ca acolo doar o parte din pescari pescuiesc legal cu adevarat iar cealalta parte pescuiesc cu o alta metoda care ptr un ochi neavizat cade ca fiind legala.Si anume jiggingul cu jiguri foarte grele( intre 80 si 100 gr) taraite mai mult pe fund si cosind apa cam in genul japca.Asa reusesc sa agate la propriu somni ,crapi ba de spate ba de burta depinde cum cade jigul.Metoda este folosita mai ales de nemernicii care stau acolo permanent si care stiu pefect pragurile ,gropile si locurile cele mai bune.Ceilalti care vin si ei cu barcile ( ma refer la cealalta categorie de pescari) pescuiesc in general ba la clonk ,ba cu alte momeli.Informatiile astea le am de la cineva care a pescuit foarte mult in zona aia si care stie perfect ce se intampla acolo.Ca sa nu mai vorbim ca unii din ei au deja reteaua formata ptr vandut pestele prins la magazine sau restaurante.Inchipueste- ti un somn la 70 -80 kg plin de toate metalele grele,de nitriti-nitrati samd,facut bucati si vandut la oameni care nu stiu ca un peste de talia aia este impropriu consumului el fiind doar un reproducator .Si gandeste-te ca aia stau zilnic pe Dunare si aproape zilnic prind pesti mai mari sau mai mici,mai multi sau mai putin.
    Ceea ce se intampla acolo e foarte trist si va continua sa se intample pana vor decima tot .Eu de aceea nici nu merg acolo ca nu as face nimic decat sa ma enervez si sa asist la tot circul ala.

CatalinCatalin
    Keymaster

De asta te si intrebam. E unul care posteaza pe facebook in chip de mare profesor. Unde a auzit el ca acum se prinde somn LEGAL cu naluci? Cat de prosti ne-o crede pe unii si cat de prosti or fi altii de chiar il cred. Are omul filmari, scule de spinning dar cam atat. Mare lucru sa jepcuiesti pestele si apoi sa ii pui o naluca in bot si sa te pozezi. Trebuie trimisi cei de la jandarmerie peste ei sa ii fileze o perioada mai lunga si sa le faca niste dosare. Si mai trebuie sa ne luptam pentru o lege noua a pescuitului, in care sa fie descrise cu lux de amanunte toate aceste forme de braconaj.

golden fishgolden fish
    Participant

Da-mi si mie adresa aia de facebook unde urmaresti tu geniile alea.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin, despre subiect iti spun doar atat,LUP IN BLANA DE OAIE. …..

CatalinCatalin
    Keymaster

Poate ca dintre toatele si multele probleme care bantuie pescuitul in tara asta, ceea ce fac acesti pescuitori este un lucru minor. E pacat pentru ei ca se expun laudandu-se cu minciuna lor pe care o cosmetizeaza. Tipic romanesc.

golden fishgolden fish
    Participant

Nu e deloc minor sa omori in fiecare zi o multime de pesti ce puteau fi niste reproducatori valorosi si mai ales sa faci acest lucru ptr ca poti,ptr ca ai sonare si bietii pesti nu se mai pot ascunde pe nicaieri si mai ales ptr ca lacomia de a face cat mai multi bani imbinata cu poate placerea unui drill cu un peste mare au depasit demult orice limita.Am cunoscut multi pescari din Scurta majoritatea pensionari si care toata ziua si toata noaptea stau calare pe Dunare si care in perioadele bune pescuiau cu lansetele saci de peste si toti mari dupa care ieseau la mal si ori plecau ei sa ii vanda ori veneau altii sa il ia si se intorceau iar la pescuit.Insa acum totul a atins niste cote alarmante cu atat mai mult cu cat toti de acolo fac acelasi lucru.

CatalinCatalin
    Keymaster

Trebuie schimbate regulile jocului! Trebuie trecut la pescuit C&R obligatoriu, altfel nu scapam de molima asta a lacomiei si a hotiei.

golden fishgolden fish
    Participant

Apropos Catalin de personajul sinistru de care am discutat ieri,tocmai am primit un telefon prin intermediul caruia am aflat ca @#%&÷?!@#% ala nu doar ca da la japca ci mai nou CURENTEAZA si dupa ce aduna pestii curentati ii insira pe facebook si pe forum de stau toti cracanati si cu gurile cascate ca ” mama ce pescar iscusit e asta”.Le baga in gura o cicada de 60gr sau o lingura de 100gr si gata prosteala.Si nu doar ca pescuieste pe Dunare ci a intrat si pe Siret cu nenorocirea aia de curent si curenteaza inclusiv in zona unde pescuiam si noi si ce e cel mai grav e ca toate astea se fac cu complicitatea sefului de post din satul respectiv.

golden fishgolden fish
    Participant

<p>Am fost ieri intr-o balta undeva langa Galati si ne-am distrat maxim.Am prins vreo 6kg de caras si mai mici si mai mari  dar trageau ca disperatii ca abia puteai sa faci  cu un singur feeder.Data viitoare ne vom duce cu barca deoarece sunt niste ghioluri marginite de stuf unde nu ajunge nimeni si speram sa prindem niste pesti mai mari.Acolo era bun sa fi mers si tu Nelu ca te distrai maxim, iar daca o fi vremea buna in weekend, cine stie poate mergem impreuna tu de pe mal si noi din barca.Oricum ar fi   nu stai degeaba nici la undita nici la lanseta.Daca e ceva, Nelu vorbim la telefon.Am fost asa de ocupati ca am uitat sa fac si poze sa va arat dar data viitoare promit sa fac.</p>

CatalinCatalin
    Keymaster

Am si eu o balta in apropiere unde am inteles ca se prinde caras. Decamdata nu prea am chef de stationar. Sa se mai incalzeasca un pic si apoi vad ce fac.

NeluNelu
    Spectator

pentru Catalin, din relatarile unui pescar:

“siretul mort..dupa pod (traian) stanga..
    pescari suficienti..
    momeala rama..vermusi..mamaliga..
    capturi..cate un caras si multa albitura..sare avatul enervant..in prostie…multe agatatori…”

Viewing 12 posts - 133 through 144 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.