Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in zona Braila-Galati

Acasă Forumuri Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

Acest subiect conține 96 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 97 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sambata tovarasii mei pescari din Braila au iesit cu barca pe Dunare la o partida de pescuit. Au incercat prin gropanele cunoscute dupa somn dar nu prea au avut noroc, au prins doar o moaca. Dunarea este inca neprietenoasa acolo si nici pe Dunarea Veche sau Chiciu;l Cucului nu prea se prinde peste. Nu am informatii exacte despre rapitori…

Nelu
    Nelu
    Participant

O cunostinta de-a mea(care poate merge cu mine la Pardina) un pescar cu peste 50 ani de experienta a fost pe Dunare impreuna cu un prieten de-al lui.Au stat de luni 21-07 pana astazi.El(nea Puiu Borcea) nu a avut nici o trasatura iar celalalt a prins un somotei la 2kg la coropisnita.Zona vizata a fost Stancuta.Dar nici la Gropeni sau in apropiere de Braila nu s-a prins nimic.De miercuri Dunarea a inceput sa creasca, venind cu paie si crengi.Din spusele lui pana astazi a crescut cam un metru.In aceste conditii ma intreb daca pe 04.08. o sa am surpriza ca Dunarea la Pardina sa nu fie buna de pescuit…..! 🙁

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu sunt semne chiar atat de rele. Am studiat arhiva de cote pe care o avem aici pe site, de pe 21 pana azi la Harsova a crescut cu 30cm iar la Braila cu 54cm deci o crestere zilnica de 6-10 cm ceea ce nu inseamna aproape nimic. Gunoaiele sunt rele dar nu cred ca sunt atat de multe incat sa napadeasca toata Dunarea, plus ca pe Chilia de obicei este apa mai curata. Eu zic sa mergeti inainte, aveti acolo atatea variante, Dunare, canal 36, Stipoc, Iacubov, Sireasa. Este imposibil sa nu mearga unul dintre ele.

Nelu
    Nelu
    Participant

Probabil ca un metru s-a referit la cota de pe malul unde a pescuit, nicidecum la cresterea efectiva.
    Bineinteles ca tot o sa ma duc la Pardina! 😆

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Bravo! Sa va distrati si sa prindeti si peste. Sa faceti si un bors ca stiu sigur ca va iesi bun… Poate ne auzim la telefon, noi cred ca pe duminica suntem in Tulcea dar nu sunt sigur inca.

Claudiu M
    Participant

Am vorbit cu prietenul meu si din pacate nu mai poate veni cu mine. Daca vreti sa il luati si pe george ca acum mai este un loc. Am sa va sun cand ajung in tara. Sa ma anuntati va rog daca veniti toti trei ca sa stiu. Apropo de consum , înteleaptă decizie Catalin sa nu întrebi. Imi cer scuze ca nu pot răspunde mereu, eu sunt mecanic de avion si uneori plec si in cursa cu echipajul. Va doresc o zi buna.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Claudiu, ti-a trimis Bogdan un email cu numerele noastre de telefon care erau oricum si pe site. Anunta-ne cand ajungi in tara si atunci facem planurile. Noi vineri ne punem in miscare, poate ajungi pana atunci si tu acasa.

Claudiu M
    Participant

Salut George, am vazut ca ai scris dimineata, dar nu am avut timp sa dau replay. Am notat adresa ta de mail si te contactez diseara. Eu sambata o sa ajung in Tulcea iar luni la prima ora vreau sa lansesz barca la apa, ca nu mai are stare in garaj.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Daca totul decurge normal,luni dimineata eu si Catalin ajungem la Tulcea. Deocamdata nu stim exact la ce ora.

Claudiu, la tine cam cat inseamna ” prima ora “?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In 1986 am facut cunostinta cu orasul Braila, cu Dunarea si cu Insula Mare a Brailei. Pescuiam cu bete de stuf si frasin, pe Filipoiu si pe Corotisca, pe Groapa Stancii si Groapa Popii sau Hogioaia. Odata am venit de la Blasova pe jos ( tot pe jos ne si duceam ), si aveam in brate fiecare cate o sacosa plina de peste. Nu luam la noi niciodata mancare sau apa, doar tigari. Imi placea mult sa pescuiesc caras. Eram in clasa a-X-a, peste o saptamana Steaua castiga Cupa Campionilor Europeni.

golden fish
    golden fish
    Participant

Memorabile vremuri Catalin,pe vremea aia prinde-ai peste si cu sfoara cu boldul indoit nu ca acum.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am petrecut Craciunul la Braila si am profitat de ziua superba ca sa arunc o taparina la santierul naval. Nu am stat mult dar gandul mi-a zburat la zilele de primavara cand va trebui sa ma intorc si sa caut avatii. Stiuca se gasea prin Insula dar nu am avut timp sa mai traversez cu bacul.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 97 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.