Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 202 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

OPERATIUNEA MONSTRU’
    De Vineri pana Sambata la pranz am fost pe Siret cu Cristina si Adi, o familie deosebita, amandoi sunt ca un intreg, se completeaza unul pe altul, nu se poate sa fie despartiti!
    Ne-am stabilit intr-o locatie oarecare, ne-am instalat sculele iar Adi imi povestea de potentialul Siretului, cu somni uriasi si crapi mari si grasi.Nu am comentat nimic, dar in sinea mea am constientizat ca sunt totusi raritati.Parca spiritul Siretului mi-a interceptat gandurile si a vrut sa confime cele relatate de Adi.Una din batranele si experimentatele lui lansete s-a curbat putin, semnalizand prezenta unui peste asteptat.Adi prompt, s-a infratit cu lanseta lui, si ca doi buni prieteni au inceput lucru de scoatere a capturii.
    -“A, este un somotei mic, sub trei kg”, a spus Adi, dar pe masura ce mulina situatia devenea tot mai tensionata, lanseta gemea, si se curbase precum cocoasa unui batran trecut prin multe situatii.
    Am simtit cum lanseta il completa si parca ii spunea:”nu te voi lasa prietene la greu”Frana fiind bine reglata a obosit necontenit pestele.
    Intr-un final, cand cei doi(pescarul si lanseta lui)erau deja obositi, tensionati de situatie, dar niciunul nu l-a tradat pe celelalalt, a aparut la suprafata apei un contur parca de crocodil: era MONSTRUL!
    Aici a intervenit celalalt coechiper, CRISTINA, care tocmai imi reletase cu putin timp in urma ca ea scoate di apa toti pestii prinsi de Adi, asta este rolul ei, si nu lasa sub nici un chip pe altcineva sa faca acest lucru!
    Asa ca am stat linistit, nu am intervenit sa dau o mana de ajutor, Cristina cu eforturi suprafemeiesti, a tarat monstrul afara din apa. 18 kg cantarit! A urmat o relaxare si detensionare binevenita, Cristina era rosie la fata de emotie si efort!
    Pozele si comentariile de rigoare au tinut pana la miezul noptii, bineinteles stropite cu putina bere rece!
    Pozele atasate spun totul!
    Bravo Adi, bravo Cristina, a si sa nu uitam si de celalalt coechiper, lanseta batrana si esperimentata…..

NeluNelu
    Spectator

scuze de greselile de ortografie, sunt obosit!

NeluNelu
    Spectator

si sa nu uit, locul este secret, numai cei logati il pot afla telefonic!
    am observat multi vizitatori care pur si simplu culeg informatia profita de ea si stau ascunsi ca spionii, asa ca am hotarat de comun acord cu Cristina si Adi, ca de anumite informatii sa beneficieze numai membrii!

CatalinCatalin
    Keymaster

Nu e suficient sa stii un loc, mai ai nevoie de inca multe altele ca sa ajungi la aceleasi rezultate cu campionii. Personal nu ma surprind Adi si Cristina, imi place cum pescuiesc si e normal sa aibe si capturi. Bravo lor!

golden fishgolden fish
    Participant

Da Nelu,o partida de pescuit memorabila pe care sincer o astept de la inceputul sezonului de pescuit dar stii cum e vorba aia ,mai bine mai tarziu decat niciodata.Vom mai merge poate in zilele urmatoare daca ne lasa vremea si cine stie poate mai luam ceva la fel de mare.Tocmai am aflat acum de la un prieten ca locul nostru “secret” s-a dus,a intrat puhoi de apa si a crescut enorm imprastiind pestele prin toata padurea limitind astfel si accesul cu barca si ca nu era de ajuns s- a si tulburat.Asta e ca orice lucru frumos dureaza prea putin.Maine plecam sa incercam Prutul ca am inteles ca e limpezel.Am sa fac maine niste poze sa va arat locul nostru de pescuit.

CatalinCatalin
    Keymaster

Bravo voua, chiar e o captura frumoasa, aveti la ce sa va ganditi toata iarna.

bogdanbogdan
    Keymaster

Presimt ca mai urmeaza si altele! Adi abia si-a revenit din convalescenta.

golden fishgolden fish
    Participant

Nu mai urmeaza nimic palpitant Bogdan,ca Dunarea a luat- o razna tare si a inundat toate locurile noastre de pescuit si oricum Adi mai are saptamana asta si gata concediu.

CatalinCatalin
    Keymaster

Deci, dupa ce incepe munca ce faceti, nu mai pescuiti deloc sau reduceti programul? Banuiesc ca singura nu te duci sa pierzi noptile pe Siret sau Dunare. Oricum aici a cam venit frigul si ma gandesc deja sa evit zilele friguroase si sa sterg din calendar noptile la cort…

golden fishgolden fish
    Participant

Daca ne mai lasa vremea vom pescui in weekend ptr ca eu singura la pescuit n- am plecat niciodata.Cat despre stat peste noapte si noi vom evita ca e destul de frig dar cu pescuitul vom continua pana vine zapada.

CatalinCatalin
    Keymaster

Un loc de stiucarit pentru Cristina

NeluNelu
    Spectator

Bravo Cristina!
    De la anul sunt partenerul vostru de pescuit in zona Galati!
    Chiar daca Matizul este mic vom incapea toti in el!
    In primavara cand o sa va avizati permisele si PG-urile o sa le facem inpreuna, sa merg si eu pentru prima data pe Prut!
    Abia astept, ei 5 luni trec repede, ce ma ingrijoreaza este ca trece si viata noastra, si vorba lui Catalin hai sa profitam din plin de ea!

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 202 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.