Recent Replies

Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 84 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Spectator

fara nici o legatura cu Chilia am gasit poza asta si chiar voiam mai demult sa v-o arat.Din capitolul o data in viata ,la Siret doi somni unul de 8 kg si celalalt de 14kg prinsi la distanta de 5 min,anul trecut.

CatalinCatalin
    Keymaster

Frumosi si bine zis odata in viata, desi nu se stie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Claudiu, planul tau e posibil sa coincida cu unul de-al nostru si in perioada in care vii tu in tara sa fiu si eu cu Bogdan la Sulina. Noi nu am stabilit exact data cand plecam dar imediat ce o fixam o vom trece aici si apoi putem sa stabilim exact coordonatele intalnirii.
    Ideea ta legata de traseu este incitanta, stiu multe locuri cu potential si e posibil sa facem ceva partide memorabile tinand cont si de mobilitatea oferita de barca ta. Despre consum prefer sa nu te intreb. 🙄

NeluNelu
    Spectator

Cataline, in caz ca nu-mi place in zona Pardina as vrea sa merg cu masina pe Stipoc dar in aval ,pana la “Razboinita”, cum ai trecut tu intr-o poza.Intrebarea este se poate ajunge in conditii decente cu masina pana acolo?

CatalinCatalin
    Keymaster

Drumul acela pe care am mers noi pe digul Stipocului duce pana la Chilia veche. E bun. E un loc unde se coboara si se ocoleste o cladire si apoi digul se indeparteaza de canal dar din loc in loc sunt drumuri ce duc spre canal. Am poze in locurile in care eu am mers spre canal, la stana lui Costica, super baiat care are si barca.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am un prieten care a pescuit astazi pe Chilia. Mi-a transmis ca apa este CIORBA si ca au prins 3 somotei a 300 grame bucata. Au fost in zona Vâlcov-Periprava.

CatalinCatalin
    Keymaster

Deja Dunarea are doua mici viituri, una pe portiunea Cernavoda cu o crestere de 42 cm si alta dubla la Gruia de 82 cm. Cresterea a ajuns si in Tulcea la 13 cm.

CatalinCatalin
    Keymaster

O veste surprinzatoare mi-a ajuns la urechi ieri si am si verificat-o imediat. Cineva a ajuns in Pardina undeva cam pe unde am facut si noi tabara luna trecuta si ce sa vezi, a aruncat lanseta in Dunare si in 5 minute a prins un crap la vreo 2 kg.
    E mai putin important de aflat la ce a dat sau alte detalii atata timp cat avem o dovada clara ca pestele papa.
    Cativa prieteni din Deva sunt si ei acolo de ieri si cu siguranta la intoarcere vor veni si cu informatii calde.
    Parerea mea este ca cei interesati ar cam trebui sa aibe bagajele facute…

golden fishgolden fish
    Spectator

Pardina ,pregateste-te ca venim!!!!!!!!!

golden fishgolden fish
    Spectator

Am stat aseara si m- am uitat pe youtube la toate filmuletele despre pescuitul pe bratul Chilia si m-a apucat asa o nostalgie si un dor de locurile alea de- mi venea sa ma imbrac si sa plec la Pardina.Vede-ti voi baieti mare greseala a- ti facut voi cu escapada asta ca m-ati facut atat pe mine cat si pa Adi dependenti de locurile alea si va spun sincer ca Adi e foarte greu de impresionat.Si apropos de zona aia am vazut multe postari de pe bratul Tataru care e ceva mai departe de Pardina si unde am vazut ca locurile se aseamana foarte mult cu cele pe care le- am vazut noi,deci pana la anul tema de casa la toata gasca de pe forum sa ne interesam de zona asta si poate la anul cine stie facem o haiduceasca in formula completa.

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu am fost pe Tataru prin 2006 cred, intr-adevar locurile sunt sau par mai salbatice. Acolo trebuie avuta grija pe unde pescuiesti fiindca in zona aia nea Raduta are mult teren concesionat… Ca si capturi nu mai este chiar asa o zona extraordinara fiindca se duc foarte multi acolo, internetul descopera locuri frumoase dar in acelasi timp directioneaza si toti tampitii spre ele. Daca reusim sa alegem o perioada buna in care sa putem iesi cu totii si sa avem si timp, undeva la 5-7 zile zic eu, atunci se merita sa mergem. Cu siguranta va fi interesant si vom petrece zile frumoase acolo. Capturile, fiecare cu norocul si pregatirea lui, voi cu somnul, eu cu avatul… Trebuie sa studiem intr-adevar si hartile si poate am sa mai intreb si niste pescari care bat locurile alea sa vad ce informatii vitale mai scot de la ei.
    Cristina, daca ti-au placut filmarile de pe Chilia si nu ai varsat si doua lacrimi iti dau eu solutia, asculta si melodia “la Chilia-n port” in timp ce le vezi.

golden fishgolden fish
    Spectator

Am ascultat- o si e deosebita,cat despre Tataru daca nu e asa ceva extraordinar si mai ales daca e si foarte aglomerat ,atunci prefer sa mergem tot acolo unde am fost si anul asta insa trebuie vazut ceva si anume in cazul in care e ocupata zona aia sa vedem daca putem merge mai in amonte ca din ce am am vazut locurile sunt cam la fel doar ca drumul nu stiu cum este.

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.