Recent Replies

Recent Topics

Pescuit pe Mures

Acasă Forumuri Pescuit pe Mures Pescuit pe Mures

Acest subiect conține 38 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 3 zile.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 39 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Spre stupoarea mea, am observat ca nu avem nici un forum deschis pentru pescuitul pe raul meu de baza pentru avat.

Nu-i nimic, doresc sa va dau o veste care sper sa-l necajeasca pe Marele Boss, cum ca Muresul a revenit in parametrii normali in ceea ce priveste limpezirea. Foarte tarziu pentru aceasta perioada a anului, dar avem toata toamna si iarna la dispozitie ca sa demonstram forta mustelor ENI UATAR. In weekend mi-am propus o partida in locurile care si-au demonstrat potentialul ridicat in cantitatea de avati. Sper sa nu am prea multi pescari in apropiere, azi la Mintia la apa calda erau doar 3 pescari de stationar. In cele 10 minute cat am stat pe malul apei nu am observat nici o saritura de avat, dar nici n-am vazut pestisori in mal. Nu conteaza, acum stiind ca sint in posesia mustelor ENI UATAR, cu siguranta voi prinde avati indiferent daca ei exista sau nu! Timpul ne va demonstra adevarul!

Ma bucura mult faptul ca in sfarsit Muresul pare sa se limpezeasca, si imi doresc fire intinse.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am totusi o dilema….

Cu ce aroma sa pregatesc mustele ENI UATAR? C7H14O2 ( AROMA DE ROM ) sau CnH2n+1OH ( ALCOOL SIMPLU ACICLIC ).

Am vazut ca pe naturale nu se mai baga nici avatul.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vin cu o completare, pe raul Lapus pe o portiune de 20-40 km a aparut o poluare care a secerat CATEVA ZECI DE TONE DE PESTE. Daca ar fi sa tinem cont ca Muresul este putintel mai mare decat Lapusul si aplicand cateva reguli simple din matematica, eu zic sa stai linistit fiindca in zona canalului cu apa calda Mintia ar trebui sa fie zilnic undeva la 1-1,5 tone de avat. E posibil sa nu ii fi vazut tu in cele 10 minute dar asta nu demonstreaza nimic, ei sunt acolo.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Raul Lapus este fermecat. Am vazut eu la televizor. Era o domnisoara dotata printre alte accesorii cu un iatagan de juma de metru, care prindea pastravi unul dupa altul cu un streamer mesterit de ea pe malul apei dintr-un staniol de la un pachet de tigari, Pastravii erau modelul si dimensiunile celor din supermarket, nu erau nici fantanel nici indigen, nici curcubeu. Deci raul Lapus tine pastravi mari de crescatorie, de aceea e fermecat!

Mai exista posibilitatea jalnica ca domnisoara respectiva sa fi inselat telespectatorii si sa fi cumparat pestii de la o crescatorie din apropiere, si sa-i agate in carlig deoarece n-am vazut nici un atac la streamer in acel episod, doar recuperari de cativa metrii si eliberare.
    Binenteles aceasta este o fantezie a mea, in Romania nu cred ca se fac astfel de fapte jenante.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nici eu nu cred in scenariile astea. Sa iti spun o poveste, prin 2007 eran in Delta cu niste flacai tinerei de 17 ani care erau la prima iesire acolo. Eu, ca un adevarat Mare Boss, ii invatam despre supravietuire si alte alea. Aveam pe unul Emil cam fricos si profitam sa il tin in priza, il trimiteam noaptea sa mai aduca un lemn ceva si mergea tiptil cu ochii prin pomi nu cumva sa fie vreun anaconda. Cand intra in padure puneam mana pe el si strigam tare ŞARPELE EMILE!!! Facea pe el iar eu ma tavaleam pe jos de ras. Azi asa, maine asa, intr-o noapte dupa portia de ras ii spun, măi bolovane la noi nu sunt anaconde sau serpi panditori din copac, la care el serios imi spune, da ce domnu a verificat cineva toti pomii ca sa stie ca nu sunt anaconde?
    Deci asa si cu pastravii tai, cine a verificat apa peste cu peste?

golden fish
    golden fish
    Participant

Aici aveti amandoi dreptate vis-a-vis de viteaza domnisoara,nici mie nu mi s-a intamplat in 30 de ani de pescuit in ape salbatice sa ajung undeva pe malul apei unde sa arunc un bat im balta cu te miri ce momeala si sa-mi vina ditamai monstru .Nici eu nu stiu daca filmarile sunt facute la noi in tara,ca la cati braconieri avem nu stiu ce peste a mai ramas pe paraiele alea.Da asta e televizunea
    si mai ales dezinformarea pe care o fac in randul populatiei.Acele episoade par veridice numai ptr cei care nu au pescuit in ape salbatice niciodata sa nu au pescuit deloc.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cristina, filmarea era facuta la noi in tara, pe raul Lapus din jud. Maramures. Dar nu conteaza tara sau raul, pastravii care au aparut in filmare erau exact acei pastravi pe care ii poti cumpera din hypermarket. Adica pastravi de crescatorie. Crescuti saracii cu niste bilute din ceva concentrate. La noi in tara cel putin nu o sa gasesti in ape salbatice modelul acela de pastrav.

Si da, ai dreptate, de multe ori televiziunea dezinformeaza.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

No, intre timp am mai citit niste comentarii referitoare la pescuitul pe raul Lapus efectuat de acea domnisoara. Cu siguranta am fost printre cei mai blajini comentatori.

Nu-i bai, imi iau si eu o macetta de 1 metru ( nu sint sigur daca asa se scrie corect iataganul acela ), o agat la bracinar, si il pun pe unu’ sa ma filmeze cu telefonu’. Cu siguranta voi primi like-uri pe feisbuc fara sa ma milogesc.

Doar sintem producatori de muste ENI UATAR, ce naiba!

Musca sa fie cu noi!!!

golden fish
    golden fish
    Participant

Stiam ca e facuta la noi in tara(fabulam si eu putin)dar ca o fina observatoare si mai ales ca pescarita de atata amar de ani nu pot sa nu sesizez anumite cioace pe care incearca unii sa ni le bage pe gat ca fiind adevaruri absolute.Unde dracu s-a mai vazut ca din prima clipa cand ajungi intr- un loc nou ,prinzi repede un amarat de pestisor il pui in carlig si dupa ce sa vezi, ditamai stiuca de nici in Delta nu gasesti.Hai lasati!!!.Iar cu pastravii tu ai dreptate ca aveau gura deformata exact ca somonii in timpul migratieide depunere,lucru ce lipseste cu desavarsire la pastravii nostri.Da, asta este.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu merita atentia noastra! Flittttttttttttttttttt

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se pescuieste pe Mures pe langa Arad si se mai si prinde cate ceva, scobari, mrene…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dragii mei, in sfarsit am reusit sa prind ceva avati anul asta ( 2014 ) doar in octombrie. recunosc ca nu am prea pescuit, dar tulbureala apei si lipsa atacurilor m-au facut sa renunt in maxim 20 de minute de pescuit.

Azi am ajuns pe Mures la Mintia din cauza ca Streiul era mare si tulbure, ultimele 3 saptamani pescuitul l-am practicat destul de intens pe Strei dupa clean in zona Bretea, cu rezultate intre 0 ( ZERO ) si mult peste asteptari. Despre Clean pe Strei sper ca voi reusi sa scriu saptamana asta,. Acum sint multumit ca am prins cativa avati pe Mures.

Ca de obicei, Marele Boss si-a bagat coada si a rezolvat cumva sa dea drumul la baraj si pe Mures imediat dupa ce am ajuns eu, dar timp de aprox 90 min. in timp ce nivelul crestea pestii s-au mai hranit ( si pasnicii, nu doar avatii – asta am observat la cei care pescuiau in preajma mea ).

Va prezint 2 capturi, primul undeva intre 400 si 500 gr, al doilea cam 1,3 – 1,5 kg. Amandoi prinsi in curent puternic si NU in zona in care se vedeau atacuri violente de avat. Tot mai mult incep sa cred ca pestii isi creaza strategii si tactici, astfel incat sa ne pacaleasca. Sau poate evolueaza darwinist, iar generatile noi si cele care vor urma vor sti sa faca diferenta dintre o hrana normala, clasica, traditionala si una facuta, preparata si asezata de mana omului… .

Si 2 poze, ca dovada.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 39 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.