Pescuit in zona Comana

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in zona Comana

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 70 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Am pacatuit astazi si am aterizat prin Comana cu George fara vreun gand necurat, asa ca sa mai vedem cum sunt apele. E adevarat ca am avut si lansetele si mustele la noi. Argesul a avut ieri la Adunatii Copaceni o cota istorica cred, e prima oara cand il vad trecut peste maluri. La fel si Sabarul, si astazi era foarte mare la Jilava.
    In Comana surpriza, apa Neajlovului marisoara dar semi-limpede iar bobletii se cam jucau pe la suprafata. Am profitat de ziua frumoasa si ne-am facut de lucru intr-o zona unde NU AM ADUS ATINGERE niciunei legi romanesti si ne-am distrat putin cu mustele. Am luat cativa si acasa pentru o prajeala si acum cand va scriu sunt deja in pat cu burta in sus, prajeala cu mujdei a fost delicioasa.

golden fishgolden fish
    Participant

Sincer te invidiez ca cel putin tu mai ai pe unde sa mai pescuiesti,ai apele mai limpezi ,ca aici abia prin iunie o sa pescuiesc.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am avut norocul sa gasesc o bucata de apa limpede ca in rest totul e tulbure si urat. Astazi mai dau o fuga scurta sa vad ce mai este pe acolo.

golden fishgolden fish
    Participant

Aici si Siretul si Dunarea sunt braga,nu stiu cand se vor limpezi ca m-am saturat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sa imi spuneti si mie daca mustele astea fotografiate alaltaieri la Comana sunt vestitele efemeride sau rusalii.

bogdanbogdan
    Keymaster

Da, e o specie de rusalii. Probabil sint masculii care au murit imediat dupa imperechere. Femelele mai traiesc pana spre seara, incercand sa ajunga cat mai in amonte pentru a depune ouale.

Traiesc 1-3 ani. In ultima zi din viata lor se transforma din larve in aceste insecte zburatoare, zi in care naparlesc de 2 ori, nu se mai hranesc deloc, ajung la maturitate se reproduc si mor.

Sint cam ca si astea descrise pe National Geografic:

http://www.natgeo.ro/natura/animale/9216-scurta-si-patimasa-viata-a-rusaliilor

CatalinCatalin
    Keymaster

Erau milioane acolo la Comana, pe 6 mai. Se asezau pe noi, pozele sunt facute pe spatele lui George. Pestii erau disperati, bobletii si clenii, dar a doua zi au disparut in totalitate aproape…
    Apropo de bobleti ca v-am mai spus cum am auzit prima oara un bastinas la Falastoaca folosind termenul asta de boblete si am ras de el dar cautand pe internet am vazut ca este defapt o denumire populara a obletelui. Ieri am auzit iar pe cativa in zona aia spunand boblete.

golden fishgolden fish
    Participant

Ce ai vazut pe Comana am vazut si eu pe Prut si e intr-adevar mirific,toata nebunia aia ,de jos sareau pestii sa le prinda de sus veneau pasarile ,toata nebunia asta a durat vreo 2 ore.Merita sa prinzi un astfel de moment macar o data.

CatalinCatalin
    Keymaster

Da, ca sa zic asa noi am picat ca musca-n lapte acolo, ne-am dus sa prindem un boblete si ne-am trezit ca ne intrau mustele in ochi fara sa realizam ce e de fapt…

OfiterulOfiterul
    Participant

Buna seara! Am revenit cu forte noi dupa 2 zile foarte frumoase petrecute pe malul apei si in compania selecta a catorva cleni si a mai multor obleti! Ziua de ieri s-a dovedit a fi una destul de frumoasa tinand cont ca pestii au fost destul de activi si nu s-au sfiit sa se ospateze din muste. V-am atasat si cateva poze pentru a va arata frumusetea locului si pestii!

Attachments:
    OfiterulOfiterul
    Participant

Musca la care a fost prins cleanul s-a dovedit a fi una foarte prinzatoare cu toate ca era destul de mare!

Attachments:
    OfiterulOfiterul
    Participant

Marea captura :))

Attachments:
Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 70 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.