Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 145 through 156 (of 202 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Unde ar fi locul ala, la campie sau mai sus de Ciuslea? Avatii aia de Siret sunt foarte nesimtiti, nici Cristina nu a reusit sa ii prinda si zicea ca a vazut sarituri. Haideti sa mai rabdam perioada asta de prohibitie si apoi poate facem cumva si ne intalnim ca sa ne punem pe ei.

Eu planuiesc sa plec maine la Calarasi cu un pescar nebun ca sa cautam scrumbie. Se aude ca la plase pica bine si avem o cunostinta in Calarasi cu barca si cazare care ne-ar putea ajuta.

Aveam o invitatie pentru weekend si la Enisala la stiuca dar a trebuit sa o refuz din pricina altor obligatii.

Motorul de barca pe care l-am dus la reparat cred ca va ramane acolo mult timp fiindca ar costa cam 12-15 milioane. Fara sa vreau deci, anul asta ma voi axa pe vasle, rame, padele si pagai. Poate si inot daca e nevoie.

Va trebui sa modific toate planurile facute in iarna dar asta e, nu ma predau. Pentru luna mai pregatesc doua iesiri in Delta pentru cautare de noi locuri bune dar si pentru agrement, bautura, socializare…

NeluNelu
    Spectator

Uite o localizare a Siretului mort

NeluNelu
    Spectator

Ups! nu se pot atasa poze….am sa o pun pe pagina ta de facebook!…..

golden fishgolden fish
    Participant

<p>Buna seara tuturor si scuze ptr pauza.Nelu,locul ala Siretul mort e cred ca mort la propriu ptr ca e foarte braconat si cu plase si cu curent.</p><p>Asa ca si loc e frumos deoarece e localizat undeva in padure si e plin de triluri care mai de care,de prins se mai prind accidental ceva pesti dar mai mult din barca deoarece cu exceptia catorva locuri accesul in balta se face direct din desisul padurii si e imposibil uneori. Ca sa prinzi ceva iti trebuie ori barca ori cu lansete dar asta numai sa stii bine locurile.Cand am fost noi, e adevarat ca mai demult nu am vazut sarind decat avatul ca pe ala cred ca nu il vrea nimeni.,in rest obleti,caras si zic astia ceva crap si stiuca( cat a mai scapat de astia cu braconatul).</p><p>Si inca ceva accesul se face pe un drum de pamant si ar fi foarte bine sa nu fie dupa ploaie ca nu poti merge pe el.In rest numai de bine.</p>

CatalinCatalin
    Keymaster

Dar ce fel de loc este de se aude ca e avat? E chiar pe rau sau e balta?

golden fishgolden fish
    Participant

<p>E un brat mort al Siretul care inca mai are legatura directa.Avat este dar ai nevoie de barca ca sa te poti duce dupa el.</p><p>Am fost de dimineata la 8 pe balta noastra si abia acum am ajuns acasa si a fost o zi superba.Am asistat de cum am ajuns la bataia carasului( si ce carasi) forfotea apa pe la maluri apoi am prins niste pestisori( jai) si am prins 4 bibanoi din aia grasi (am mai scapat vreo 3)si abia dupa aia ne-am apucat de blinchereala. Nu am prins decat 2 stiuci si am ratat vreo 3,dar per ansamblu a fost o zi minunata. Ca sa nu mai spun ca ne-am facut si o prietena,o lebada care innota pe langa noi ce mai, un adevarat paradis.Abia astept vinerea viitoare sa mergem iar.</p>

golden fishgolden fish
    Participant

Cu toate ca nu intra in categoria mustelor, iata ce am facut azi inspirandu-ma  dintr-un filmulet american si maine urmeaza sa le incerc la bibani si sa le aflu plusurile si minusurile.Astia  vad  ca prind bass si trout cu ele mai ramane sa vad ce am sa prind eu.Le-am facut din capace de bere indoite iar inautru am pus trei bilute metalice ptr vibratii iar la ancore am pus putine fibre rosii ptr atractivitate.Asa arata bine maine sa vad cum evolueaza in apa.Sper ca bibanii sa fie receptivi la noile mele scule.

golden fishgolden fish
    Participant

Am revenit cu poza,sper ca de data asta sa reusesc.

Attachments:
    NeluNelu
    Spectator

aia cu “Timisoreana” este buna!

am pus si eu o poza la sectiunea “hazlii” cu asa ceva, asta acum un an!

Attachments:
    golden fishgolden fish
    Participant

Cu cat mai colorat cu atat mai bine.

bogdanbogdan
    Keymaster

Si eu vrea sa incerc cu o sticla sau o halba si apoi cu un butoi ca aduce la culoare cu un oblete. Sa vedeti ce avati o sa prind!

NeluNelu
    Spectator

Bogdane, daca nu merge la butoi sa spui, am sa incerc eu la cisterna!(am glumit, cum de altfel a glumit si Bogdan!)

Cristina, poti sa incerci, parerea mea este ca dupa ce bagi bilutele metalice in “burta” capacului indoit, sa sudezi(practic sa lipesti cu fludor-cositor) partea curbata(burta) in asa fel sa nu intre apa in produsul final!

Viewing 12 posts - 145 through 156 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.