Recent Topics

Pescuit in zona Comana

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in zona Comana

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 70 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Sa te intorci sanatos, te asteptam!

CatalinCatalin
    Keymaster

Si o rosioara frumusica prinsa duminica la Comana cu o musculita uda pe carlig numarul 18.

CatalinCatalin
    Keymaster

Aseara am trecut pentru cateva ore prin Comana pentru o scurta inspectie. Apa este relativ limpede, pe seara vin pe apa oarece ierburi si matasea broastei rascolite fie de gaste fie de copii care se scalda. La caderea apei din Delta erau patru copilasi care profitau de curentii apei si faceau rafting cu cate o placa de polistiren extrudat groasa. Foarte tare, cu cativa ani in urma pe raul Buzau alti copii, mai marisori erau la rafting cu sacii de rafie adusi de acasa pe care ii umpleau de pe maluri cu peturi.
    Obletii nu prea mai erau la locurile lor, in schimb au aparut si sunt din belsug avati mici,5-7 cm. Am stat vreo doua ore aiurea pe acolo, am adunat cateva pene de gasca apoi am plecat la Falastoaca sa ma intalnesc cu Vali. Am verificat mai multe locuri si acolo si am reusit sa ii gasim pe marii obleti, erau adunati toti in portiunea cu stuf din amonte de cascada de la caderea in Arges. Fierbea apa de cati erau si era tot o saritura pe ei astfel incat ne-a apucat noaptea privindu-i si studiind locurile. Nu vreau sa va spun ca ne-au casapit tantarii care au profitat din plin de imbracamintea noastra de vara…

CatalinCatalin
    Keymaster

Duminica pe ploaie am fost cu baietii la o caraseala pe la balastiere. Nu s-a prins cine stie ce dar au fost si cateva exemplare mai frumusele de caras. Pacat ca ploaia ne-a alungat acasa.

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri am reusit dupa o suta de ani sa mai ajung pe la Comana si Falastoaca, cu Eugen desigur. Am cautat obletii, mai intai am verificat Neajlovul pe portiunea dintre pod si calugarul de langa han, chiar si putin mai sus dar nimic, nicio trasatura. Apa este mica si e cam plina de vegetatie iar locurile de muscarit sau cam imputinat. Este si tulbure si pe seara venea si cu gunoaie. Am plecat apoi la Falastoaca unde am dat la cascada si unde am reusit sa capturam cativa obleti dar activitatea lor a fost foarte slaba.

CatalinCatalin
    Keymaster

O scurta iesire astazi dupa-amiaza la Falastoaca cu doi amici pescari a avut ca rezultat vreo 8-9 obleti amarati… Am fost pe bratul vechi al Neajlovului unde apa este plina de vegetatie dar sunt si destule ochiuri in care poti da cu varga la rosioara, biban, caras sau stiuca. O stiuca dragalasa ne-a intampinat cu o frumoasa saritura dar din pacate pentru noi, la spinning nu se putea da asa ca am plecat. La podul ce traverseaza Neajlovul erau ceva atacuri de stiuca dar in cele 30 minute in care am incercat toti trei cu naluci, muste si porumb, nu am avut nicio trasatura. Ne-am mutat apoi la confluenta cu Argesul care era pe scadere drastica. Atat la cascada dar si la confluenta activitatea era slaba. Obletii urmareau mustele dar nu se agatau de ele deloc. Am plecat de acolo goniti de noapte, tantari si cu coada intre picioare…

CatalinCatalin
    Keymaster

Aseara am dat o tura impreuna cu vecinul meu Didi pe La Falastoaca si Comana in recunoastere. Vantul puternic ne-a alungat repede fiindca nu prea puteam face aruncari nici lungi si nici precise iar capturile au fost slabe. Neajlovul e limpede iar Argesul mare si tulbure. Am plecat la Comana unde am facut o partida de seara la oblete minunata. Ne-am distrat pe cinste cu ei, am prins destul de multi si am luat si pentru acasa cativa sa facem o prajeala. Am promis sa ajungem si astazi acolo.

CatalinCatalin
    Keymaster

Inca o iesire la Comana astazi. Rezultatele nu au fost extraordinare dar ne-au satisfacut, cateva stiuci-marlite si destui obleti cat sa facem de o tigaie grasa. Am folosit o taparina cu trei tipuri de muste, tantari de 18, muste de 22 si de 24 pentru a putea face o mica comparatie. Au mancat bine la toate dar am remarcat ca sunt destul de apatici, mananca toata ziua dar rarut iar pe inserat ies mai mult la joaca dar mananca tot apatic. Diferenta intre cum mananca acum si cum o facea in primavara este cam cat cea de la Ramnicu Sarat la Galati via Deva-Bucuresti. Erau cativa pescari stationari care prindeau bibani cu o montura cu pluta si momeala lasata in scursul apei. Am incercat si eu putin pe verticala dar fara succes.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am iesit si ieri pe la Comana cu Eugen si ne-am bucurat de o superba priveliste. 😳 Pestii au fost mai mofturosi de parca ar simti si ei ca vremea se raceste si vin vanturi dusmanoase de maine. Am luat acasa sa fac o prajeala, cam de o tigaie. Marti voi mai incerca sa fac o iesire cu Koade tot la obleti apoi vedem daca frigul ne va tine in casa ori ba.

NeluNelu
    Spectator

sunteti slabuti, zona Galati este multtttt mai prolifica!

NeluNelu
    Spectator

v-am necajit! 🙂

CatalinCatalin
    Keymaster

Normal ca acolo e Dunarea, Siretul si Prutul pe care nu poti sa le compari cu Argesul sau Neajlovul. Cat despre cine si ce prinde nu imi fac griji, la categoria numar de capturi nu prea ma bate nimeni. La cei 50-80 de obleti prinsi pe seara plus probabil 3-400 scapati am sute de senzatii tari in bat si in mana asa ca sa traiasca bobletii si mustele pentru ei.
    Mie imi e ciuda ca nu ma lasa apa asta sa dau o fuga in Delta…

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 70 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.