Recent Topics

Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 104 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Mai, am tot auzit ca avatii fac pe nebunii in ultima vreme, dar eu nu i-am vazut la fata. Poate ca ar trebui sa-i caut pe rauri nu prin oras.

golden fishgolden fish
    Participant

Buna Bogdan,mare dreptate ai pe unde sa ii cauti dar timpul liber e insuficient din pacate ptr tine.Dar nu o lua ca pe o problema ca decat sa ai timp si sa mergi peste tot cu 0 rezultate mai bine mai rar si cu spor.

CatalinCatalin
    Keymaster

Buna Cristina! Pozele sunt de la un pescar. Chiar am vrut sa vin la Galati zilele astea cu ceva treaba dar s-a anulat. Sa stii ca diavolii aia au momente cand sar ca disperatii si nu mananca deloc. Sunt satul de toanele lor. Nu am avut timp sa le pregatesc o surpriza dar imediat ce imi termin treburile pe la firma ma sui in barca si o iau usurel pe Dunare la vale. Sa vezi ce ii alerg! Astept sa mai treaca putin si canicula. Multi pescari se vaita de lipsa pestilor. Pentru august cica debitul Dunarii ar fi mai crescut decat iulie, deci un semn bun zic eu.

bogdanbogdan
    Keymaster

Ce mi se pare putin ciudat este faptul ca e mare cerere de streamere de avat in Sibiu, pe Olt. Acolo unde era mult avat, dar nu se putea prinde nicicum! Posibil ca streamerele musca.ro incep sa isi faca treaba si in zona respectiva.

golden fishgolden fish
    Participant

Nebunii aia de avati care sareau chiar se hraneau ca fugeau obletii ca nebunii si asta pe langa mal iar mai in larg sareau niste animale de iti era frica sa intri in apa.Cat despre cote nu cred ca e foarte bine sa creasca din nou apele deoarece iar  ii zapaceste si iar nu mai trag si unde mai pui ca de pe 23august suntem in concediu si nu as vrea sa stau degeaba ca acum.p

bogdanbogdan
    Keymaster

Da, iti dau dreptate Cristina. Avatii sint nebuni, sau mai bine zis noi credem ca ei sint nebuni. Ei poate doar isi urmeaza instinctul conform evolutiei de cateva sute de mii de ani.

Am prins si eu zile in care sareau si bateau apa, zburau obletii prin aer, simteam lovituri in lanseta, si pana la urma am plecat fara sa agat nici macar un solz de avat! Cu dureri de maini, spate si picioare inghetate in apa.

Am prins zile in care tot la fel in care sareau si bateau apa de zburau obletii prin aer. Si aveam captura la fiecare lansare. Ma dureau mainile si de la lansat si de la mulinat!

Au mai fost si zile in care nimic nu anunta prezenta avatilor prin zona, si tot am prins. Intr-adevar nu ca in zilele foarte bune, dar mult mai bine decat in zilele in care se antrenau sau isi invatau progeniturile cum sa se hraneasca, sau pur si simplu instinctul ii faceau sa atace obletii dar cand erau aproape cu obletele in gura isi dadeau seama ca de fapt nu le este foame si renuntau, il lasau sa mai creasca pana la urmatoarea masa.

Pentru mine este de neinteles comporatmentul lor. Dar cred ca asta ma si atrage. Daca as intelege cind si cum mananca avatii probabil m-as plictisi repede de ei, sa-i prind la fiecare iesire la pescuit.

NeluNelu
    Spectator

Pe Prut daca bagai piciorul in apa te muscau de degete….. 🙂

CatalinCatalin
    Keymaster

Imi pare rau pentru mine deoarece am niste zile destul de aglomerate… Cum scap de aglomeratie ma apuc de treaba. 

CatalinCatalin
    Keymaster

Sarbatoare nationala si la Braila. Probabil putina bauturica si apoi o spalare de masina in Dunare, cunosc reteta fiindca am folosit-o si eu de multe ori in acest loc. Uneori cand beam mai mult mai si pescuiam, mai ales de Craciun sau Revelion…

Masina in apa nu am reusit sa o parchez dar il inteleg totusi si pe acest temerar care a reusit.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am petrecut Craciunul in Braila si am ales ca dupa o masa subtirica de pranz sa ies la o plimbare pe malul Dunarii.

Am luat la pas toata faleza orasului de la un capat la celalalt si am admirat cu drag Dunarea, pescarii, oamenii iesiti la plimbare si locurile care imi sunt atat de dragi.

Apa era superba, la fel ca si vremea de afara.

Nu am vrut sa imi iau la mine nimic pentru pescuit tocmai pentru a putea sa admir in liniste locurile pe unde pescuiam in tinerete, si bine am facut.

Putinii pescari prindeau platica la viermusi.

Mi-am intarit convingerea ca in vara trevuie sa ajung in zona cu barca si sa stationez cateva zile, chiar daca stiu ca pestele este foarte putin, mizez pe plimbare.

golden fishgolden fish
    Participant

Bine mai Catalin ca faci tu ce faci si atunci cand ajungi aproape de  Galati nu dai nici un semn de viata ci doar incepi sa postezi poze de prin Braila.Ne-ar fi facut o mare placere sa ne vedem si sa bem o bere sau o cafea undeva, dar cum nu stiu niciodata pe unde esti e mai greu.Mai ai vreun drum dupa revelion pe la noi!Mai ai numarul meu de telefon?

CatalinCatalin
    Keymaster

Sa stii ca am vrut sa ajungem si la tine dar nu am fost cu masina mea si nu m-am putut misca. Am numarul tau si cu siguranta nu te voi ocoli!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.