Recent Topics

Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 104 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Participant

Am fost ieri pe malul Dunarii asa cum am spus si am prins o zi superba de primavara. Am prins chiar si doua guvizi si o platicuta dar nu ptr peste m-am dus, ca am timp tot anul sa prind.Oricum a fost o iesire mult asteptata .

CatalinCatalin
    Keymaster

Bravo voua! Si eu am inceput sa monitorizez raurile de pe langa mine. Prima concluzie este ca temperatura mare a aerului din zilele astea nu a reusit sa ii pacaleasca pe pesti cum ca ar fi venit primavara. Pe Arges astazi colegii mei pescari au vanturat apa degeaba. Cred ca ne grabim…

bogdanbogdan
    Keymaster

Ma bucur pentru voi, cei care reusiti sa margeti la pescuit, dar de fapt mi-e cam ciuda!

bogdanbogdan
    Keymaster

Nu pot sa ma abtin!

Chiar sint invidioos pentru faptul ca ati iesit la o pescuiala si eu nu intrezazaresc asa ceva in viitorul apropiat!

golden fishgolden fish
    Participant

Iti inteleg frustrarea Bogdan dar o sa vina si vremea ta(glumesc)iar apropos de apa era destul de calda ptr vremea asta.Oricum abia astept sa se incalzeasca apa si sa mergem la pescuit de capturi iar anul asta vom merge numai in zona Rachelu(Adi a si facut actele ptr delta)ca in zona noastra nu se mai prinde nimic notabil si e prea mare aglomeratia.Sper sa termin si eu cumva cu plimbarile la Cluj si sa merg mai des la pescuit.Am si acum vreo 30 de coropisnisnite in balcon care hiberneaza si trebuie scoase la “produs”ca m-am saturat de ele.Adi a inceput deja pescuitul ca sambata pleaca la Prut si acum il invidiez eu ca pleaca fara mine, dar vine ea si vremea mea.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pe Prut a inceput sa se prinda ceva?

golden fishgolden fish
    Participant

Nu stiu,e posibil sa miste ceva ca nu a inghetat iarna asta dar el se duce mai mult sa faca o plimbare.Accidental poate mai cade vreun peste dar sansele sunt mici.

golden fishgolden fish
    Participant

Vremea asta anormal de calda a scos obletii din hibernare,pe Prut am prins duminica trecuta cativa iar acum am auzit ca pe Siret se prind obleti din aia mari.Am vrea sa mergem maine la o muscareala de obleti numai ca vremea asta ne joaca feste ca la noapte se anunta ploi torentiale si asta ne cam incurca asa ca sper ca macar duminica sa iesim pe undeva ca mi-e dor de un pescuit la muste.Pe prut am vazut obleti care sareau din apa semn ca ii alerga cineva si e posibil sa fi fost avati.Dunarea aici e mare si tulbure si creste in continuare numai pe faleza se prinde platica. Ceva, ceva a inceput sa miste asa ca asteptam incalzirea vremii sa incepem pescuitul adevarat.

bogdanbogdan
    Keymaster

Cristina, va sfatuiesc sa mergeti chiar daca va ploua putin. Gandeste-te ca vine prohibitia 2 luni, sau 1,5 luni la voi si nu vei mai putea pescui decat la privati., ceea ce stiu ca nu te prea incanta.

Saptamana asta am trecut de 4×2 ori pe la Mures si Strei sa vad daca a inceput albitura sa miste ceva. Din pacate nimic. Mi s-a facut un dor cumplit de o iesire pe malul apei, dar macar sa vad ca exista ceva pestisori.

Deocamdata nici nu mi-am vizat permisul, dar de fapt nici nu cred ca mai platesc cotizatie de membru pentru nici o asociatie. Platesc doar ANPA, si eventual taxa de 5 ron pe zi daca vine un control cu chitantier la el.

Aici la noi sint doua asociatii care, fiecare spune ca este stapana pe aceleasi ape si zone pe care este stapana si cealalta asociatie, si sa nu platesti cotizatia la ceilalti pentru ca esti pasibil de amenzi daca vine controlul din partea celeilate asociatii.

Voi pune maine niste poze facute pe usile de la intrarea acestor doua asociatii, si o sa va rog pe voi sa-mi spuneti ce intelegeti. Nu am pretentia sa-mi spuneti adevarul absolut si nici sa incercati sa convingeti pe altcineva ce intelegeti, deoarece nu apare niciunde scris oficial care asociatie este stapana pentru anul 2016.

CatalinCatalin
    Keymaster

Te anunt Cristina ca luna asta, probabil spre sfarsitul ei sau in aprilie, iti voi face o vizita scurta impreuna cu George. Am stabilit sa trecem prin Galati in drum spre Delta si sa ne facem timp si pentru cateva ore de pescuit. 

Am obtinut avizele de frontiera si pentru Prut, sper sa fie timp sa facem Siret-Prut-Dunare, desigur orientativ, sa vedem locurile si sa aruncam de cateva ori.

Nu stim exact data fiindca depindem si de alti prieteni cu care plecam in Delta. te sun oricum atunci cand stabilim. 

Du-te si ia pulsul apelor daca ai timp ca prohibita chiar bate la usa asa cum zice Bogdan. Eu ies zilnic pe Arges…

Participant

Buna Cristina, ne poti spune si noua cum mai arata Dunarea la Galati. Stim ca este mare dar cum stam cu gunoaiele si tulbureala.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cristina, fa ceva cu Dunarea aia ca sa putem veni si noi pe la Galati. 

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.