Pescuit pe râul Olt

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Olt

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 28 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Nelu! Te rog stapanaste-te, ca mananc monitoru’!

CatalinCatalin
    Keymaster

Adevarul este ca borsul de peste ma omoara, imi place rau de tot. Eu sunt cu zeama, dar imi place si carnita.

NeluNelu
    Spectator

imi pare bine ca v-am convins ca pestele este comestibil! unele persoane il mai consuma! 🙂

repet, de aia a lasat D-zeu pestele, hrana pentru om, exemple sunt in scripturi

cat despre C&R, va promit ca atunci cand toti vanatorii vor face asta, atunci o sa eliberez si eu pestele prins si o sa merg la market sa-mi cumpar!

bogdanbogdan
    Keymaster

Nelu, nu te contrazic.

Eu ma gandesc doar la faptul ca daca duc pestii mari acasa, sa-i pun pe gratar si sa-i mananc, ce mai pescuiesc maine?

Pentru mine este mai placut pescuitul decat mancatul.

Acum, fiecare cum crede.

NeluNelu
    Spectator

prinzi chiar tot pestele??????? nu mai ramane nimic???????????????? dispare specia???????????
    dupa teoria asta daca imprastii insecticid peste toata tara crezi ca vom scapa de tantari??
    pestele NU s-a imputinat datorita unditarilor si lansetistilor oricat de multi ar fi ei!
    cauzele le stim toti, insa, vorba proverbului: daca te-ai fript cu lapte sufli si in iaurt!
    conduita pescareasca cere sa nu retii decat o anumita cantitate(cine si cum a calculat 5kg/zi pentru mine ramane o fantezie)
    corect! dar asta nu inseama sa eliberez tot si apoi sa cumpar de la comerciant! cine vrea acest lucru e liber sa o faca!
    eu unul voi retine o parte din peste si voi prepara si fript si prajit si bors, impreuna cu o bere rece dupa!

CatalinCatalin
    Keymaster

In batalia celor doua categorii, C&R si cei ce retin, vor fi tot timpul sute de argumente pro si contra.

Eu am o teorie mai mult matematica si anume: daca cei ce retin pestele au distrus sau nu o specie, o parte dintr-o specie sau nimic e DISCUTABIL dar SIGUR cei ce elibereaza nu au distrus si nu vor distruge nimic.

In rest atat legile scrise cat si cele nescrise ne vor separa pe unii de ceilalti doar pentru faptul ca fiecare dintre noi speram ca facem un lucru bun.

Atentie!!! Eu nu sunt prin definitie un eliberator, mananc peste dar retin doar un minim necesar si imi ramane suficient si de eliberat.

Va rog din suflet pe toti ceilalti sa nu faceti ca mine deoarece eu sunt si vreau sa raman un unicat in materie de teorii si practici.

Asa ca va urez unora pofta mare iar celorlalti eliberari fericite!

CatalinCatalin
    Keymaster

Cat de frumos scriam in articolul de deasupra… SUPERB!

Da, hai sa va spun care este sportul preferat al pescarilor de pe Olt din Zona Slatina, Dragasani, Pitesti. Stau toata ziua la pescuit de stiuca, retin totul si seara vand. Banii sunt investiti in ceva mancare, bautura, tutun carburant pentru a doua zi cand activitatea incepe iarasi.

Deci oamenii prind si vand, adevarat job, nu pentru ca ar fi saraci ci pentru ca munca este grea si e mai usor sa stai pe garla si sa o arzi aiurea golind apele de resursa. Pardon, unditarii nu pot goli apele de peste, doar o scad cu cateva kilograme.

Ma tot gandesc daca ANPA ul asta este atata de destept si profitabil de isi permite sa lase un pescar sa duca acasa 1,5 tone de peste anual contra sumei de 30 ron sau 15 sau gratis ( elevi, pensionari ), atunci de ce nu or adopta si privatii aceleasi reguli? De ce baltile de succes precum Sarulesti sau Varlaam au regulamente atat de dure, taxe in jur de 100 lei pe zi si sisteme C&R?

bogdanbogdan
    Keymaster

Dezamagitor ce se intampla in zona aia. Nu cred ca cei care vand dau comisiane organelor de control. Mai degraba acestia din urma sint dezinteresati sau prea comozi sa-si faca aparitia pe malul apelor.

Pe la noi se fac controale destul de des, oamenii in general pescuiesc legal. Pentru eliberatul pestilor mai trebuie umblat la convingere pescarilor. Sau constrangere daca nu se poate cu convingerea.

CatalinCatalin
    Keymaster

Inca se merge pe ideea de a duce acasa saci de peste, de oriunde, rauri, Delta sau balta privata. Nu conteaza regulile sau legile care ii contrazic pe acesti pescari, ei trebuie sa duca acasa oricat de mult peste pot prinde. Noi cei care mai si eliberam devenim astfel prostii acestor lacomi nesatui…

CatalinCatalin
    Keymaster

Prietenasul nostru Gabi a umblat zilele astea pe raul Olt si si-a incercat norocul de la Ramnicu Valcea pana la Izbiceni.

Peste tot este cam acelasi scenariu, peste putin catre deloc, braconaj si timp pierdut.

La Ionesti in timp ce unii pescuiau legal iar ceilalti cu parasutele, cineva a observat ca printre cei care mergeau si priveau de pe mal spectacolul, era cineva care avea in buzunar ceva asemanator unei camere. Un excroc l-a intrebat pe individ ce face, daca il filmeaza si daca are voie. Celalalt i-a raspuns ca da, are voie si ca e de la jandarmerie. Imediat au actionat si ceilalti colegi civili si s-au pus pe ei cu dosarele penale si amenzile. Filmarile au ramas ca probe.

Si prietenul Gabi a ramas ca martor.

Semne bune anul are…

CatalinCatalin
    Keymaster

In fiecare an iarna pe Olt gasesti aceeasi atmosfera, oameni multi, rupti parca din filmele cu Chaplin ( Foamea ). La Ipotesti este unul dintre locurile fierbinti in care sa te fereasca sfantul sa ajungi atunci cand se da zvonul ca se prinde ceva peste fiindca sutele de pescari vor napadi fiecare coltisor. Si nu ati vrea sa vedeti cam ce dimensiuni de pesti veti gasi prin galetile lor! 

Desigur ca mai sunt si oameni onesti pe acolo dar aia sunt deja pe cale de disparitie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am vorbit cu prietenul Gabi ieri… Era suparat ca umblase aproape 300 kilometri pe raul Olt si nu vazuse un peste. Eu i-am prevazut de mult ziua asta si lui si altora dar oamenii in general au urechile astupate cand aduci in discutie astfel de previziuni.
    Un defunct coleg pescar care bocea mereu ca nu mai gaseste peste pe unde umbla, atunci cand ii reprosam lacomia si iresponsabilitatea lui lua foc. Asa facem cu totii, dam vina pe altii, inchipuim monstri care vin si ne saracesc apele iar noi suntem niste sfinti. Toate jegurile din tara asta prinse si condamnate, continua sa isi sustina NEVINOVATIA. Suntem o tara plina de iresponsabili. Presedintele VW dupa ce l-au dat in judecata americanii a spus ca nu il intereseaza lupta din justitie deoarece el stie ca sunt vinovati, au recunoscut si urmeaza sa plateasca pentru ceea ce au gresit. Noi furam, mintim si dam vina pe altii. Asa si nea Gabi, se bucura cand aparea pe sticla cu galeata doldora de strapazani de 10-12 centimetri recoltati zi de zi si an de an pe toate barajele alea de pe Olt. Dadea chipurile la pisica sa manance. Acum pisica moare de foame si soarecii i-au distrus casa. Cica nu mai are Oltul peste dar el nu are nicio vina. Nici faptul ca prindea zilnic marlite de 3-400 grame pe care le vindea pe benzina pentru a doua zi nu ar fi vina lui. Eu nu am pescuit sau braconat pe Olt mai Gabita. Asuma-ti vina si suporta consecintele! Si puneti dracu mana si protejati-va apele de voi ca voi sunteti braconierii si nu extraterestrii! Nu mai am peste pe Olt, nu mai am peste pe Ramnic, pe Siret… Dar facem ceva fiecare pentru a remedia acest lucru? Daca le zici sa mai elibereze cate ceva sar ca arsi. Sunt mancatori de peste, proaspat! Mancatori de rahat! In urmea mea unul ca voi mai are o sansa sa prinda ceva dar eu in urma voastra nu o am. Asta ne diferentiaza si pentru asta va urasc!

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 28 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.