Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetul Giurgiu

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in judetul Giurgiu

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 82 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster
    NeluNelu
    Blocked

ai o privire pierduta…… 🙂

CatalinCatalin
    Keymaster

Am reusit sa ies pentru vreo jumatate de ora pe inserat undeva langa Copaceni la o obleteala pe Sabar. Este pentru prima data cand duc mustele pe Sabar si asta deoarece apa lui este tulbure tot timpul anului. Totusi vreau sa va spun ca sunt multumit de ceea ce am gasit, o apa salbatica, greu de abordat dar si de braconat si cu un debit cat de cat constat datorita lipsei barajelor si a nesimtirii celor care dirijeaza aceste baraje.

Am reusit sa capturez cativa obleti foarte frumosi si cu siguranta ma voi intoarce curand acolo…

CatalinCatalin
    Keymaster

Si ieri am testat putin cele trei rauri care ma inconjoara, Sabarul, Argesul si Neajlovul.

Argesul era la cota si tulbureala medie-mica. Zero sarituri de avat si zero capturi. Obleti cativa, slabut.

Sabarul fara activitate, vazut plecat. Stationarii erau la datorie.

Pe Neajlov am dat de obleti si am prins o gramada. M-am distrat pe cinste cu ei cu lanseta UUL.

CatalinCatalin
    Keymaster

Argesul in zona Copaceni arata foarte bine si cu siguranta ascunde mult rapitor smecher. Ieri seara m-am batut cu cativa cleni mai mari si cu multi mici, obleti si avati. 

Vor urma si alte vizite.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pescuitul pe Raul Arges in aval de barajul Mihailesti, un amestec de sport extrem si nebunie. Oameni multi, plaja, baie, spalat de covoare si masini, multi braconieri si ziua si noaptea incepand cu copii de 8-10 ani parasutisti si terminand cu pensionari plasari.

In acest univers turbat si neprietenos am reusit si eu sa imi gasesc un locusor, vadurile mici cu ape limpezi, cu pietre multe si curenti. Acolo nimeni nu are vreun interes si doar eu ma pot juca in liniste cu mustele cu clenuti, avati si obleti. Odata la cateva luni e posibil sa iau vreo 30 acasa pentru o prajeala, in rest ma bucur in liniste de, poate ultimile zile ale pescuitului din Romania, fiindca va spun un secret, deja marea masa de distrugatori si-au indreptat atentia spre aceste ultime mici vietati care se mai gasesc prin apele noastre in numar mai mare.

NeluNelu
    Blocked

Cataline, Comaneasca e plina de plase si electrocutata!

CatalinCatalin
    Keymaster

Locul ala cu carasi si carasei a ajuns sa fie si el electrocutat?

Mi-e ciuda sa spun, mereu, ca am devenit o tara de dobitoci.

NeluNelu
    Blocked

La Comaneasca s-a format o mica delta, care a atras ca un magnet braconierii locali(tuciurii si fometosii din Comaneasca)Au electrocutat apa si au luat crapul cu carutele!Acum mai prinzi carasel de 8-10cm!

CatalinCatalin
    Keymaster

Sa inteleg ca au stat pe balta si au curentat pana i-a parjolit soarele de tot de au devenit tuciurii?

CatalinCatalin
    Keymaster

De numai 30 minute am avut nevoie astazi cand am vazut Argesul crescut ca sa pricep ca avatii mananca si sa le gasesc locul.

Am reusit sa ii pacalesc cu niste streamere frumoase, undeva sub un pod de tuburi, intr-o apa cu niste curenti puternici, aruncand catre amonte inspre tuburi si recuperand rapid prin acesti curenti. 

NeluNelu
    Blocked

da, frumos exemplar, cred ca e sarit de 2kg!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 82 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.