Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 202 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Daca o sa studiezi bine vremea pentru maine si poimaine sigur te razgandesti… Ploi si vant…

golden fishgolden fish
    Participant

La noi e bine ,e soare maine numai vantul nu stiu de unde o sa bata.Dar oricum e inconjurata de padure si are destul dos.Numai sa aibe ele chef de mancat.

NeluNelu
    Spectator

Vreau si eu la balta secreta, sa prind muuulte stiuci! 😥

CatalinCatalin
    Keymaster

Daca va ploua in tara atunci se va schimba si presiunea si pestele nu va manca, chiar daca ploaia ocoleste Galatiul, norii isi vor face datoria.

golden fishgolden fish
    Participant

Abia am ajuns acasa de la pescuit insa din cauza vremii( ai avut dreptate Catalin) nu au fost prea dornice cumetrele stiuci sa insface linguritele noastre.A plouat foarte putin dimineata insa sarituri erau.Am fost mai intii pe alta balta unde e mai comod de pescuit dupa care ne- am intors la cea ” secreta”.Aici e din ce in ce mai greu de pescuit de la mal daca nu pe alocuri imposibil deoarece cu furtunile astea au cazut foarte multi copaci blocand accesul de la mal singura sansa e sa mergem cu barca ,lucru pe care am sa- l incerc vineri.Am incercat taparina de bibani dar din cauza vremii nu prea au fost interesati in schimb am prins la pestisori morti bibanei si rosioare destul de frumusele.Adi a intrat in apa si a blincherit putin cu o rotativa micuta rosu fluo si a prins trei stiuci toate aproape de kil ,un avatel si doi bibani grasi.Maine facem pauza dar vineri mergem pregatiti si cu carasei vii sa dam la pluta.O sa va tin la curent cu capturile.

CatalinCatalin
    Keymaster

Avati pe balta? Are legatura cu Dunarea sau Siretul cand inunda?

NeluNelu
    Spectator

Cristina, daca se poate as merge si eu cu voi la balta, Vineri.
    Maine am de gand sa merg pe Siret si as fi vrut sa stau pana Vineri la pranz, insa m-ar tenta sa merg cu voi.

bogdanbogdan
    Keymaster

Nu uitati de barca! Cu taparina pe verticala dupa bibani!

golden fishgolden fish
    Participant

S- o luam in ordine,da a prins avat dar balta a avut legatura cu Dunarea printr- un canal dar acum a pus unu un dig inalt si apa doar se infiltreaza ce a avut de intrat a intrat de anul trecut si acum doi ani.Nelu,Siretul da semne clare de limpezire dar nu stiu daca te ajuta vremea ,la Dunare si Prut nu s- a miscat nimic zilele astea.Azi cand s- a bagat un prieten in apa am vazut si eu cat e de adanca pe mijloc,are in jur la 1,80 maxim deci pot sa dau pe verticala la bibani.

golden fishgolden fish
    Participant

Tocmai am incheiat partida de stiucarit care s- a soldat cu capturarea a patru stiuci frumusele.Le- am luat la o oscilanta micuta pe care am dat 4 lei dar e destul de fasneata.Bibanii atacau frenetic pestisorii pe la suprafata insa muste nu au vrut deloc.Am plecat destul de repede ca s- au rarit atacurile si a inceput si vantul.Dar nu se termina aici ,ne vom intoarce si le vom salta.

CatalinCatalin
    Keymaster

Poze sa nu ne pui si noua, tineti-le secret!

golden fishgolden fish
    Participant

Pozele cu balta sau cu capturile?

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.