Recent Topics

Pescuit pe Mures

Home Forums Pescuit pe Mures Pescuit pe Mures

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 48 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

frumos, tine-o tot asa!

CatalinCatalin
    Keymaster

Imagini proaspete de pe raul Mures in zona Aiudului.

NeluNelu
    Spectator

frumos!

bogdanbogdan
    Keymaster

Pentru o perioada de aproape un an de zile fac un rezumat ( nu mi-e greu deoarece nu am fost decat de 4-5 ori la pescuit pe Mures, zona Mintia – apa calda ).

Incep cu sfarsitul deoarece e mai proaspat in memorie.

Azi, 21.09.2015 – prima data in viata cand am prins pesti din specia avat ( aspius aspius ) la alta naluca decat streamer de avat. Am prins 4 puisori de avat la muste de clean. Cu dimensiuni pe masura mustelor. Adica putin mai mari decat o palma de om normal. Oricum sint primii avati prinsi anul acesta de mine.

Acum aprox. 6-7 saptamani am prins cam 40 de cleni frumusei si grasuti, cam 250-350 gr, in 90 minute. Apoi pauza totala.

Anterior am mai avut 1 sau 2 iesiri fara nici un atac.

La atat se rezuma pescuitul meu de anul acesta pa Mures.

Totusi ultima iesire, cea de azi, mi-a dat sperante. Daca este pui de avat inseamna ca mai exista si ceva reproducatori. Pana vine inghetul sper sa mai fac 1-2 iesiri. Dar dupa cum a mers avatul in aceasta zona nu imi fac sperante de capturi apropiate celor de acum 3 si 4 ani.

Ramane de vazut. Virusul ” avat ” nu are leac.

NeluNelu
    Spectator

da, si avatul asta e o boala grea!

CatalinCatalin
    Keymaster

Ahaaaa, si tu tot cu 40!!!

Mai taie si tu din ei, mai ales ca la cleni chiar este prea gogonata. Nu-i asa domnule Eugen?

😆

bogdanbogdan
    Keymaster

Am vrut sa-ti testez atenttia, dar simtul tau fin m-a prins cu minciuna.

Intr-adevar am cam exagerat. Au fost doar 80 de minute.

CatalinCatalin
    Keymaster

Impreuna cu colegul Iulian voi pescui in urmatoarele zile pe raurile Mures, Crisuri, Aries si Strei.
    Vizam doar rapitori, avati, cleni…

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri am pescuit cleni pe Cris iar astazi avati pe Mures.
    Urmeaza sa ajungem si la Prislop pentru a filma cateva cadre si a parodia prostia umana de acolo pentru prietenii nostrii credinciosi. Care prieteni defapt cred ei ca sunt credinciosi pupand oase, in fapt fiind doar niste naivi cotizanti si niste pacatosi care isi nesocotesc propriile legi lasate lor de catre Legiuitorul pe care cica Il iubesc. Rusine prieteni!
    Cititi si voi Biblia!

bogdanbogdan
    Keymaster

Si in urmatoarea zi am pescuit cleni pe Strei.

Problema consta in faptul ca in cele 3 ore de pescuit ( in total ) nu am prins nimic!

Probabil ca trebuia sa incepem cu Prislop-ul, si atunci altele ar fi fost rezultatele.

CatalinCatalin
    Keymaster

Da Bogdane, mare adevar graiesti.
    Pe drumul catre casa am avut o mare surpriza placuta, micuta Elena de 3 anisori ne-a marturisit fara vreo influenta ca nu vrea la Arsenie Boca.
    Asta da minune.
    Cat despre pestii neprinsi acolo eu zic sa o lasam pe alta data.

bogdanbogdan
    Keymaster

Si eu ma gandeam sa-i lasam pe alta data dinainte sa veniti voi.

Alta data insemnand imediat dupa ce plecati voi!

Oricum stiu ca ati ajuns intr-un loc in care e foarte posibil sa va faceti plinul pentru sfarsitul asta de sezon.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 48 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.