Recent Topics

Pescuit pe râul Prut

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Prut

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 82 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Capturi proaspete pe raul Prut la confluenta cu Jijia.

NeluNelu
    Spectator

Duminica acolo ma duc!

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai nu e cam departe? De unul singur sau in echipa?

golden fishgolden fish
    Participant

Doar ce m- am intors de la o partida de pescuit la Prut si sunt foarte dezamagita ,cred ca foarte curand pestele o sa dispara iar Prutul v-a ramane doar o apa ce desparte doua tari.Am fost trei pescari si in jur de 20 de lansete si nici o trasatura nici macar obleti nu am prins ,pur si simplu parca dadeam in fantana.Mai mult ca sigur ca pe 2014 a fost ultimul pescuit la Prut si sper ca la anul creasca apele si sa rupa cateva crescatorii ca sa populeze raul cu ceva peste.

CatalinCatalin
    Keymaster

Da, si dupa populare sa vina iar toti fomistii si sa ia acasa si mormolocii si sa curenteze si alte distractii.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cineva mi-a trimis imaginile de mai jos, zice-se ca sunt facute pe raul Prut cu doua zile in urma. Nu stiu daca sa cred sau nu, nu stiu nici zona asta cu atata zapada cazuta pe 21 noiembrie dar e de retinut si de incercat Prutul…

golden fishgolden fish
    Participant

Cred ca sunt facute undeva prin nord,Stanca- Costesti sau Iasi.Oricum ma bucur ca cineva mai prinde asa exemplare in Prut asta insemnand ca poate mai exista o speranta si inca mai este peste .

CatalinCatalin
    Keymaster

Am cules cateva imagini care m-au cam pus pe ganduri. Locatia este una de vis prin insasi asezarea geografica a localitatii, pe frontiera si aproape inconjurata de raul Prut! Din spusele pescarilor reiese ca intr-o zi au capturat 6 somni cu greutati cuprinse intre 22 si 39 kilograme undeva in dreptul bornei 48 din localitatea Crasnaleuca judetul Botosani. Ce ma dispera? Faptul ca un prieten de-al lor ii intreba la ce culoare i-au luat, si ca uitandu-ma mai bine am descoperit in imagini semne clare cum ca baietii au pescuit la spinning, se vad lansetele si mulinetele si chiar ceva twistere…
    La vara imi vine in tara un prieten care va sta in Botosani si care ne poate tine la el daca e nevoie. Putem gandi un plan bun, zona aia de nord e bunicica, Prut, Siret eventual. Propun ca odata intrati in 2015 sa ne vizam urgent permisele si sa incepem vanatoarea de avize de frontiera.

NeluNelu
    Spectator

in poze este acesasi somn, care nu prea e viu, sa nu fi fost prins la arc electric, ma indoiesc ca zona nu e braconata!

NeluNelu
    Spectator

somnul respectiv nu are mai mult de 10-12kg!….

CatalinCatalin
    Keymaster

Orice este posibil, ideea este ca am mai vazut capturi si locuri frumoase pe Prut in partea de sus a tarii. Ar trebui sa fim atenti…

NeluNelu
    Spectator

Cristina este cea mai aproape de Prut si il “bate” cel mai des, opinia ei este ca Prutul nu mai reprezinta o atractie a pescuitului

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 82 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.