Recent Topics

Pescuit pe râul Siret

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Siret

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 33 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

La acesta confluenta locurile sunt limitate, mai ales cand sunt conditii ideale pentru pescuit.Cel mai bine este in cursul saptamanii.Braconieri am vazut doar la japca.Fitofagul fiind mult in zona ma gandesc serios la o montura cu fitoplncton pentru capturarea lui.

golden fishgolden fish
    Participant

Crezi ca merita efortul de a prinde un fitofag in detrimentul unui crap ,poate.Mie pescuitul la fitofag mi se pare destul aiurea,asa ca mai de graba dau la un somn ,salau ,crap sau mreana.

golden fishgolden fish
    Participant

Apropos de Siret nici nu mai stiu cum arata de cand nu m-am mai uitat la el dar mai mult ca sigur ca n-am pierdut nimic cat am lipsit.

golden fishgolden fish
    Participant

Din toata gasca Musca.ro am ramas numai noi doi amarati care nu avem pe unde merge,eu din cauza lui Adi tu din cauza apelor,sunt curioasa ce ape gasesc ei la Sulina.

NeluNelu
    Spectator

Pentru orice eventualitate am inteles ca si-au facut rost de peste congelat! 😉

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri am plecat pana la Pascani cu o misiune umanitara si desigur am profitat iarasi de un muscarit pe Siret, de data asta undeva pe cursul superior. Trei locuri importante am vizitat si anume barajul din Bacău, podul de pe E583 si podul Paşcani-Blăgeşti. Am avut cam 10 minute pentru fiecare loc si sunt multumit ca le-am vazut. Capturi, cativa avati la 25-30 cm.

golden fishgolden fish
    Participant

Cunosc foarte bine zona aia a Pascaniului ca acolo am copilarit si obisnuiam cand eram mici sa mergem la pescuit acolo.Mi-as dori sa mai ajung si sa fac un pescuit acum adevarat nu ca ala ca mai mult ne jucam.Era la iesirea din oras pe langa depou un drum care ducea la un fel de baraj pe Siret si a olo apa era mai linistita.Ce as mai face acum o vanatoare la avati prin locurile alea.

CatalinCatalin
    Keymaster

Exista un pescar ce se lauda cu o captura de avat de cateva kilograme in acea zona… In general avatii mari au ramas in apele unde s-a pescuit mai rational sau in care pescarii au fost ocupati cu pescuitul altor specii mai valoroase. Pe Dunare si in Delta plasuitul intensiv a facut ravagii si printre avatii capitali. Eu am observat ca de la an la an se prind tot mai putini si mai mici. Exemplarele de 2 kg au devenit trofee pentru multi pescari in ultima perioada.
    Am sa va mai spun un secret legat de acest fenomen, avatii sunt singurii rapitori de la noi care ataca in grup, ei sunt haitele de lupi ai apelor. Ei bine, in momentul in care grupul lor se micsoreaza atunci si sansele lor la vanatoare scad si devin vulnerabili. Este o specie vulnerabila si i-a fost usor omului rau sa o destabilizeze. O sa vedeti ca declinul avatului va fi din ce in ce mai accelerat din aceasta cauza si ce mi se mai rau este faptul ca existau date in Europa de mult timp cu privire la micsorarea ariei in care avatul isi duce existenta. In Germania stiu ca este protejat mai ales in vest si nord unde rar s-a mai semnalat prezenta lui.
    Noi romanii stim ca avatul este lupul apelor, stim ca un lup singuratic moare de foame dar suntem prea prosti sau prea ignoranti pentru a putea face ceva.

golden fishgolden fish
    Participant

Am fost azi la Siret si tot ce am reusit sa prindem a fost o superba ploaie care a tinut vreo doua ore ,timp in care am fost sechestrati pe mal.Nu am reusit sa plecam cand abia incepuse asa ca a trebuit sa asteptam sa treaca.Daca nu ar fi plouat ar fi fost o zi superba de pescuit am avut chiar si o partida de volei cu un avat suparat care mi- a atacat buldo de vreo doua ori si mi l- a aruncat intr- o parte cand a sarit sa- l ia.Apa e limpede asa cum nu am mai vazut- o deloc anul asta doar ca acum nu ne prea ajuta vremea.

NeluNelu
    Spectator

Cristina, ti-am trimis un mail cu cateva locuri de pescuit din jud.Galati, locuri naturale fara taxa, doar cu permis si eventual PG, care mie mi-au parut interesante.
    Am rugamintea sa-mi spui si mie ce stii tu despre ele sau auzite de la altii, parerea ta in privinta potentialului piscicol, daca le-am pozitionat bine.Despre unele din ele am mai vorbit telefonic, insa le-am inclus in aceasta lista.

Multumesc!

golden fishgolden fish
    Participant

Buna Nelu,am primit mailul ,l- am studiat si acum hai sa- ti raspund.
    -1.Siretul mort de care zici tu e secat de vreo trei ani deoarece apa atunci cand vine mare si- a schimbat lo. l pe unde intra si inunda alte locuri.Mai demult locul era foarte frumos cu padure ,umbra, foarte multe pasari dar si foarte multi braconieri.
    -2.Bazinul nou,nu se mai poate intra de cativa ani decat cu relatii foarte mari sau deloc.
    -3.Balta Catusa,prin anii 70 era un adevarat colt de delta,cu lini,carduri de crapi si stiuci capitale .In prezent e foarte poluata,braconata dar cu toate astea mai tine ceva peste cum ar fi caras,crap bibani,obleti si cred ca ceva stiuca.Eu una nu am pescuit acolo aproape deloc acolo deoarece nu ai umbra,e multa mizerie si nici nu mananc pestele de acolo.Sunt persoane care mananca si spun ca nu are nimic,eu am retineri.
    -4.Canalul de langa vama Giurgiulesti de care zici tu e cunoscut ca Ghimia si este celebru atunci cand intra multa stiuca din Prut .Iti trebuie acte ( pg- ul)si nu i tri decat atunci cand se lumineaza.Ca si pesti are foarte multa albitura ,in special obleti,platica,caras,stiuca si in diferiti ani salau.
    Maine revin cu restul destinatiilor de pescuit.

golden fishgolden fish
    Participant

Am fost dumiminica la pescuit pe Siret si am prins o zi superba cu mult soare si ceva carasi frumusei.Noi ne-am dus pregatiti sa dam la feeder insa am constatat ca cel mai bine a mers la arici .Si aici ca si la Prut exact la plecare ( cand tocmai vorbeam si eu cu Nelu la telefon)a tras un crap pe care bineinteles ca a scapat in mal.Eu una am ajuns la concluzia ca noi nu mai stim sa mai prindem crap din cauza ca toata vara am dat numai la somn.Dar cum abia acum e perioada maxima de hranire a crapilor presimt ca vom avea pana la urma si niste capturi notabile ,totul e sa nu disperam.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 33 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.