Recent Topics

Pescuit pe Mures

Home Forums Pescuit pe Mures Pescuit pe Mures

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 48 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Am vazut azi Muresul de pe pod de la Soimus. Arata cam prea bine, contrar asteptarilor mele. Vreme calda pentru decembrie, 8 grade la ora 11.00. Si cerul relativ senin. Nu cred ca ca ma voi putea abtine de la o escapada in acest weekend.

bogdanbogdan
    Keymaster

Muresul e cacao. Ca pamatul. S-a cam terminat cu pescuitul.

bogdanbogdan
    Keymaster

In 28 decembrie am facut ultima iesire de anul acesta la Mintia.

Cum era de asteptat n-am avut nici un atac indiferent de nalucile folosite in 2 ore.

Temperatura aerului 0 grade, apa cam la 4-5 grade, scazuta si curata.

Nu am vazut peste prins nici la stationari cu toate ca erau in numar foarte mare, cred ca cei mai multi pe care i-am vazut anul acesta. Probabil s-a prins binisor zilele trecute.

CatalinCatalin
    Keymaster

Dragul meu prieten,

Ia gandeste-te cat de sarac ai fi tu fara comentariile mele rautacioase! Si tu si altii, prieteni sau dusmani.

Hai sa incercam daca putem sa trecem peste sindromul pescarului recreativ, mare iubitor de natura si de viata dar care are la el minciog, juvelnic, sfori, si e si mare pofticios si mancator de peste proaspat. Eu sunt satul pana peste cap de acest individ fals. Sa stii ca din aceasta pricina am luat hotararea sa mai exclud membrii ai forumului, fiindca odata se dadeau mari protectori ai naturii si apoi se contraziceau prin fapte reprobabile, ba ca au prins pesti mici si putini si nu mai merg la peste, ba ca ei mananca peste si ca nu le ajunge, ca legea le permite… Sa ne intelegem bine, daca vrei sa faci ceva bun macar pentru prietenii si colegii tai fa-o, respecta-i, daca nu mergi cu Dumnezeul tau inainte dar fara mine.

Deci in imaginile de mai jos culese azi de pe internet, tipul acela vrea sa arate lumii ca el a ajuns la acest nivel urias la care doreste probabil sa ajunga 90% dintre romani, un SUV cu o cutie pentru extra-bagaje si o barca cu motor. Din pacate pentru el si pentru toti cei ca el poza cealalta arata si intentiile lui, lacomia si ideea de a isi recupera investitia sau de a o face sa para utila. 

Daca voi credeti ca asta inseamna pescuit va inselati! Iar oameni de categoria astuia din imagine mie personal imi fac rau. Asa cum spunea si un mai vechi forumis de-al nostru, domnule, eu nu eliberez pestele ca apoi mai jos de mine sa vina braconierii sa il prinda si sa il vanda magazinelor ca apoi eu sa cumpar acelasi peste si sa le fac lor burta mare. Nu mai forumistule moralist, tu nu eliberezi cu gandul la braconieri, TU chiar esti un braconier! Tu esti acela care defapt iei tot pestele prins acasa, nelasand pentru braconierii imaginari nimic! Tu iei acasa pestele pe care EU care vin in urma ta ca sa ma simt si eu bine, nu il mai gasesc! Nu mai da vina pe altii pentru faptele tale!

Cei de la Mintia pe care ii vezi tu mai mereu Bogdane, nu fac exceptie. Foarte putini vin cu adevarat pentru placerea pescuitului, si aceia nu vin cu gramezi de scule, nade si sacose.

Sarbatori fericite!

bogdanbogdan
    Keymaster

Cataline,

Pe mine nu ma deranjeaza comentarile care le faci. Eu nu fac parte din categoria celor pe care i-ai descris mai sus. Sti foarte bine cati pesti retin eu. Daca fac o analiza de rentabilitate, pestii retinuti de mine valoreaza mult mai mult decat greutatea lor in aur.

Personajele de genul celui din poza de mai sus care-si insira ” pixurile ” imi fac scarba. Vezi ca mai are un peste frumusel in punga din barca, care pare suficient pentru o masa la o familie normala.

Ce draq face cu strapazanii aia mici??? Ii da la pisica pentru ca e criza???

In legatura cu ” cei de la Mintia “, cei pe care-i vad eu ( deoarece mai sint si altii pe care nu-i vad, doar le scot plasele pierdute pe fundul apei ), sa sti ca pescuiesc legal si platesc permisul. Controale vin destul de frecvent in zona si mai rar gaseste pe cineva pescuind ilgal. Eliberarea capturilor subdimensionate inca lasa de dorit, iar despre depasirea cantitatii de 5 kg nu se pune problema, doar accidental prinde cineva mai mult. Si asta foarte rar. Nu mai este de unde.

CatalinCatalin
    Keymaster

Din pacate altii prind avati frumusei pe raul Mures iar ai nostri colegi stau la gura sobei toata iarna.

Imagine de pe Mures din Targu Mures pe 27 decembrie 2015…

CatalinCatalin
    Keymaster

Capturi de avat pe raul Mures in apropiere de Deva. Nu am obtinut locatia exacta dar nici nu e greu daca e sa studiem putin configuratia terenului din imagine.

bogdanbogdan
    Keymaster

Sint multe astfel de locuri pa Mures. Nu imi dau seama unde este. Oricum, felicitari pescarului!

CatalinCatalin
    Keymaster

Pentru colegii nostri hunedoreni. Imagini de astazi de la Mintia, cu un Mures tulbure si cu o captura frumusica. Locatia, undeva foarte aproape de canalul cu fosta apa calda a termocentralei Mintia.

bogdanbogdan
    Keymaster

E posibil sa fie chiar la canal, dar cu un nivel foarte ridicat al apei este posibil sa ma insel.

CatalinCatalin
    Keymaster

Bietul nostru coleg Bogdan, pescuieste si el de doua ori pe an si nici atunci nu ii iese cum trebuie.

Sa dai cu Salmo Thrill dupa avat si sa iei somn e ceva. Nu ca ar fi imposibil fiindca si eu am luat cu voblerul ala macrou dar ideea este ca avatii aia de Mures sunt cam smecheri.

Somnul a fost eliberat dar nu a fost filmat. Pacat fiindca era o pilda buna si pentru altii care iau acasa si icrele nedepuse.

CatalinCatalin
    Keymaster

Bietul nostru coleg Bogdan, pescuieste si el de doua ori pe an si nici atunci nu ii iese cum trebuie.

Sa dai cu Salmo Thrill dupa avat si sa iei somn e ceva. Nu ca ar fi imposibil fiindca si eu am luat cu voblerul ala macrou dar ideea este ca avatii aia de Mures sunt cam smecheri.

Somnul a fost eliberat dar nu a fost filmat. Pacat fiindca era o pilda buna si pentru altii care iau acasa si icrele nedepuse.

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 48 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.