Recent Topics

Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 104 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Nu se vede bine dar mi se pare ca are culoarea aia deschisa, de pamant galben. Asa erau si moacele prinse de mine la Patlageanca.

Oricum, apele Dunarii scad si se vor si limpezi curand deci ar trebui sa facem planuri.

Eu sunt cam stramtorat cu timpul luna asta si e posibil sa nu ajung in Delta asa ca ma voi multumi cu imaginile voastre.

golden fishgolden fish
    Participant

Am avut un weekend foarte incarcat dar din pacate cam sarac in capturi,de vineri seara am fost plecati la Dunare aproape de Braila pe la ora 20 unde am vazut un rasarit de luna superb urmata de cateva ore de liniste absoluta fara nici o trasatura.Pe la ora23 am plecat acasa iar dimineata am plecat la Prut(am zis sa mai incercam si acolo) dar abia ajunsi ne-a luat in primire un mos care era acolo de vineri si nu a avut nici o trasatura nici el si nici prietenii lui la nimic.Am facut un gratar ,am mancat, ne-am strans lansetele aruncate in apa si am plecat inapoi la Dunare in zona Zatun.Cand am ajuns sareau avatii (e adevarat mai mititei)ca nebunii si mi-am amintit ca avolo langa un copac cazut in apa am prins si anul trecut la muste de obleti o gramada de avati.Mi-am facut lanseta si am gasit in trusa taparina aia de avati norocoasa de care spuneam eu ca a facut-o Bogdan dar o facusem eu si asa a inceput distractia, prima pe anul asta, cred ca am prins vreo 8 avati din aia mai mici si aproape pe intuneric am prins unul la vreo 700gr(eliberati toti).A doua zi imediat cand aproape se lumina am inceput iar insa nu au mai vrut si asa au tinut-o pana pe la 10.Luat asa in mare a fost frumos numai ca Dunarea creste in nestire dupa o scadere asemeni si pestele e debusolat total nici numai stim pe unde sa mergem si mai ales cand sa dam ca sa prindem ceva pe undeva, cred ca vom amana si concediul ca sa se stabilizeze cumva si apele.Pana atunci ne bucuram de peisaj,pasari si aer curat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Mi-e ciuda de voi Cristina ca nu gasiti pestele. Peste tot e cam la fel, si anul prost si posibil si peste tot mai putin. Singura solutie in cazul asta ar fi sa mergeti sa il cautati cat mai des. Asa fac si eu si uite ca am reusit sa dau de un grasan. E foarte putin dar probabil ca anul viitor nu va mai fi nici asta…

golden fishgolden fish
    Participant

Am reușit în weekend ul asta sa prindem somn la vobler noaptea.Ceea ce inițial a început cu o testare a unui vobler nou să terminat cu o distracție maximă.Adi a testat nouă jucărie si de la prima lansare a avut peste pe care la scăpat ca nu știa ce să întâmplat dar după aia sa dezlănțuit  .Am prins si eu unul de vreo 3kg tot de la prima lansare si m-am speriat ca nu știam ce să îi fac ,ce mai drilluri celebre,adrenalina maxima si emoții pe măsură.Am fost ieri si mi-am cumpărat un vobler de Stryke pro si abia aștept weekendul să facem iar o vânătoare de somni cu doua lansete .A avut Adi vreo câțiva mari dar unul ia îndoit doua cârlige de la ancorita iar altul a plecat cu ancorita cu tot cu inel,atunci am văzut punctele slabe ale voblerului si a trebuit să schimbăm tot.Toate capturile au fost luate pe cădere si nu pe recuperare si daca si vineri prindem cred că ne facem pescari de spining .

CatalinCatalin
    Keymaster

Bravo voua! Daca esti sigura ca trage pe cadere incearca cu alte tipuri de naluci, twistere sau cicade care coboara mai usor si sunt mult mai ieftine. Ia gume mari, care sa imite ceva albitura mai mare, la palma macar. Oricum daca ai gasit un loc bun si o perioada buna ar fi bine sa il cauti si la stationar.

Cu Delta ce mai faceti? Eu nu am mai reusit sa ies in Delta dar nici nu am pierdut mai nimic fiindca nu s-a prins peste…

golden fishgolden fish
    Participant

Nici nu ma gandesc sa dau la altceva decat voblere floating ptr ca acolo e raiul agataturilor si orice arunci daca e sinking se duce dracului si nu am chef sa pierd distractia. Cat despre Delta nu mai sunt asa sigura ca ajungem ca din ce am inteles nu merge treaba cam pe nicaieri la Dunare si mai ales ca taica-meu incepe de pe 16 radioterapia trebuie sa fiu vreo doua saptamani prin zona ca nu stiu cum reacționează si din cauza asta si-a amanat si Adi concediul. Dar având  în vedere  că  avem vreo cateva gauri pe aici prin jur si relativ  aproape ii dam bataie pe aici asa ca te invit la Galați  sa facem o haiduceasca pe undeva pe la Dunare sau la Siret.

bogdanbogdan
    Keymaster

Ce bine se distreaza unii……..

CatalinCatalin
    Keymaster

M-ai bagat in ceata cu pescuitul tau in Galati! Am o invitatie si la Braila deci s-ar lega pe cinste! O sa vad cum reusesc sa ma descurc…

Iti trimit linkul cu chinezarii desi sigur il stiai. 

Daca somnul papa sus fa si ceva monturi cu pluta fiindca asa dau si cei cu cloncul, pluta si ceva caras la palma ca momeala. Stii tu mai bine. Merge si cu coropisnita, mai ales ca zici ca pe fund sunt agataturi…

http://www.aliexpress.com/af/braided-fishing-line.html?ltype=wholesale&d=y&origin=n&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=AS_20160802044249&SearchText=braided+fishing+line

golden fishgolden fish
    Participant

Luni am fost la pescuit bineinteles la stiuca si am reusit sa prindem destul de bine insa chiar la finalul partidei a luat Adi captura lui pana in prezent (la stiuca) 3kg.Captura o fac de sarbatori umpluta iar celelalte le fac chiar acum conserve ptr la iarna iar maine iar la treaba ca mi-au mai ramas ceva borcane goale.

CatalinCatalin
    Keymaster

Frumoasa. Pupa-l pe Adi! Sa stii ca in tineretile mele cand mergeam prin Delta pe la pensiuni, stiuca umpluta era mancarea mea preferata. Bine, depinde mult si cine o gateste. La Delta Paradis era odata o tanti din Sarinasuf care le cam nimerea, ieseau o minunatie, cele mai bune stiuci umplute pe care le-am mancat. 

CatalinCatalin
    Keymaster

Capturi slabute astazi pe canalul de la Gropeni. Defapt eu niciodata nu am prins ceva mai rasarit acolo, probabil si pentru ca ma duceam tot cand nu trebuia, iarna sau primavara devreme.

golden fishgolden fish
    Participant

Si cand ma gandesc Catalin ca azi era in plan sa mergem si noi la Gropeni, mai bine ca nu am batut drumul degeaba.Am fost in Cotul Pisicii si am facut un gratarel mai aproape si am prins o zi superba.La Gropeni daca mergeam pe canal dadeam la stiuca nu la obleti.

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.