Recent Replies

Recent Topics

Naluci folosite in Norvegia in fiordurile Marii Nordului

Acasă Forumuri Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Naluci folosite in Norvegia in fiordurile Marii Nordului

Acest subiect conține 0 răspunsuri are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 5 ani, 2 luni.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am avut privilegiul sa pescuiesc cateva zile in Marea Nordului si prin nenumarate fiorduri de pe coasta vestica a Norvegiei. Ca un adevarat pescar de rapitor ce sunt, am testat cam tot arsenalul din dotare insemnand spinning si fly fishing. Despre muste sa stiti ca in general macroul nu este un peste pretentios, nici codul nu este, atat doar ca trebuie avuta grija la dimensiunea carligelor pe care le confectionati si zic eu de la 10 pana spre 2 e ok. Desigur mustele sa fie stralucitoare si bine legate fiindca lupta cu macroul e dura si lasa urme. Agataturi nu prea sunt, fundul are o configuratie dreapta si moale iar adancimea in porturi si docuri ajunge usor la 10-15 metri deci prielnic pescuitului pe verticala cu sanse mari la cod si macrou. Ca naluci sa stiti ca am testat din toate categoriile si pestele nu ne-a refuzat. Localnicii pe care i-am intalnit si turistii sunt in general super amatori, abia daca reusesc sa arunce 10-20 metri si dau cu pilkere de toate culorile cu greutati de 50-60 grame dar unii si cu taparine ( chinezesti ). Distractia le este asigurata, peste fiind din belsug. Noi am prins cum spuneam si la twistere, oscilante, rotative, salmo thrill… O combinatie de mai multe muste cu o naluca grea si stralucitoare in fata este cea castigatoare. Miscarile sunt ca la scrumbie sau avat, aruncari lungi, recuperari liniare sau cu stopuri. Un macrou de 500 grame trage cat un crap de 10 kg si indoaie o lanseta de crap ca pe o nuielusa. Doi sau mai multi pesti prinsi pe o taparina vor incurca montura intr-un stil aparte gen tricotaj deoarece au prostul obicei de a se roti dar orice efort merita facut in schimbul senzatiei unice pe care ti-o pot produce. Eu am reusit sa agat 8 sau 10 pesti dar nu i-am putut ridica, maximul filmat a fost de 6 si puteti vedea filmul pe canalul nostru youtube. Placerea mare insa este sa prindeti doar unul si sa va luptati cu el, doi sau mai multi odata isi vor anula fortele. Si foarte important, salinitatea apei este mare si rugina lucreaza repede asa ca va recomand sa va curatati bine ustensilele imediat ce terminati cu ele !!!

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.