Recent Topics

Pescuit la clean pe Strei

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la clean pe Strei

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 32 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Si altele tot cu Streiul.

bogdanbogdan
    Keymaster

Si ultimele doua.

Participant

Foarte frumos acest rau ! Macar in poze sa il vad……..:)

CatalinCatalin
    Keymaster

Da e frumos. Mi-e dor de un clean…

bogdanbogdan
    Keymaster

Azi am fost la Strei fara sa anunt pe nimeni si N-A MAI VENIT PLOAIA, ca alte dati cand spuneam dinainte ca vreau sa merg.

A fost o seara placuta, chiar daca inceputul a fost mai greu. Clenutii au fost extrem de precauti, si i-am gasit doar in locuri cu apa foarte mica si statuta. Doar seara au iesit in curent, cand am avut si capturi ceva mai consistente. Oricum cel mai mare nu cred ca a depasit 22 cm si a fost prins de Bogdi, seara in jur de ora 9,15.

S-au prins cleni mai frumusei cu porumb la pluta de catre niste bastinasi.

In curand o sa pun niste nimfe in actiune, la suprafata nu prea se prind cleni mari. Posibil ca duminica sa se intample si asta.

CatalinCatalin
    Keymaster

In curenti eu am prins la muste cleni frumosi si intr-adevar le scufundam putin cu un vobler in capat dar am avut trasaturi si cu buldo. Poate nu ai gasit locul unde papa cei mari mustele.

bogdanbogdan
    Keymaster

Cum am spus ca as vrea sa ies azi la pescuit, cum a plouat foarte tare toata noaptea. Cineva cu mare trecere pe la zei m-a luat in colimator si cand stie ca vreau sa ies, comanda repede o ploaie sau furtuna si m-a rezolvat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si aici a plouat cu furtuna dar acum e bine… Falastoaca ma asteapta.

bogdanbogdan
    Keymaster

Am facut azi niste cercetari pe Streiul Miljlociu. Locuri frumoase, nu foarte usor accesibile si cu bun potential de clean, pastrav si lipan. N-am avut nici o prezentare, apa fiind cam murdara.

Am coborat pe Streiul Inferior, sub barajul de la Bretea si am avut parte de 90 de minute de actiune. Clenii nu doar ca si-au revenit din starea de apatie profunde de acum 2 saptamani, dar au devenit de-a dreptul indraciti. Erau foarte plini de energie si foarte puternici, drilurile fiind dese si lasau impresia unor capturi mult mai mari de cat s-au dovedit in realitate.

Din pacate am gasit ceva pe net, o chestie despre care auzisem mai demult, si ma deranjeaza la maxim. Cred ca trebuie sa ma apuc sa-mi procur cateva kg bune de dinamita.
    Iata si motivul:

” Obiectivul economic al judeţului Hunedoara este finalizarea construcţiei celor cinci microhidrocentrale de pe râul Strei, potrivit prefectului judeţului Hunedoara. Hidroelectrica derulează până în 2016 un amplu proiect de investiţii care prevede construirea a şase microhidrocentrale pe Streiul Inferior, una dintre acestea fiind deja finalizată.

“Ştim cu toţii că pe Streiul Inferior a fost un lanţ de microhidrocentrale care au rămas nefinanţate de dinainte de 89. Una singură s-a finalizat, cea de la Plopi. Mai sunt încă cinci. E începută investiţia la microhidrocentrala de la Bretea, finalizată în proporţie de 60 la sută. E nevoie de un miliard de lei pentru finalizare. Este important ca investiţia să fie finalizată până în 2016, pentru că atunci acestea vor primi trei certificate verzi pentru un megawatt produs”, a precizat prefectul judeţului Hunedoara, Sorin Vasilescu.

Sud-coreenii, posibili investitori

Prefectul judeţului Hunedoara a mai precizat şi faptul că în cadrul vizitei ambasadorului Coreei de Sud în judeţul Hunedoara a fost pusă în discuţie o posibilă investiţie pe Streiul Superior şi pe Streiul Mijlociu. “Hidroelectrica mai are un proiect, construirea a nouă microhidrocentrale pentru Streiul Superior şi Mijlociu, pentru care căutăm investitori. Când a fost în judeţ ambasadorul Coreei de Sud, a fost pusă în discuţie această problemă. Urmează să prezentăm toate materialele necesare şi să căutăm investitori din Coreea de Sud pentru realizarea acestor microhidrocentrale”, a conchis Vasilescu. ”

bogdanbogdan
    Keymaster

Dupa scurte cautari in legatura cu amenajarea hidroelectrica a raului Strei, iata ce am gasit. Semnata de bombonel care are o multime de proprietati ( binenteles ca nu pe numele lui ) pe malurile Raului Mare Retezat.

În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. 7 alin. 1 din Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1.
    Se declară de utilitate publică de interes naţional lucrarea “Amenajarea hidroenergetică a râului Strei pe sectorul Subcetate-Simeria”.

Art. 2. 3
    Expropriatorul este statul român prin Societatea Comercială de Producere a Energiei Electrice “Hidroelectrica” – S.A., aflată sub autoritatea Ministerului Industriei şi Resurselor.

Art. 3.
    Prezentul act de declarare a utilităţii publice va fi adus la cunoştinţă publică prin afişare la sediile consiliilor locale ale oraşelor Călan şi Simeria şi ale comunelor Băcia, Bretea Română şi Sântămăria-Orlea, judeţul Hunedoara.

PRIM-MINISTRU
    ADRIAN NĂSTASE

Contrasemnează:
    p. Ministrul lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei,
    Ion Şelaru,
    secretar de stat
    Ministrul industriei şi resurselor,
    Dan Ioan Popescu
    p. Ministrul finanţelor publice,
    Gheorghe Gherghina,
    secretar de stat

Bucureşti, 18 aprilie 2002.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sunt in libertate acesti oameni? Daca da sa ii intrebi ce inseamna utilitate publica de interes national daca pretul energiei creste oricum de la an la an si daca noi romanii, marea majoritate ne dorim o viata mai in armonie cu natura pe care ei o distrug? Astea sunt probleme care ar trebui votate public, prin referendum nu facute cu legi si ordonante hotesti.

Vin alegerile, votati bomboneii !!!

bogdanbogdan
    Keymaster

Am observat ca singura mea sansa dee a ajunge la pescuit consta in faptul de a nu mai scrie pe forum unde si cand vreau sa ajung. Cineva ( probabil concurenta acerba a siteului nostru ), cu multa influenta la zei, face ce face si programeaza o furtuna, cutremur sau vulcan exact atunci si acolo unde am anuntat ca vreau sa pescuiesc. Asta demonstreaza ca site-ul este citit si deranjeaza, ceea ce nu imi indisplace.

Prin urmare, fara sa scap o vorba despre tentativa mea, duminica dimineata m-am prezentat pe Strei la Bretea Romana in jurul orei 7.00, si totul era perfect. Apa curata si cer senin chiar daca in dupaamiaza anterioara a fost furtuna destul de serioasa.

Pana in jurul orei 11.30 am avut parte de numeroase capturi de clenuti si obleti, si un mare rateu de clean adevarat deoarece aveam carligele mici pentru obrazul lui.

Disperat fiind de faptul ca nu stiu cand voi mai avea timp pentru o iesire, am stat pana la ora 16.00 nemaiprinzand decat 4 clenuti cat palma si o insolatie frumusica pe care inca o resimt si acum, chiar daca am fost tot timpul cu sapca pe cap.

Datorita ” lacomiei ” de a pescui cat mai mult timp, mi-am sacrificat din timpul disponibil pentru pescuit doar durata pentru 2 poze. Un clenut si un oblete, cam de aceleasi dimensiuni, cca 12 cm. Clenuti am prins si ceva mai marisori, dar zgarcit fiind cu timpul si increderea ca voi prinde altul mai mare si mai mare, nu am mai facut poze.

Spre deosebire fata de anul trecut am remarcat o crestere in grosime si latime a pestilor. Este posibil ca acestia sa nu fi depus icrele si laptii. La aceeasi lungime, aveau o inaltime, latime si greutate sensibil mai mare.

Acum si cele 2 poze care mi-au consumat 3 minute din cele 9 ore de pescuit ca nehalitu’!

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 32 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.