Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in Sud-Estul tarii

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Sud-Estul tarii

Acest subiect conține 51 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Nelu Nelu acum 3 ani.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 52 în total)
  • Autor
    Nelu
    Nelu
    Participant

Azi am fost la pescuit pe balta Boldu la 20km de Ramnicu Sarat.Taxa este de 50lei.Zic, hai sa vedem ce este si aici pentru ca in alta parte nu am unde sa merg momentan.La ora 05.00(cu noaptea-n cap!)am plecat spre balta cu gandul ca voi fi primul.Surpriza! toate locurile ocupate deja!In final am gasit un loc acceptabil, am aruncat 3 lansete si o undita.
    Ca momeala am ales porumb in diferite forme si arome.Sareau crapi estimati la 3-4kg langa undita mea dar nimic!In cele din urma, pe la ora 11.00 am capturat un ciortan la 1,5kg, iar la undita cam 3kg ce caras ca palma.Cald de ziceai ca-i vara, si a inceput si un vant teribil.Nu a mai tras nimic, asa ca pe la 13.30 am inceput sa strang si am plecat acasa, nu inainte de a curata pestele pe balta, sa nu mai fac mizerie in bucatarie!(sotia este multumita in aceste cazuri)Iar am uitat aparatul foto acasa, asa ca nu atasez nici o poza!
    Concluzia: nu se merita, din principiu nu sunt adeptul baltilor cu plata!
    Asa ca m-am hotarat sa plec pe Calmatui pentru vreo doua zile, acum cat mai am cateva zile de concediu!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cand e plecarea pe Calmatui si pentru cate zile? Ce conditii sunt la Boldu, cantitate retinuta, specii?

Nelu
    Nelu
    Participant

1.balta Boldu este o crescatorie de peste si are crap, caras si biban.Cu toate ca are crap destul, acesta are toane si nu prea pune gura, nu se merita sa dai 50 lei/zi.

2. Plecarea pe Calmatui este programata pentru maine la ora 15.00(doar doua persoane cu o masina in care si dormim, adica Matizul meu, care printre altele e dotat si cu plasa tantari, TV, internet, mini masa pliabila, gratar, vesela+tacamuri, etc.)
    Planificarea este cam asa:
    – ajuns ora 16-16.30, pescuit diverse stiluri, seara nadit pentru a doua zi
    – ora 20.00 masa de seara, bineinteles cu un sprit rece(colegul congeleaza doua sticle cu apa minerala), schimbat de imbracamintea pescuit cu imbracamintea de dormit in masina+igiena personala, program de depanat amintiri si planuri de viitor(aici ar mai merge un sprit rece)apoi program TV pana vine mos Ene pe la gene.
    – dimineata de cand se crapa de ziua, tare pe pescuit cam pana la ora 10.00-11.00 cand, cred ca trasaturile vor fi din ce in ce mai rare pana dupa amiaza pe la orele 17.00, cand urmeaza partea a doua a programului de pescuit.
    Intre timp, adica intre orele 11.00-17.00 se camufleaza foarte bine juvelnicile in asa fel sa nu fie observate de nimeni, apa fiind curgatoare si racoroasa mentine pestele viu pentru mult timp.Se pleaca cu masina si tot carabalacul pe Dunare unde se incearca la lanseta la pestisor viu si bineinteles la musca.
    – la orele 17.00 se revine in zona si programul se repeta.
    Cred ca vom ramane pana Sambata la pranz.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu se iventeaza odata si teleportarea aia??? Distantele sint prea mari pentru cate vrem sa facem in timpul nostru limitat.

golden fish
    golden fish
    Participant

Daca as apuca inventarea teleportarii as pleca la pescuit numai in zone foarte indepartate de tara ceva gen tarile nordice,America de sud si prin delta aia din Kazakstan.Dar nu cred ca prindem noi clipa aia asa ca trebuie sa ne multumim cu ce avem .

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cristina, nici eu nu cred ca apuc teleportarea, doar daca mai reduc tigarile.

Daca reduc tigarile, unii oameni vor fi concediati, ceea ce inseamna mai putini bani impozitati si directionati spre sanatate/cercetare.

Sint intr-o dilema. Ori nu ma las de fumat, ori nu mai prind teleportarea in viata asta.

Da, stiu. Raspunsul este: DA!

golden fish
    golden fish
    Participant

Bogdan ,gand la gand cu bucurie cu tigarile ptr ca noi am hotarat sa le lasam si sa nu mai fumam deloc,o sa i- au seminte,exclud cafeaua si vom vedea ce va urma .Consider ca sunt atatea lucruri frumoase pe care sa le facem si atatia oameni minunati in jurul nostru de care sa ne bucuram incat fumatul mi se pare chiar o mare risipa de viata,sanatate si bani.Asa ca hai sa incercam sa ne mobilizam si sa le lasam iar in cazul tau cel mai puternic argument dupa mine e chiar TEDDY.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Copilasi, daca chiar doriti sa va lasati de fumat vorbiti si voi cu unul care a facut asta si stie cum se face. Personal cunosc un smecher, daca vreti il abordez si va pun in legatura cu el.

golden fish
    golden fish
    Participant

Catalin ,mai mult decat sa avem vointa si mai ales sa ne gandim cat rau ne facem singuri,ce altceva crezi ca ne ajuta mai mult?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E suficient. Vroiam sa va impartasesc din experienta Marelui Boss care s-a lasat de fumat dupa multi multi ani de tutungeala.

Nelu
    Nelu
    Participant

Ieri, pe data de 30.08.2014, la orlele 14.00 am veni acasa.
    Calmatuiul era scazut, asa ca nu am facut nimic, pe canalul de la Spiru Haret am luat ciortanica si am scapat una la un kg.
    Apoi am fost pe varsaturile Dunarii si am luat caras cat palma.M-am saturat de asa ceva si am plecat pe Dunare la Stancuta in zona numimita “Cenusaru” unde am luat un salau la rama cam de un kg, multa platica, ciortanica, rosioara si biban.
    Noaptea a venit Dunarea cu crengi, iar a doua zi nu a mai tras nimic, am plecat pe alte canale si apoi acasa!

Nelu
    Nelu
    Participant

Astazi am fost la o scurta partida de pescuit pe raul Ramnic la Vajaitoarea, cu mustele de obleti de la Catalin.
    Am prins 2,5kg clean, insa au “pipait” mustele niste cleni uriasi, cam la 800gr. nu stiu de ce au “scuipat” montura!
    Ca de obicei nu am avut aparatul foto cu mine, asa ca pozele le-am facut acasa!
    Cleni in chiveta si o portie dupa ce i-am prajit, am facut si o mamaliga si am asteptat sotia!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 52 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.