Recent Replies

Recent Topics

Pescuit la Cernavoda pe canalul cu apa calda

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la Cernavoda pe canalul cu apa calda

Acest subiect conține 7 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Nelu Nelu acum 3 ani, 10 luni.

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ne-am satisfacut si acest moft si am reusit sa mergem ieri la canalul cu apa calda. Apa chiar era calda, 16 grade a aratat termometrul biologic al lui Bogdan. Lume era destula mai ales pentru o zi de luni fie ea chiar si un pic de sarbatoare. Foarte multi pescari din Constanta adica localnici, pe unii chiar i-am recunoscut din celelalte iesiri din anii trecuti si chiar si prietenul nostru nea Sica era la datorie. Am prins peste, nu mult sa mari dar ne-am facut norma, Bogdan cu salai iar eu cu avati. Am reusit sa agat si o stiuca la streamerul de pe snurul de fly dar hotomanca mi-a taiat firul… Ce se prindea? Pai foarte mult salau care defapt era puisor de 10-20 cm si care normal ca era retinut TOT, se prindea stiuca dar la fel ca si salaul se prindeau la stationar la obletel. Apoi am mai vazut caras, ciortan, platica sau babusca. Se pescuia mult cu rama. Apa e scazuta si se poate pescui bine aproape de cascada unde curentii nu mai sunt asa de mari. Desigur nu lipseau braconierii cu japca, bastinasi pe care i-am mai vazut pe acolo, erau vreo 4-5 si chiar prindeau…
    Erau si pecarii localnici muscari cu buldo, erau si baieti la spinning, ce mai, erau de toate. Avati se prinsesera mai bine dimineata la cascada dar ne spunea cineva ca merg si seara doar ca noi am insistat mai mult la varsarea in Dunare unde nu agata fundul si poti jigui in voie. Tot la varsare sunt si multi bibanei in mal dar nu am avut chef de ei. La cascada sunt multe agataturi si chiar am lasat cateva monturi pe acolo… Am reusit in schimb sa prind un avat la o montura cu streamere barbless si am fost foarte satisfacut, o sa vedeti filmarea, fiindca desi i-am dat ocazia pestelui sa fuga de o suta de ori totusi carligul la tinut deci nu contra face ca pestele sa fie adus in siguranta la mal ci maiestria pescarului…

bebeu
    Participant

Ati avut ceva activitate !

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Activitate am avut, rezultate nu prea… Stii cum e, ca la loto, nu stii cat sau daca prinzi…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Duminica seara dupa plecarea din Delta am ales traseul prin Cernavoda pentru a face jonctiunea cu Gabi si Vader pe canalul cu apa calda. Atmosfera gasita acolo a fost una destul de calda si la propriu si la figurat, se servea bere si palinca iar pestii erau foarte linistiti in apa unde nimeni nu ii deranja. Tantarii ne-au casapit! Toata noaptea si ziua, si au umplut si masina, mai ceva decat in zilele de vara. Ziua s-a prins peste, chiar am remarcat cativa pescari mai destoinici care au luat peste frumos, morunasi de peste 500 grame, crap, si chiar un singer de vreo 7 kilograme, toate luate doar de un pescar de langa noi in 15 minute. Se mai prindea strapazan, sabita si babusca din ce am vazut eu. Gabi si cu mine ne-am distrat cu mustele la sabita iar Gabi chiar a prins binisor, lua si cate doua odata. Eu am mai incercat si avatul dar nu era sau nu manca. Nici sarituri nu am vazut. Apa canalului nu era calda la capacitatea normala dar era ok. Multi bastinasi erau prezenti. Dimineata se prindea cel mai bine, noaptea nu prea era nimeni. Plasari, hatasi, erau si ei pe acolo. Apa era destul de crescuta dar curata, curentii marisori mai ales la cascada. Sabita statea in curenti medii si manca undeva la 30-50 cm de pelicula apei, uneori sarea si pe caderea mustelor iar pe la 8.30 a cam disparut.

Nelu
    Nelu
    Participant

daca nu este avat, nimic nu e…..Catalin este Catalin, cred ca in viata anterioara a fost avat!

Nelu
    Nelu
    Participant

eu itotdeauna am la mine in masina o perdea, pe care o pun la usa din spate a masinii sa nu intre tantari si sa am conditii optime in masina(pe langa TV si internet!)
    mai recent, in vara acesta am montat o plasa de tantari la geamul din spate folosind “arici” pentru eficienta.
    metoda s-a dovedit extrem de buna si practica.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La mine e mai simplu, imi iau doar palaria cu plasa fiindca masina nu mai am. :mrgreen:

Nelu
    Nelu
    Participant

tu ai trei masini, nu una!

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.