Recent Replies

Recent Topics

Pescuit pe raul Arges

Home Forums Pescuitul in Giurgiu Pescuit pe raul Arges

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 72 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Astazi am spart gheata de noiembrie pe o apa foarte mica si limpede si am pacalit un clean cu o musca artificiala. L-am gasit sub un pod de tuburi intr-o apa mica si cam atat. Cred ca am mai aut un atac si am mai gasit o zona cu vreo 20-30 de cleni dar care nu au vrut sa se hraneasca

CatalinCatalin
    Keymaster

Am iesit si azi pe Arges cateva ore si ne-am ocupat timpul cu niste stiuci si salai. un salau la kilogram scapat in mal, cateva marlite prinse si cateva stiuci grase scapate care au taiat firele. Maine continuarea

CatalinCatalin
    Keymaster

Astazi povestea a continuat cu salai si somni luati cu twistere si cu mai multe atacuri de avati pe seara

CatalinCatalin
    Keymaster

Captura frumoasa pe Arges ieri undeva mai in aval de Adunatii Copaceni. Au fost capturate 5 piese de calibrul celei din imagine iar autorul prefer sa il pastrez anonim.

CatalinCatalin
    Keymaster

A plouat de ieri noapte pana mai devreme si m-am imbracat corespunzator ca sa ies sa verific Argesul. Era foarte scazut dar spre surprinderea mea am gasit urme de cizme deci mi-o luasera altii inainte. De ciuda am schimbat locul dar acolo am avut o surpriza si mai mare. Doi braconieri, doi spiningari si un unditar… Am pus o taparina pentru obleti si m-am distrat un pic cu niste obleti mari dar si avati apoi am plecat

Participant

Am vrut sa trec si eu, dar nu s.a potrivit.
    Nu ma asteptam sa fie scazut Argesul.
    Catalin, cand spui braconieri la ce te referi?
    Parasute, mirese, sau mult mai rau?
    Am fost de vreo 5 ori in august, dar n.am vazut inca ciuma apelor in actiune.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cu parasute erau doi indivizi, tata si fiu… Ce mi se pare rau e ca vin cand e scazuta apa si cand tot puietul sta in mici gropi unde e vulnerabil. Marii braconieri sunt greu de vazut dar stiu de la prieteni localnici ca exista si sunt multi si cu plase si cu electricitate

CatalinCatalin
    Keymaster

Ei da, astazi in cateva ore de pescuit am facut cat intr-o saptamana. Am mers pe Arges mai in aval de Gostinari ca sa gasesc apa ca pe la noi cam lipsea. Defapt cand am plecat noi adica pe la 15 tocmai ce incepea sa creasca apa la Adunati. Am ajuns pe acolo, am testat cateva locuri si apoi ne-am stabilit pe la Mironesti. A inceput sa ajunga cresterea acolo si s-au agitat pestii. Eu am stat pe clean si avat iar Costin pe salau. El a luat unul la vreo doua kilograme iar eu cativa cleni frumusei. Vreo 4 sau 5 i-am luat la un Thrill de 5 centimetri iar restul la streamere de avat. Cand a crescut apa mai bine s-au potolit si pestii. Am mai scapat eu un avat gras si Costin un salau gras. Apoi a venit momentul magic. Am prins inca un clean cu Thrillul minune dar cand sa il eliberez s-a zbatut si mi-a intrat ancora in deget. Una in gura lui si una in deget si el se zbatea… Cu greu am reusit sa scap de chinuri dar nu inainte sa imi cada telefonul in apa. Acum ma doare degetul ca abia am scos cu patentul ancora intrata cu totul in carne si ma doare si sufletul dupa telefon si dupa Thrill ca am mai dat de doua ori cu el si l-am agatat si pierdut si pe el

Participant

Nasol! Stiu cum e. Cel mai des se intampla la clean, de aia e bun un minciog si pensa.
    Hmm, unii ar zice ca tocmai atunci cand variaza nivelul si curentul nu se prinde. Eu inca nu am putut face o regula.
    Felicitari pentru insistenta si rezultate. Incerc si eu azi.

CatalinCatalin
    Keymaster

E testat si de mine si de alti prieteni si in multe partide. Si cand scade si cand creste ai 20-30 minute in care pestii sunt foarte activi

Participant

Miercuri pe la 5 dupamasa era ca un lac. Nu l.am mai vazut asa. Sa zic ca era pe scadere, dar asta doar teoretic. Nu se vedea pe mal. Greu sa nimeresti pe subiect daca nu stai foarte aproape si nu mergi aproape zilnic.

CatalinCatalin
    Keymaster

Astazi arata bine, marisor adica numai bun de cautat si avati si cleni. Erau insa multi la baie si gratareala si oricum nu aveam timp de pescuit. Am pregatit sculele pentru ceva mult mai important adica 6 zile cu barca in Delta. Luni noaptea e plecarea…

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 72 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.