Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

Viewing 12 posts - 73 through 84 (of 104 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Participant

De o plimbare poate o sa mearga dar de pescuit am rezervele mele( intuitia de pescarita batrana ce sunt):-):-):-).Dar cine stie ce noroc va loveste si o sa ne lasati pe toti cu gurile cascate.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vezi ca avem si noi avizele pentru Prut…

golden fishgolden fish
    Participant

Ah si sa nu uit,sper ca ramane valabila trecerea voastra pe la Galati sa ne vedem.Eu pe 31 plec la Cluj cu taica-miu sa faca sedinta de chimioterapie si pe 1aprilie noaptea ma intorc.Asa ca vede-ti si voi cum va face-ti calculele.

golden fishgolden fish
    Participant

Prutul a ramas momentan pana in prohibitie cam singura optiune,Siretul e limpede doar ca aici pestii incep mai tarziu pe la jumatea lui aprilie -mai.Noroc ca inca mai avem de unde alege.

golden fishgolden fish
    Participant

Avizele le ai ptr zona Galati

golden fishgolden fish
    Participant

Azi am fost la Prut, asa ca sa mai vedem si noi care mai e treaba si a batut un vant de ne-a uscat.Evident ca nu am prins nimic insa la intoarcere am trecut pe la o balta salbatica si asta a dat uitarii tot frigul tras azi.Culorile erau superbe, am prins dansul de imperechere al cufundancului pitic care e foarte frumos si e prima oara cand il vad, ca sa nu mai spun de multimea de pasari salbatice  care stau acolo.A fost cu adevarat o incantare si ca bonus am vazut primul vultur codalb, sincer nici nu stiam ca avem asa ceva in tara.Oricum mi-am incarcat bateriile ptr toata saptamana si sper sa mai ajungem acolo.Am facut si cateva poze insa nu se vad pasarile fiind undeva in fundal.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am reusit sa nu ajung la tine nici de data asta Cristina! M-a sunat prietenul de la Prut cu care urma sa vedem niste locuri si mi-a spus ca nu e suficient avizul de frontiera pentru a pescui pe Prut, mai ai nevoie si de accesul peste fasia de frontiera fiindca raul Prut se gaseste dincolo de ea. Acest acces se ia de comandantul unitatii teritoriale respective, adica micile pichete satesti. Practic se face o verificare de catre comandant a actelor si se trece pe PG data, o semnatura si un numar. Fiindca noi am fost insuficient informati in legatura cu acest fapt, am hotarat sa amanam traseul care cuprindea Prutul. O sa il rog pe prietenul meu sa imi puna cateva poze din zonele in care el a fost si a pescuit, si o mostra de aviz-acces fasie.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin numarul ala il elibereaza astia imediat in cateva minute ca si noi am facut acelasi lucru la Oancea.Te duci cu pg-ul vizat la pichet ,il verifica si pe loc iti dau nr de inregistrare.Noi de cate ori mergem la Prut trebuie sa dam telefon si sa anuntam ca suntem acolo,dar mereu uitam sa sunam:-).

Cat despre poposirea ta pe la Galati cred ca e ca un facut ca intotdeauna sa apara ceva si sa nu poti ven. Cred ca mai degraba o sa reusim sa ne strangem la vara la o haiduceasca la Rachelu si poate atunci va putea veni si Bogdan ca sa fim in aceiasi formatie.

CatalinCatalin
    Keymaster

M-am pregatit sase luni sa ajung pe Prut si am dat-o in bara. Nu e nimic, nu ma las asa usor! Convinge-l tu pe Bogdan ca eu nu reusesc…

golden fishgolden fish
    Participant

De ce?nu vrea sa mearga sau nu poate din cauza serviciului?

golden fishgolden fish
    Participant

Cat despre Prut nu cred ca ai pierdut nimic, acum,dar am gasit niste locuri celebre de avat cu zone pline pe ambele maluri de copaci cazuti  ,teren de joaca perfect ptr ei iar ce e cel mai important e ca acolo nimeni nu-i prinde si sunt exemplare mari.

Locul e salbatic,izolat oarecum de toti  cretineii aia cu manele in boxe,e foarte linistit  si plin de copaci pe mal care asigura destula umbra vara.Daca e sa ne gasim undeva aici ar fi locul perfect de pe Prut.Daca ajungem saptamana asta in weekend am sa fac niste poze si am sa ti le trimit.

golden fishgolden fish
    Participant

Am facut azi pe la ora 16 prima iesire la pescuit pe Siret,apa braga dar surprinzator am avut si ceva trasaturi incununate cu o captura.Avand in vedere ca am stat cateva ore am fost multumiti.Poza e putin cam stearsa ca a facut-o Adi si nu a reglat telefonul.

Viewing 12 posts - 73 through 84 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.