Recent Topics

Pescuit in Sudul/Estul tarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Sudul/Estul tarii

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 56 total)
  • Author
    Catalin
    Keymaster

La noi nu ninge si nici nu vreau sa vad zapada!!!

Nelu
    Spectator

Azi am fost la o testare a raului Ramnic acesta fiind limpede pentru prima data in acest an, spre surprinderea mea am ratat un clean urias, de peste 2kg estimat,carlig mic pe care nu l-a inghitit bine…si….a scapat! Asta nu ar fi nici o problema, insa cand ma gandesc ca saracul nu are nici o sansa de supravietuire, imediat cum se mai incalzeste apa, vin braconierii cu plase, perdele, etc.si nu mai lasa nimic in urma lor!
    Zona unde l-am scapat o puteti vedea aici:

https://youtu.be/QxQCMejCxAU

Attachments:
    Catalin
    Keymaster

Un clean de doua kilograme e prea jmecher ca sa ii fie frica de niste bieti braconieri. Daca nu ar fi asa nu ar reusi sa ajunga la varsta si greutatea asta. Asta nu inseamna ca trebuie prins si casapit.

Poate ca ar fi bine ca atunci cand se calculeaza limitele pentru care se pot retine pestii sa se tina cont si de protejarea pestilor mari, reproducatori…

Nelu
    Spectator

Ei Cataline, azi la ora 7.00 eram din nou pe raul Ramnic, in locul unde am scapat cleanul cel mare, am incercat mai intai la lanseta la taparina de la tine, apoi la wobler, shad, dar nimic.Am trecut apoi la undita clasica si am incercat mai bine de o ora! Rezultatul zero! Asa ca am plecat in alte zone.

Apropo, am filmat toate zonele in care am fost azi, insa fiind obosit, nu vi le prezint in seara asta, maine incerc sa le ridic pe youtube!

Catalin
    Keymaster

Pai am omis sa spun, pestii astia mari cam stiu sa se fereasca si de pescari. Eu am avut ocazia sa le studiez comportamentul de pe niste poduri care traverseaza Neajlovul, la Falastoaca si Calugareni. Sunt foarte hoti, le pipaiam musca de sus si ii vedeam. Cei mari stau la 1-2 metri si urmaresc ce se intampla. Vin cei mici, lingurarii si pupa musca in bot de doua trei ori, timp in care eu logic, o joc sus-jos ca sa nu se agate. In momentul in care cei mari vad facatura se intorc cu spatele si pleaca. Am dat cu musca in ei si nici macar nu s-au clintit, stiau sigur ca e teapa! Daca ii lasam pe cei mici sa se intepe… era si mai evidenta pacaleala si mai stricam si linistea zonei.
    Marele Boss va recomanda tuturor sa incercati prinderea cleanului mare, care este un peste excesiv de prudent, in perioadele in care simturile lui nu functioneaza la capacitate maxima adica ape putin tulburi, vant, zorii zilei si mai ales SEARA. Atunci vazul sau auzul ii tradeaza si isi lasa garda jos.
    Eu am avut multe satisfactii pe inserat si cu muste artificiale si cu voblere. Pe Arges, anul trecut am luat clean mare cu un vobler Salmo Thrill de 7 centimetri!

Catalin
    Keymaster

Minunate locurile!
    Ce de pesti ar putea fi acolo…

Nelu
    Spectator

Se mai gaseste inca ceva clean(dar nu la dimensiunile de acum 15-20 ani), caras, obleti, ceva mreana mica, porcusor, scobar dar rar si mic, si cam atat!

Nelu
    Spectator

azi am fost din nou pe raul Ramnic, in alte zone, spre surprinderea mea in acea zona nimeni nu calcase pe acolo de mult timp, peisaj superb, mult,mult clean care se juca, nici nu s-a uitat la gandacul din carlig! Am fost incantat sa vad asa multi cleni zbenguindu-se la suprafata apei! Maine mi-am propus sa ma intorc in zona, dar cu smartphone-ul si fara nici o unealta de pescuit, ca sa pot filma peisajul!

Catalin
    Keymaster

Merita filmat spectacolul, asa ne putem bucura cu totii de el ani multi.

Nelu
    Spectator

astazi, dupa cum am promis ieri, am fost din nou pe raul Ramnic, fara undita, doar cu smartphone-ul si cu sotia…

am filmat inca o zona buna de pescuit, insa din pacate multe cadre(vreo cinci la numar) le-am scos din filmare pentru ca in unele am obturat cu degetul jumatate din obiectiv iar altele am apasat gresit si mi-am facut selfie in loc sa filmez 🙂 (s-a intamplat asa din cauza soarelui, nu se distingea ce filmez, practic am filmat orbeste!)

la un moment dat o sa vedeti ca am filmat(am insistat) si un pom care este un corcodus-vita de vie, nu stiu cati ati vazut asa ceva, dar in zona respectiva sunt vreo trei corcodusi napaditi de vita de vie, care pur si simplu s-a catarat pe bietul corcodus fiind un amalgam destul de interesant!Nu stiu cum a crescut vita de vie acolo, probabil din strugurii mancati de cineva la umbra corcodusului!Am mancat si eu din acesti pomi vara-corcoduse si spre toamna-struguri!

intr-un alt cadru o sa vedeti in apa si pestii, nu se vad ca in realitate insa poti sa-ti faci o parere!

vizionare placuta!

https://www.youtube.com/watch?v=yjYiy7TDB4E

Nelu
    Spectator

Ieri am fost la balta Puiesti, vantul a batut in rafale, caldura mare, pana la ora 09.00 aveam cativa carasi, lansetele au somat, doar undita si-a facut treaba cu toate ca nu prea am bagat-o in seama.La ora 17.00 cand am incheiat partida, am reusit sa capturez 7kg peste, un crapcean mai mare si vreo cativa mai mici, in rest caras ca palma, unii chiar mai mari si rosioara.Cat despre sarpe, acesta prinsese o broscuta si incerca sa o stranguleze, broscuta oracaia disperata”ca din gura de sarpe” asa ca am vazut scena in apa la mal langa una din lansetele mele.Am decis sa salvez doamna broscuta(care mi-a multumit) si sa las flamand pe domnul sarpe.L-am apucat de coada, fiind luat prin surprindere a eliberat broscuta care a plecat cam ametita dar nevatamata.Am certat pe domnul sarpe de fapta lui si l-am eliberat flamand.
    inregistrarea o puteti viziona pe youtube:
    https://www.youtube.com/watch?v=wz1B21S7ouM

bogdan
    Keymaster

Ce injuraturi ti-o fi tras sarpele ala nu as vrea sa aud!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 56 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.