Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 73 through 84 (of 202 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

marca este Criber

golden fishgolden fish
    Participant

Am fost si noi azi noapte la Dunare la somn si am vazut ce mult a crescut apa ca nu mai aveam loc sa pescuim iar de trasaturi nici nu s- apus problema.Pe la 7 am plecat acasa ,ne- am luat barca si am inceput o noua campanie de stiucarit iar rezultatele nu s- au lasat asteptate.Am prins 7 bucati toate au 3,500 gr.Multumiti,insa maine vom merge cu carasei si nu vom mai da la blinker ca am gasit un loc cu multa buruiana unde stau o gramada.

golden fishgolden fish
    Participant

Azi am fugit putin pe balta dupa niste stiuci si bibani.A mers foarte bine dimineata si am prins la bete cu pestisori un kil jumate de bibani si mai tarziu 4 stiuci frumusele.Am descoperit acum pe net o metoda super de curatat bibanul de solzi ramanand dupa aia pestele perfect,fara cap,solzi,aripioare si mate ,numai bun de facut conserva.Abia astept sa ajungem iar sa mai prindem.Se pare ca nu mi- au iesit pozele.

bogdanbogdan
    Keymaster

Pana primim poze cu solutia minune ( posibil sa fie cea cu cutia de conserve gaurita cu cuiul, brevetata de Ivan Gabriel ), poate de explici in 2-3 cuvinte cum se face, si mai ales cat de usor este.

Eu, de obicei, bibanul il curat de solzi dupa ce-l prajesc pe gratar. De fapt asa faceam in timpurile cat mai retineam bibanii. De cand cu viermele sarma ma multumesc doar sa ma distrez cu C&R, placerea gustului am puso-n cui!

CatalinCatalin
    Keymaster

E tare sistemul I.I.G. cu cutia si coada de lingura in gura. Exista si gata facut acel curatator, dar mare atentie ca toate aceste dispozitive trebuiesc folosite afara fiindca fac o mizerie de nedescris.

golden fishgolden fish
    Participant

Am vazut sistemul lui Gabriel Ivan ,cel cu capacul gaurit si cel cu oparitul dar eu l- am incercat pe cel cu indepartarea solzilor cu tot cu piele rezultand in asa zis fileu de biban dar cu tot cu oase.Am sa incerc data viitoare metoda cu oparitul ca maica- mea a zis ca ptr conserva ii trebuie pestii cu tot cu piele,si eu doar ce am dat- o jos.Dar nu- i nimic are balta bibani asa ca am liber la experimente.

golden fishgolden fish
    Participant

O noua zi de pescuit in coltul nostru de delta printre care am prins si un biban baban.Si motanul din dotare.

CatalinCatalin
    Keymaster

Se termina si concediul lui Adi si atunci o sa va cam potoliti si cu prinsul asta… 😆

golden fishgolden fish
    Participant

Chiar daca se termina concediul vom merge la pescuit pana ingheata ,ptr ca balta la anul poate seca.Anul asta a avut un mare noroc cu cresterile Dunarii ca a mai umplut- o cu apa ca daca nu era secata.Eu ma bucur foarte mult ca in cateva zile a crescut foarte mult si nu vor mai putea intra aia cu cosurile si plasele.Am vorbit ieri de metode practice de curatat bibani,ei bine azi am descoperit cea mai buna metoda, cea cu razatoarea.Se face oleaca de mizerie dar e super ,sar solzii de pe ei intr- o fericire.Sunt razatore alea cu patru fete,fata ptr razuif biscuiti( cea cu gauri mai patrate in relief)am curatat la fel si stiucile si a mers foarte bine.

CatalinCatalin
    Keymaster

Stiu, dar asa cum spuneam si eu, trebuie curatati in spatiu deschis, afara.

bogdanbogdan
    Keymaster

Ala incepe sa semene a BIBAN.

Cu siguranta in balta aia mai exista si ceva unchi si matusi de-ai lui, poate si strabunici… .

CatalinCatalin
    Keymaster

Ok, prindeti-i voi pe toti bibanii si stiucile. Eu o sa ma multumesc cu niste obleti amarati.
    Ce facem cu Delta domnilor, nu vreti sa facem totusi o iesire anul asta la un caras, ceva? Apele sunt destul de mari dar totusi, eu zic sa o mai vedem odata pana vine iarna…

Viewing 12 posts - 73 through 84 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.