Pescuit in Tara Hategului

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Pescuit in Tara Hategului

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 29 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Participant

peisajele sunt cu adevarat superbe si sincer nu am crezut ca la noi in tara pot exista asa locuri.Ce pot sa spun,va invidiez ptr ocazia de a pescui in asa locuri si sper ca macar in viata asta sa apuc sa ajung si eu pe acolo.

bogdanbogdan
    Keymaster
    CatalinCatalin
    Keymaster

La Cozia voi ajunge si am sa dau iama in bibanii aia uriasi. Anul asta nu mai scapa de mine. De stiuci nu ma voi ocupa ca nu prea ma incanta, vi le las voua.

Participant

Detalii ? Cam in ce perioada? Cu ce se merge ? Etc…

Participant

Poate ca sunt si eu in concediu………… Sper.

bogdanbogdan
    Keymaster

Salut Bebe!

Ma bucur ca ai inviat si tu!

Referitor la perioada, nu e inca stabilita exact dar pentru mine, ca organizator, ar fi bine cand pleaca nevasta-mea cu copilu in concediu. Asta inseamna imediat dupa 22 iunie cand incepe vacanta de vara. Data exacta si durata urmeaza sa le negociem aici pe forum in functie de cum reusesc sa se organizeze pescarii care doresc sa vina. Din zona voastra cred ca va strangeti vreo 4-5 persoane.

Deplasarea, fiecare cum se poate. Doar cazarea in conditii destul de spartane o pot asigura, mancarea si lichidele se descurca fiecare pe banii lui. Sau se bazeaza pe faptul ca se hraneste cu ce prinde.

La cabana avem doar curent electric, o fantana cu apa rece ( nu sint convins ca e potabila ) si un parau. Niste paturi, oale, farfurii si ceva tacamuri. WC-ul este unul traditional, in fundul gradinii. Nu exista chelnerite si femei care sa ne schimbe asternuturile din partea casei, dar banuiesc ca ne descurcam si fara aceste servicii.

Din pacate inca nu am ajuns cu bugetul la nivelul necesar pentru a asigura masa si transportul. MI-as dori sa pot face asta, dar soarta nu m-a ajutat pana acum.

Nu stiu cum te vei simti tu, fiind pescar de stationar. Noi ne vom deplasa destul de mult in cautarea pastravilor,clenilor si avatilor. Pentru stationar vei putea sa te instalezi pe Mures, dar probabil ca va trebui sa cauti mreana si somn. Crap, caras si platica tot mai rar am auzit sa se printa. Se mai prinde scobar si platica la pluta, dar nu cunosc perioadele si locurile bune.

No, acuma te gandesti tu daca se merita sa vi. Noua cu siguranta ne face mare placere sa te revedem.

bogdanbogdan
    Keymaster

In weekend o sa pun listele cu apele din zona asta, si cele de munte administrate de ocoalele silvice teritoriale. Va trebui sa organizam expeditia ( aici ma bazez pe Catalin ), astfel incat sa acoperim o parte din ele. Nu va fi usor, apele sint multe, distantele destul de mari, iar fiecare pescar va prefera altceva.

Va fi nevoie de intelegere si bunavointa din partea fiecaruia dintre participanti, este greu sa multumesti 100% pe fiecare.

De fapt pun listele acum, apele administrate de AJVPS HUNEDOARA sunt insignifiante. Avem lista de la APS DEVA si Directia Silvica Hunedoara.

bogdanbogdan
    Keymaster

Acestea sint tarifele ROSILVA

Tarifele pentru exercitarea pescuitului în scop recreativ/sportiv în anul 2014, în
    habitatele piscicole naturale din apele de munte administrate și gestionate direct de R.N.P.-
    ROMSILVA, prin unitățile și subunitățile sale, sunt următoarele:
    14.1). Tariful pentru zonele de pescuit cu salmonide, libere la pescuit, gestionate
    direct de o singură direcţie silvică, este de:………… 150 lei /sezon, fără TVA;
    14.2). Tariful pentru o singură zonă de pescuit cu salmonide, este de:
    • Pentru o singură zi………………… 15 lei /zi, fără TVA;
    • Pentru 7 zile …………………………35 lei /7 zile, fără TVA;
    • Pentru o lună ………………………..60 lei / lună, fără TVA.
    14.3). Tariful pentru pescuitul în scop recreativ/sportiv, în sistem ”catch and release”
    (prinde și eliberează), este de 50% din valoarea tarifelor de mai sus.
    14.4). Pescarii care, în exercitarea pasiunii lor, achită tariful de pescuit pentru toate
    apele de munte gestionate direct de o direcție silvică, pot exercita și pescuitul în
    sistem ”catch and release”, fără alte tarife suplimentare.

CatalinCatalin
    Keymaster

E bine de stiut exact care sunt apele de munte si cand si unde platim pentru ele. Si daca se merita sa dam pe ele. In rest ca si perioada trebuie sa profitam in primul rand de libertatea dobandita odata cu venirea vacantei si sa vedem ce disponibilitati avem fiecare. Incepem sa ne gandim si sa scriem aici.

bogdanbogdan
    Keymaster

Corect. Am si lista cu toate adresele, numerele de telefon si adresele de e-mail ale sedilor regionale de la ocolul silvic Hunedoara. O bag in atasament.

Cataline, nu mai cauta refugii si tertipuri pentru a te extraga de la buna organizare a expeditiei. Vei face o propunere, si pe baza ei se vor face ajustarile necesare pentru a multumii pe fiecare in maxim posibil.

Am scris si in postarea anterioara ca nimeni nu va fi 100% multumit, dar incercam sa ajungem la un nivel de multumire cat mai mare pentru fiecare.

bogdanbogdan
    Keymaster

Dupa ce am avut o dupamiaza de vineri 13 2014 superba pe Streiul Mijlociu, am zis ca pestisorii nostrii au inceput sa se hraneasca si sa se dea la muste. Asa ca azi dimineata am ajuns la varsarea Raului Mare in lacul de baraj Ostrov, primul din salba de 4 baraje intinsa pe aprox. 25 de km in zona inferioara a acestui rau frumos de munte. Dar, cum se intampla de obicei cand mergi cu sacul la pomul laudat, am reusit in vreo 4-5 ore sa agat de nara un clenut cat degetul aratator.

La revenirea spre casa, am mai vorbit cu 2 pescari care incercau pestele la intrarea raului Strei in lacul de baraj Bucium ( deocamdata ultimul din salba asta de lacuri, cred ca se mai construieste unul din pacate ), erau de 2 zile la pescuit si au prins cateva albituri, 2 mrene vanete si 2 clenuti care inca mai aveau lapti.

Intr-adevar apa este foarte rece, in ultima perioada aproape zilnic a fost ploaie in munti. Eu am prins vineri pe Strei intr-o zona in care apa are debit constant totdeauna si vine din baraj putin mai calda.

Va arat poze de azi, sint convins ca exista pesti frumosi acolo.

CatalinCatalin
    Keymaster

Se apropie cu pasi repezi expeditia din Tara Hategului si trebuie inceputa pregatirea. Ma gandesc sa o combin cu iesirea de la Corabia dar trebuie sa mai fac niste calcule, nu stiu cat de obositor poate fi mai ales ca vremea asta caniculara si tantarii nu ne fac chiar bine. Ma gandesc sa plec pentru vreo doua zile spre Corabia urmand un traseu al pestelui adica Giurgiu, Zimnicea, Turnu Magurele, Corabia cu opriri in punctele fierbinti si pescuit cat cuprinde. Rasfat mult pe Dunare.
    Partea a doua ar fi incercarea de a merge pe 18 la concursul organizat de PVTV dar aici inca am dubii. Oricum si Piatra Olt face parte din traseul partii a treia care ar fi urmatorul Corabia-Piatra Olt-Polovragi-Ranca-Obarsia Lotrului-Petrosani-Hateg-Deva. Se va pescui pe Olt si Lotru.
    Partea a treia va cuprinde printre altele pescuit pe lacul Belis, Lacul Cozia, raurile Aries si Mures si agrement in muntii Apuseni, pestera Scarisoara si Ursilor.
    Restul sunt surprize pregatite de Bogdan pe care nici el nu le stie inca.
    Momentan sunt singurul inscris in aceasta competitie…

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 29 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.