Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in zona Comana

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in zona Comana

Acest subiect conține 69 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 2 zile.

Vizualizare 10 articole - 61 la 70 (din 70 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si ca sa vedeti ca nu stau degeaba, tocmai ce am venit de la Falastoaca unde am combinat muscareala cu un pescuit stationar pe Neajlov. Am stat undeva in amonte de pod si am pescuit cu viermusi cativa pestisori mici pe care i-am folosit ca momeala apoi la stiuca. Aproape de inserat am avut parte de o trasatura eu si alte doua colegul Florin dar nu am prins nimic niciunul. Obletii iar au fost mofturosi… Pregatesc o partida de seara pana pe la 23-00 pentru crap si somn dar dupa ce trece vijelia si o partida de mreana si scobar pe Sabar.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si astazi am mai dat un tur de cateva ore pe raurile din sud. Am inceput din Calugareni unde am verificat Calnistea si Neajlovul care sunt tulburi. Am gasit o baltoaca chiar la iesirea din Calugareni catre Hulubesti si am prins niste obleti pe care i-am luat cu noi. Am plecat repede de acolo deoarece nu misca nimic si am mers pe ruta Branistari Budeni Falastoaca. Am mers iarasi pe Neajlov si am incercat la stiuca cu tot arsenalul posibil dar cu rezultate foarte slabe, o marlita si 2-3 atacuri. Nici macar obletii nu mancau acolo desi apa era destul de limpede. Am mai prins cativa obleti la confluenta cu Argesul si atat. Toti pescarii intalniti se plangeau ca nu merge nimic.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Frumos!
    La ce ai prins cleanul?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Deci ieri in jurul pranzului m-am pomenit cu un telefon de la un prieten pescar, Andrei, si am pus-o repede de o iesire la un oblete pe Comana. Zis si facut, am ajuns la stavilar dar activitate zero, apa putin crescuta si obleti lipsa. In 30 minute am strans si am plecat la Falastoaca la cascada unde apa era cam mica si nu intelegeam de ce dar m-am lamurit repede, cand e mica la cascada inseamna ca e Argesul scazut deci am si fugit la confluenta Argesului cu Neajlovul. Pescari erau destui, si pe Neajlov dar si pe Arges doar ca nu prindeau nimic. Am cautat si eu ceva obleti dar tot asa, nimic, apoi am auzit o saritura de avat, undeva in malul opus pe Arges si am luat foc. Ma gandeam sa il sun pe Vali sa ma invete cum as putea ajunge cu masina acolo dar cum timpul era scurt m-am descaltat repede si am trecut cu bagajele pe o insula formata intre cele doua rauri la confluenta. Am pus bagajele aproape de apa ca sa observ repede daca cei de la baraj fac vreo gluma proasta si m-am apucat de munca. Streamere de avat rigide cu plumb de 15 grame in capat, fir textil de 0.12 si lanseta UUL de 0-6 grame fiindca alta nu aveam la mine. Lanseuri usoare si totul ok. Am intrat in apa pana pe la genunchi si am rezistat cam 30-40 minute, timp in care am mai zarit o saritura, doua iar apa a inceput sa creasca. Am iesit la mal si am trecut iar la obleti si am inceput sa luam cate unu, cate unu, cand vrand sa leg o taparina pentru Andrei, am asistat la un atac sustinut al unui avat in apropierea malului nostru, in apa mica, un atac lung, 20 secunde de alergat si casapit la obleti. I se vedea coama si se vedea ca e animal mare. Stiam deja ce va urma, dezbracat, fugit prin apa si pietre, taiat la picioare, udat, congelat… Asa a si fost, am legat taparina aceea, am schimbat repede tamburul ca trecusem pe mono de 0.18 la oblete, am pus linia de avat si iar prin apa. A fost liniste o perioada apoi am vazut mai jos de confluenta o saritura grasa. Am lasat bagajele acolo ca sa vad daca creste apa si dai fuga prin pietrele alea si cioburi si apa. Mi-am dat seama ca nu luasem gripul si ma gandeam cum il scot daca e sa prind, sa il tarasc cumva pana pe mal… Gandind si visand ma pomenesc cu o lovitura ca de tren in mana si lanseta. M-am speriat, a inceput sa ia fir repede si nu se mai oprea, nu mai stiam daca am textilul sau mono, nu mai realizam ce lanseta am dar m-am trezit repede. Am lasat sa mai ia fir apoi am inceput sa franez cu mana tamburul si sa ii mai reduc elanul. Ii vedeam coama, frumoasa foc, il vedeam cam la metru… Imediat ce mi-am dat seama ca e avat am cautat sa ridic batul si firul sa sa ii dau aer si sa il potolesc dar s-a dovedit destul de rau si cu greu am reusit sa il ridic la suprafata si sa ia aer. S-a batut pana la mal unde l-am esuat in apa mica si unde am reusit sa pun labuta pe el. E recordul personal pe Arges la musca, peste 50 cm si bine trecut de 2 kilograme. Imi trecuse si frig si teama de apa crescuta, deja visam la altii. Am fugit iute la bagaje, am luat rucsacul, am schimbat plumbul cu un Salmo Thrill de 7 cm si repede pe ei ca se insera. Trei lanseuri in buza malului opus si simt un atac. Mulinez, alt atac, mulinez si HAT se agata. Rau si dusmanos, tragea de ma speriasem iar si cu greu l-am adus la mal sperand sa fie ceva mare. Surpriza mare in mal, era cleanul din imagine, destul de frumos, 35 cm fara coada, care se prinsese la voblerul dedicat avatului…

golden fish
    golden fish
    Participant

Frumoase capturile si ce sa mai zic de drill,bravo Catalin ,macar unii dintre noi sa aibe parte de asa aventuri ca noi nu prea mai avem parte de actiune stam si ne luptam cu bibanii si stiucile noastre chiar daca apa e foarte mare .Inca ii mai pacalim ,e drept ca mai putini dar inca sunt si sunt grasi si nervosi.Dar toata distractia tine si maine dupa care GATAAAA CONCEDIU,toata lumea la munca si pescuit doar in weekend.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit si astazi sa dau o tura pe Arges cu Eugen dar iarasi a fost o zi slaba in capturi. Erau atacuri de rapitor in zona Colibasi dar nu am reusit sa pacalesc niciunul. Pe balastiera de la Falastoaca au inceput sa pape obletii cei mari dar si ei ataca anemic si sunt multe rateuri si foarte putine capturi. Ieri am luat si cativa bibani si reginute cu muste de 20 si plumb.

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am fost astazi cu vecinul Didi pe Arges vreo doua ore pe la Falastoaca si Colibasi dupa rapitori. Apa arata binisor dar pestii nu au avut nici gram de activitate. Am reusit doar sa pierdem cate o taparina fiecare si atat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O alta zi de pescuit. Am inceput cautand avati pe Dunare prin Gostinu si terminand tot cu ei pe Arges pe la Gostinari. Nu am avut nicio trasatura pe nicaieri. Intre cele doua locuri am oprit si pe Neajlov la o partida de stiuca si am avut norocul sa capturez un exemplar frumos de peste doua kilograme. A fost dragoste la prima vedere, aruncarea si stiuca. Naluca prinzatoare o oscilanta nichelata de 11 grame. Am aruncat dupa un podet si am avut placerea sa vad atacul in direct. Alte trasaturi nu am mai avut.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Plus 2 grade dimineata, ceva zapada pe masina si un vant de iti inghetau si creierii in cap. Am dat o fuga in Comana dupa stiuca. M-am imbracat temeinic, bocanci, cagula, manusi dar cam degeaba. Dupa vreo 20-30 minute de lansat si mulinat fara rezultat am fugit la masina si acasa. Am baut repede un ceai fierbinte cu paracetamol si calare pe soba. Inca mai simt vantul cum imi suiera in cap.

Jur sa nu ma mai duc niciodata la pescuit pe vreme rea!

Vizualizare 10 articole - 61 la 70 (din 70 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.