Recent Replies

Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Acasă Forumuri Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Acest subiect conține 80 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 81 în total)
  • Autor
    golden fish
    golden fish
    Participant

Am ajuns acasa ,desi sincera sa fiu as mai fi stat vreo cateva zile,si pot spune sincer ca a fost una din cele mai relaxante si mai frumoasa iesire de genul asta dupa foarte multi ani.Mai multe cred ca o sa va spuna Catalin si Bogdan si bineinteles si eu pe parcurs.Cel mai mare regret a fost ca vremea a fost cam capricioasa influentand astfel si apetitul pestilor ,sper Nelu ca atunci cand vei pleca tu sa se schimbe vremea in bine.Cu bine.

Nelu
    Nelu
    Participant

bine ati revenit!
    am vorbit deja cu Catalin acum vreo 4 ore, mi-a povestit in mare cum a fost(convorbirea a durat ca de obicei o ora si ceva!), sunt bucuros ca v-ati simtit bine si ati prins si ceva peste.
    astept si comentariile tale.
    eu voi pleca(sper) pe 04.08.2014 orele 06.04 😀

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ne-am intors dar inca nu am pregatit imaginile si povestile, sper ca pe seara sa le postez.

Salut Claudiu, si bine ai venit pe la noi. Ma bucur mult ca ne citesti si ca ne apreciezi. In mod normal peste doua saptamani nu am nimic programat si te-as minti daca ti-as spune ca o iesire in Delta m-ar deranja. 🙄
    As avea insa nevoie de mai multe relatii cu privire la planul tau, de cand ar incepe, cate zile ( ore ) unde sa mergem, cate persoane… adica orice fel de relatie de la care sa putem incepe un plan.

golden fish
    golden fish
    Participant

Apropos de iesire,e clar ca ” MUSCA.ro a mai castigat un fan in persoana sotului meu care in pofida scepticismului de care dadea dovada, a recunoscut calitatile exceptionale ale mustelor atat de avat cat mai ales de obleti.Si toate astea i se datoreaza lui Catalin care prin capturile pe care le-a avut si mai ales determinarii de care da dovada l- a determinat sa incerce si culmea ca a avut si noroc prinzand si trei avati o data.Eu una nu am cunoscut pana acum nici o persoana mai dedicata si care sa trateze atat de serios genul asta de pescuit asa cum o face Catalin. Oricum ma bucur enorm ca am iesit impreuna si ca am reusit sa-i svhimb sotului parere.Mai tarziu am sa postez si eu cateva poze .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Multumesc pentru aprecieri Cristina. Transmite-i lui Adi ca mie mi-a placut de el, este genul de pescar ce imi place, linistit, modesc, hotarat si atent cu ceea ce face si o face cu bani putini, lucru pe care multi asa zis pescari nu o inteleg. Ma bucur mult ca i-a placut sa dea cu mustele si ca a avut si NOROCUL sa prinda si obleti si avati. De noroc am avut si eu parte atunci cand am prins obletii cu muste, nu e o regula sa mearga mustele mai bine decat viermusii dar cert este ca aceasta metoda este una curata si placuta. Oricum mi-a placut ca a stat cuminte, ne-a citit, apoi si-a facut treaba ca si cum o facea de ani de zile. Bravo lui! Ideea este ca muscaritul asta nu este ceva complicat, iti trebuie ceva cunostinte minime apoi vointa si perseverenta, ai vazut si tu ca intr-o zi aproape ca ai aflat toate secretele noastre.

Despre expeditie ce pot sa spun intr-un rezumat, a fost o iesire placuta relaxanta in care fiecare si-a vazut de treaba lui si a incercat sa faca ce stie. Vremea a fost un avantaj, a batut vantul mai tot timpul si a alungat tantarii. Corturile au fost puse in padure, aproape de malul Dunarii, la umbra si temperatura din jurul nostru a fost foarte placuta tot timpul.
    Campionii capturilor au fost fara dubii Adi si cu Cristina care au capturat somni si salai grasuti, de peste 2-3 kilograme dar care au mai si scapat pesti frumosi (un somn destul de mare l-am vazut iesind din apa dar din pacate a scapat).
    Eu am alergat dupa avati si salai si am facut cativa kilometri zilnic in cautarea lor dar rezultatele nu m-au satisfacut neaparat. Pesti putini si nu prea mari am prins, si putini am si scapat. Locul meu preferat a fost pe canal 36 la pod dar cum spuneam a fost activitate slaba, la fel si la confluenta cu Dunarea dar si pe Dunare. Duminica in drum spre bac am facut o scurta oprire pe la Patlageanca unde am regasit niste locuri superbe de avat.
    Cu mancarea nu ne-am omorat niciunul si nici cu bautura ( 99% dintre noi ), dar trebuie sa remarc borsul de peste facut de Cristina, in colaborare cu Bogdan care a asigurat lemnele. 😆 Am mancat pe saturate.
    Furtunile violente care au fost in zona ne-au ocolit la maxim 200 metri si doar o ploaie ne-a deranjat putin dar nesemnificativ.
    Lume putina in zona, patru grupuri erau pe Dunare si cam niciunul pe 36 si Sireasa la dus, la intoarcere, duminica, pe Sireasa erau multi localnici si din ce am vazut se prindeau bibani si ceva carasei.
    Daca m-as intoarce maine acolo? 😆

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dragi colegi, puteti reveni pe forum, problema a fost rezolvata. Din pacate unele postari au disparut.

golden fish
    golden fish
    Participant

Nu e nimic, am sa postez iar pozele maine.Buna Bogdan,nu stiam ce e cu tine de nu ai aparut pe forum,se pare ca ziua de maine nu- i tocmai cea mai fericita zi.

Claudiu M
    Participant

Salut Cataline, eu stau acasa 9 zile asa ca vreo 3- 4 zile pot sta prin delta. Eu zic ca dupa 4 august pana pe 7 ar fi ok. Vreau sa mergem Pana la Sulina si sa ne intoarcem pe Chilia bineinteles cu abaterile de rigoare pe canale si lacuri. Eu mai vin cu un prieten, iar in barca pot sta lejer 4 persoane asa ca mai poti lua si tu pe cineva. Am vazut ca si George se pricepe destul de bine, poti sa il iei pe el sau Bogdan. Oricum abia astept iesirea asta. Daca ma este ceva de clarificat,am sa iti las nr meu cand ajung in tara si discutam mai multe.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    golden fish
    golden fish
    Participant

L- am innebunit pe tatal meu cu povestile si locurile de la Pardina incat acum abia asteapta sa intre Adi in concediu sa mearga si el.Asa ca m- am scos cu inca o iesire.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vezi poate nu ne anunti si pe noi data! Promit sa nu prind avati si obleti mai multi decat voi.

golden fish
    golden fish
    Participant

Undeva dupa 15 august,va anunt cu cateva zile inainte.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 81 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.