Recent Replies

Recent Topics

Pescuit pe râul Prut

Acasă Forumuri Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Prut

Acest subiect conține 81 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Nelu Nelu acum 3 ani, 3 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 82 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

O partida de vis facuta de un coleg pescar din Botosani pe raul Prut in zona localitatii Iorga.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Au fost zece crapi in 24 ore dintre care 4 de peste 10 kg. Ce zici Cristina, are potential Prutul? Sa nu imi spui ca acolo nu e braconat ca ma fac moldovean.

Nelu
    Nelu
    Participant

frumos, interesant, curios!
    cred ca astea sunt ocazii rare si pe Prut, a fost ziua lui norocoasa, a gasit zona unde s-au adunat crapii!

Nelu
    Nelu
    Participant

din cate spui tu Cataline, ar avea in total peste 65kg crap!
    “sa eliberez o parte din ei,sa nu eliberez”, pana la urma i-a retinut pe toti, cu o ocazie ca asta nu se mai intanleste!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu cred ca in toata istoria Prutului a eliberat cineva vreodata peste. In niciun caz crapi de peste 2,3 kg. De 10 kg? In Romania NIMENI NICIODATA pe ape salbatice !!! Sunt unii, vai mama lor de asa zisi pescari, ce se lauda pe net cu filmari de genul eliberarea crapului de 17,5 prins astazi, dar omit sa spuna ca sunt pe o balta privata si patronul e la spatele lor cu pusca incarcata… Deci uitam de eliberari pe Prut. Nu mai zic de zona, moldova noastra fata in fata cu Moldova lor adica foame si pe o parte si pe cealalta… Cat despre densitatea aia de crap, chiar pare o mare minune. Poate a folosit bilute eniuatar…

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna baieti ,am aparut si eu si am vazut postarile asa ca sa o luam pe rand.O zi de asta am prins si noi acum trei ani la Prut in zona Slobozia-Oancea unde mergem noi.De dimineata de la ora 5 si pana la ora 12 am prins in jur la 35 kg de crap ,2 la 7 kg iar restul nimic sub un kil jumate .La ora 12 ne- am hotarat sa plecam ca eram super multumiti si nu vroiam sa maniem zeii apelor prin lacomie.Poate am sa reusesc sa pun filmuletul cu capturile.In ceea ce priveste eliberarea pestilor mici enoi suntem cred campioni ptr ca nu retinem nimic in afara de caras sub jumate de kg,si asta spre marea disperare a amicilor cu care mai mergem la pescuit,in rest nu prea am vazut sa elibereze cinva vreun peste,dar asta e,incetul cu incetul poate se trezesc pescarii si or sa-si dea seama ca in cativa ani nu vor mai prinde nimic.Crapi asa mai imbracati nu am eliberat,sincer.Cat despre braconat ,se braconeaza la greu deoarece moldovenii nu au legi de pedepsire ptr cei care curenteaza iar ai nostri curenteaza si pun plase de mana cu politia de frontiera,asa ca ce mai poti sa spui sau sa faci!Noi anul asta am cam renuntat la Prut deoarece s- au trzit desteptii aia de moldoveni sa faca amaratulbala de Prut ,navigabil pana la Oancea la vama iar ptr asta dragheaza zi lumina si au tulburat apa de e mal mai tot timpul.E frumoasa zona Prutului insa pacat ca e populata si de o parte si de alta.

golden fish
    golden fish
    Participant

Pentru ca am rezolvat problema cu tableta am sa postez asa cum i-am promis lui Nelu pozele cu locul meu de pescuit de la Prut.

Nelu
    Nelu
    Participant

frumos, am sa merg la vara cu voi.
    mi s-a parut mie sau se zarea un bolsevic pe malul opus?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Eu am crezut ca e moldovean…

Nelu
    Nelu
    Participant

Eram convins, tu ai ce ai cu moldovenii…….

Nelu
    Nelu
    Participant

Apropo cu chestia asta, un banc cu lectia politica in armata in perioada comunista:
    La lectia politica ofiterul il intreaba pe soldatul neinstruit:
    -Daca iti apare in fata un fascist si un rus, pe care l-ai impusca?
    -Pai, sa traiti, pe rus domnu’ ofiter…
    -Nuuu,ma idiotule, rusul este prietenul nostru
    -Da’ dumneavoastra pe care l-ai impusca?
    -Bineinteles ca pe fascist, este inamicul nostru
    -Ei, vedeti domnu’ ofiter, tot mie mi-l lasati pe rus….

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ce facem daca intra Moldova in UE ca sigur ne vom uni cu ei? Cum ar suna in cartile de istorie, SUPER-ULTRA-MEGA-MAREA UNIRE a romanilor sub conducerea lui Victor Viorel?

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 82 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.