Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati

This topic contains 103 replies, has 7 voices, and was last updated by golden fish golden fish 5 months, 4 weeks ago.

Viewing 8 posts - 97 through 104 (of 104 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se stie ca este o perioada in care scrumbia de Dunare incepe marea urcare pe fluviu catre barajul de la Portile de Fier. De la an la an tot mai multi pescari isi manifesta dorinta de a fi parte in acest spectacol, fiecare cu gandurile si obiectivele lui.
    Deja sunt informatii ca la plase se prinde scrumbie in zona Galatiului si deja pescarii de acolo isi incearca taparinele. Personal cred ca sansele sunt destul de mici deoarece se stie ca in timpul acestui tip de migratie in care scopul final este depunerea icrelor, pestii nu se hranesc.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri mi-am sunat un vechi prieten brailean. Pescar de Dunare, crapar, cel mai bun crapar de Dunare pe care il stiu. Viorel. Pe vremuri avea locul lui in Braila pe malul Dunarii, nadea si pescuia cu mamaliga facuta de el, avea aceeasi vecini de pescuit, se ajutau, se respectau, vremuri vechi. Imi povestea ca acum e tot mai greu cu pescuitul la Dunare in special pe partea cu orasul. Accesul pe mal e aproape imposibil din pricina proprietarilor care ingradesc terenurile. Despre locul lui nadit si pescari care sa ti le respecte nici nu mai poate fi vorba. Dar si mai trist mi s-a parut ca electricienii au distrus si zona aia iar crapii de peste 10 kilograme pe care ii captura Viorel odata de pe mal nu prea mai sunt pe acolo. A inceput sa ii caute prin alte zone, in curentii mai mari, acolo pe unde pestii mari se afla doar in tranzit in cautare de zone mai sigure. Am primit si acceptat o invitatie pentru anul asta prin judetul Braila si imi doresc din suflet sa o onorez. Am multe locuri vechi dragi pe acolo si vreau sa le revad chiar daca stiu sigur ca o sa fie si multa dezamagire. Oricum planuiam sa explorez anul asta Calmatuiul si cateva canale deci a picat numai bine. Mai ramane sa vedem cum facem cu permisele astea pentru apele concesionate ca eu tare nu as vrea sa platesc 100-150 lei pentru fiecare judet in care voi pescui poate doar cateva ore.

golden fish
    golden fish
    Participant

Neatza dragi pescari și ptr că nu ne-am mai auzit demult”La multi ani “in noul an.Dupa o prea îndelungată pauza pe forum am revenit în forță sper eu cu noutăți și cu lucruri utile.
    De anul trecut am abordat un nou stil de pescuit și anume la clonc,un pescuit frumos ,cu mult mai multe satisfacțiile și mai ales cu mai multă adrenalina.Anul asta as vrea daca vrea și Adi sa mergem cu barca după avații capitali care zburda nu departe de zona noastră de pescuit ,și apropos de asta, Cătălin aici ai fi cel mai potrivit tu cu celebrele tale taparine ptr avat.Eu de la mal nu am prea multe șanse să prind din aia mari că unde campăm noi nu prea sunt.Poate anul ăsta daca suntem sănătoși reușim să ne vedem cu toții(Bogdane vezi cum faci cu concediul)sa facem o haiduceasca că la carte.Ma uitam acum câteva zile pe pozele de la Pardina și mi-am amintit ce fain a fost cu toată gașca ,cu ciorba , cartofii prăjiți și cu pescuitul la avat la canalul 36.Sper din suflet că în vara asta sa se “alinieze planetele”și să reușim să ne găsim și vă promit că o să mâncați cel mai bun borș de somn și pentru cine e curajos un pescuit la clonc.Si că dovada a frumuseții acestui stil de pescuit am pus poza cu captura anului 2018

golden fish
    golden fish
    Participant

Cred că e o problema la atașarea pozelor,mai incercam

golden fish
    golden fish
    Participant

Din păcate nu o pot trimite,Bogdan help

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Buna Cristina si bine ai revenit printre noi. Ai povesti frumoase si interesante cu pescuitul vostru la somn si de-abia astept sa le citesc. Mie mi-a placut oricum de voi si cand pescuiati de pe mal, bine organizati, atenti, draguti, bucatari de toate. Sper din tot sufletul sa ajung anul asta la voi.
    Imaginile nu se incarca probabil din cauza ca sunt prea mari, eu le redimensionez la 1200 lungimea si le dau si nume sugestiv ca sa poata fi gasite in cautarile Google. Bogdan te-ar putea ajuta si o sa o si faca doar ca la el timpul se masoara altfel, exista si o formula de calcul:
    x = 2 sin θ cos φ, y = 2 sin θ sin φ, z = 2 cos θ, θ

[0, π], φ

[0, 2π], A = 4 sin2
    θ cos φ, B = 4 sin2
    θ
    sin φ, C = 4sinθcosθ.
    Notând D = [0, π] x [0, 2π] şi aplicând formula din observaţia 12.1.2.2. obţinem:
          
    S D
    xdydz ydzdx zdxdy (2sin cos 4sin  cos
    2
    2sin sin 4sin  sin 2cos 4sin cos)dd
    2
        =
    = 8
          dd
    D
     (sin cos  sin sin  sin cos )
    3 2 3 2 2
    =
    = 8
     
    D
    (sin  sin cos )dd
    3 2
    = 8
    
    D
    sindd =
    = 8· 2π ·

 
    0
    sin d
    = 8· 2π · 2 = 32 π
    In fine, ii ia cateva zile pana raspunde dar si cand o face ai garantia ca s-a rezolvat. De asta il iubesc eu, astepti dar merita asteptarea.

golden fish
    golden fish
    Participant

Orice lucru bun se face cu multă răbdare,Cătălin😁😁😁

golden fish
    golden fish
    Participant

Ah eram sa uit,dacă mă apuc sa va povestesc despre toate aventurile noastre cu somnii cred că forumul nu se va mai chema Musca.ro ci Pescuit la somn.ro😄😄😄

Viewing 8 posts - 97 through 104 (of 104 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.