Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetul Giurgiu

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in judetul Giurgiu

This topic contains 66 replies, has 3 voices, and was last updated by Catalin Catalin 1 month, 2 weeks ago.

Viewing 7 posts - 61 through 67 (of 67 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa 9 zile de Delta iata ca am avut puterea si mai mult curiozitatea sa fac doua iesiri pe Arges. Apa e cam marisoara si capturile putine si mici. Obleti si avatei, unii sariti de palma dar putini. Cleni deloc

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O noua iesire pe Arges ratata. O zi cu doua etape, una la pranz de vreo 4 ore cu Koade si alta pe seara cu Eugen. Am pescuit intre Darasti si Mihailesti in toate locurile posibile. Capturi, cativa clenuti si cativa obleti. Am dat la avat in mare parte a timpului dar degeaba. Parasutisti la Mihailesti duium. Batrani cu neveste, copii, baieti si fete toti cu parasute. Chiar si asa peste nu am vazut

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am dat si astazi o tura de Arges si am avut norocul sa il prind pe scadere. Pana mi-am dat eu seama ce se intampla am reusit sa scap toti clenii frumosi care trageau. Nu inteleg cum am facut dar i-am ratat si cu mustele si cu voblerul. In final am prins un amarat cam cat palma dupa care mi-am mutat locul. In asta nou nu am avut niciun atac si in plus am agatat voblerul de doua ori si a trebuit sa ma descalt si dezbrac ca sa intru dupa el. Nu a fost deloc placut…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am pescuit din nou pe Neajlov cautand stiuci. Nu am avut nici macar un atac sau vreo urmarire de naluca. Am umblat prin zona Comana si Falastoaca.

Azi a fost zi de Arges si a fost mai productiva.  Cativa cleni draguti la popper, cativa avati lingurari si multi obleti la muste artificiale. Multi pescari si braconieri erau la datorie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am inteles ca se raceste vremea si am profitat cu Eugen de inca o iesire pe Arges. S-au prins obleti si cativa avatei, totul cu muste artificiale. Era mare activitate pe suprafata apei chiar si dupa ora 19 cand se intunecase de tot. Am incercat si stiuca dar fara rezultat

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am continuat sa ies pe Arges zilnic. In functie de debit aleg si locurile si timpul pierdut pe acolo. Ieri a fost o zi mai productiva, am inceput dimineata cu doua stiuci luate in jurul orei 8 dupa care m-am retras. Am revenit dupa pranz si am capturat un avat de aproape 1,5 kilograme apoi mi-am petrecut timpul cu obleti si avatei pana pe inserat. 

Azi m-am trezit cu noaptea in cap ca sa monitorizez sariturile avatilor dar din pacate ziua a fost proasta. Nori si picureala plus vant si multe frunze pe apa. Aproape la fiecare lansare se agatau frunze pe vobler asa ca am renuntat repede. Avatii aveau ceva activitate dar intr-un loc cu mult bradis pe care nu il puteam aborda de pe mal. Stiucile nu au raspuns la oscilante 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si ieri am reusit sa mai pacalesc un avat, avea undeva la un kilogram maxim, dar am si scapat unul mare. Dimineata scapatul si seara prinsul. Obletii ceva mai apatici, posibil si din cauza vantului. Azi si maine mai greu din cauza pescarilor de weekend care cotropesc toate locurie. Poate mai tarziu reusesc sa ies la un oblete. Am pescuit cam mult timp prin apa si vant si m-a cam tras curentul…

Viewing 7 posts - 61 through 67 (of 67 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.