Recent Topics

Pescuit pe râul Olt

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Olt

Viewing 4 posts - 25 through 28 (of 28 total)
  • Author
    Participant

Mai stiu eu unul care pescuieste pe raul Ramnic si se lauda ca se duce acasa cu sacosa plina de peste. Cand ma vazut ca eu dau drumul pestelui a zis tot la fel de faza cu pisica.  Mai rau este ca pune videoclipuri pe internet si se ia de altii ca nu stiu ce fac ei de nu mai este peste pe rau dar gunoaia din ochiul lui nu o vede. Altul cand l-am intrebat de ce nu elibereaza pestele imi spune ca mai bine il retine el decat sa vina vre-un fomist si sa il prinda in urma lui. 

CatalinCatalin
    Keymaster

Si eu am prieteni care pescuiesc pe Ramnic, unii elibereaza pesti, altii nu. Nu este chiar un fenomen generalizat dar clar este majoritar. Am si dusmani care prind peste acolo si astia chiar nu elibereaza nimic. Asta este si motivul pentru care ma dusmanesc dar eu ii iert fiindca sunt educat in spiritul asta iertator.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am avut ieri ceva treburi prin tara si am profitat de ocazie sa mai si pescuiesc prin diverse locuri. Am ajuns intr-un final undeva dincolo de Craiova trecand prin Pitesti si Slatina. 

Toate raurile sunt tulburi si mari. Nu am vazut pescari dar nici nu cred ca avea rost sa pescuiesti pe undeva. Oltetul avea cateva locuri foarte frumoase dar atat. Si pe baraj la Slatina erau vestitii colorati care vindeau stiuci la 500 grame, desigur acum nu mai este prohibitie…

Nici pe baraje nu erau pescari, ceea ce ma face sa cred in continuare ca Oltul este cel mai saracit rau dintre raurile mari.

CatalinCatalin
    Keymaster

Aseara pe raul Olt, doi pescari au capturat doi somni, unul de 6 kilograme si altul de 20 kilograme. Momeala folosita, carasel viu de marimea palmei, montura de suprafata.

Viewing 4 posts - 25 through 28 (of 28 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.