Recent Replies

Recent Topics

Pescuit pe raul Arges

Acasă Forumuri Pescuitul in Giurgiu Pescuit pe raul Arges

Acest subiect conține 54 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 zile, 18 ore.

Vizualizare 7 articole - 49 la 55 (din 55 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Primul avat mai gras pe 2018 pe Arges. Cam doua kilograme a avut si a fost prins cu o rotativa numarul 1 undeva mai in aval de barajul Mihailesti.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O noua zi si o noua captura. Acelasi rau, Arges

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Partida memorabila aseara pe Arges cu Eugen! Initial am plecat dupa obleti mai mult de nevoie decat de voie dar cand am vazut cota un pic mai mica decat cea normala am hotarat sa oprim la clean. Nu am facut deloc rau fiindca la prima aruncare am si capturat o jivina de de clean de vreo 30 centimetri. Au urmat cateva ore de delir cu cleni care atacau aproape la fiecare lansare, uneori si de 5-6 ori clantaneau nalucile pana la mal. Toata zona in care am dat a fost buna, sa estimez o arie de 25/25 metri de curenti si mici zone line printre ei. Am inceput cu poppere mici de 4/5 centimetri apoi am combinat cu muste de clean mici si in final cu unele mai mari pe carlige 10. Am prins la fel de bine si la poppere dar si la muste. Am folosit cizme si a fost tare bine ca am putut intra in apa si asa am lansat in fiecare centimetru de apa dorit. Ne-am incurcat lansetele, am rupt firele, am facut bucle… toate astea din cauza agitatiei si precipitarii fiindca in fiecare secunda ma asteptam sa se umble la baraj la Mihailesti la debit si sa ne strice jucaria. In final spre seara asta s-a si intamplat dar deja probabil ca oricum vederea ne-ar mai fi ajutat sa pescuim doar vreo 10 minute maxim asa ca am decis sa nu ii mai injuram pe responsabilii de acolo. Am evadat in timpul partidei si am fugit singur mai in aval sa testez locurile de acolo, care aratau foarte bine, dar surpriza, nu am avut niciun atac! Timp in care Eugen prindea. Concluzia a fost ca ieri am reusit sa imbinam perfect intuitia unei zile de pescuit cu cea a unui loc de pescuit si am avut si mult noroc. Atat de mult incat cred ca nu gresesc daca declar partida ca una dintre cele mai bune avute la pescuit de clean cu momeli artificiale, poate cea mai buna din viata mea de pescar.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In ultimile doua zile am tot pescuit doar ca in alte conditii. Cleanul si-a schimbat zona de actiune dar eu am ramas sa il mai incerc langa podul de tuburi. Am mai prins unul dar am reusit sa pierd unul mare. A inhatat popperul si pana sa ma dezmeticesc eu era deja intr-o groapa de 1,5 metri bagat sub un bolovan. Am tot incercat sa ii recuperez dar s-au dus si pestele si naluca. Ramas fara popperul de 4 am ramas si fara noroc. Cleni nu am mai prins desi alti pescari au dat de ei. Am revenit la obleti si mici avati. Ieri mi-am pus cizmele lungi si am dat dupa stiuca vreo doua ore, timp in care am scapat doua dihanii. A fost interesant dar si epuizant in apa rece pana la brau si mal miscator. Azi pauza…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Apa mica si pescari multi azi intr-o frumoasa zi de duminica pe Arges. Am iesit si eu cu baietii. Am testat clenii si am luat doi si cam atat desi la stationar mergeau foarte bine. Eu am mers pe muste. Am schimbatrepede locul cautand obleti dar si ei au mers prost azi. Am mai spalat rusinea cu 3 stiuci dintre care doar una am prins-o eu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sportul satesc pe Arges este prinderea salaului cu pestisor viu, intreg sau bucata. Se retine tot. Capturile mai rasarite sunt sub kilogram.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Doua iesiri azi si o stiuca prinsa. Apa mica, frig, ceata si vreo 4 temerari. Doar albitura mica se mai prindea

Vizualizare 7 articole - 49 la 55 (din 55 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.