Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 84 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Drumul pe langa Dunare e destul de rau, pietruit si gaunos. Eu zic sa ne informam si cand ajungem in Pardina ne decidem in functie de ce gasim acolo. Cu siguranta ca merita o partida de crap pe Tataru…

NeluNelu
    Spectator

Sunt si alte zone, mult mai bune in delta decat Pardina!

CatalinCatalin
    Keymaster

Sigur ca sunt, cautati-le, studiati-le si mergem acolo! Asta daca vreti totusi sa iesim undeva impreuna in vara. Eu merg oriunde, apa sa fie.

golden fishgolden fish
    Participant

Nelu eu as opta ptr Pardina ptr ca e usor de ajuns,ai umbra din belsug,e o zona cat de cat mai protejata de braconaj datorita camerelor politiei de frontiera si mai ales ai si o varietate de pesti in special salau asa ca eu raman fan declarat Pardina.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si eu sunt fan Pardina Cristina dar acolo ma pot duce si singur de 10 ori pe an daca vreau. Daca voi decideti altceva eu nu ma opun. La fel si data, o las la alegerea voastra fiindca eu am libertate mai multa, trebuie doar tinut cont sa nu pice in perioada de sesiune a facultatilor si sa nu fiu implicat in altceva mai din timp. Pardina are intr-adevar avantajele spuse de tine, acolo e un prag foarte bun pentru salau dar si pentru somn. Sper sa ne ajunga timpul pana atunci ca sa facem un plan bun. Eu luna asta postez programul meu pe 2015, program in care vor aparea perioadele cele mai bune de pescuit.

NeluNelu
    Spectator

Este frumos si foarte bine de pescuit si in Satul de Vacanta Rosu(unde am fost superincantat in anul 1986) deasemeni si la Sulina(unde nu am ajuns inca)

Iata o scurta descriere a stului de vacanta Rosu:
    Satul de Vacanta Rosu este situat chiar in inima Deltei fiind inconjurat de salba de lacuri Puiu-Rosu-Rosulet , la o distanta de 65 de km de Tulcea si de 12 km de Marea Neagra.
    Se poate ajunge pe ruta: Tulcea – Maliuc – Crisan – canalul Crisan – Caraorman – canalul Caraorman – lacul Puiu -Satul de Vacanta Rosu
    Dispune de o capacitate de 78 de locuri de cazare in bungalouri cu una sau doua camere, dotate dupa standardul de 3*, avand grup sanitar propriu . Bungalourile sunt situate pe marginea canalului ce traverseaza cele doua insule, asigurandu-va un ambiant relaxant, confortabil si intim.Barca este inclusa in pret.
    Restaurantul are o capacitate de 120 de locuri si este locul ideal de a servi mancaruri savuroase cu specific local, diversitati culinare si preparate unice. Barul dispune de o capacitate de 80 de locuri.
    Zona de amplasament a satului de vacanta este recunoscuta ca fiind cea mai renumita din Delta Dunarii-canalul Puiu – Rosu pentru pescuit la stiuca si lacurile Luminita,Puiulet,Potcoava,Bilencu,Mandra(unde era sa ma ratacesc eu) renumite pentru pescuit la stiuca, avat mare, lin, somn, platica mare, crap, biban mare

Si acum o descriere umoristica a unui pescar:
    “Pe Canalul Puiu -Roşu, e un loc cu proprietăţi supranaturale unde se întâmplă fenomene misterioase, cu urmări neaşteptate. Locul este la confluenţa canalului principal cu canalul care înconjoară Satul de vacanţă Roşu, lângă limba de pământ pe care fac unii tabără, în ciuda panoului care indică proprietatea privată. E locul unde se prinde avat, la dimensiuni şi cantităţi apreciabile. Bineânţeles nu se prinde întotdeauna, după legile (fără-de-legile) pescuitului. Dar nu avatul e subiectul principal, ci fenomenele misterioase din zonă. Şi aici nu mă refer la ce se întâmplă în tabăra provizorie şi împrejurul ei, ci la misterioase dispariţii. Doar în ceea ce priveşte autorul postării de faţă, “gaura neagră ” de la confluenţă a înghiţit un aparat foto şi un combo shimano cu fir textil shadow de 0,30, care avusese oarece capturi de pike-uri. Era dimineţa plecării, ultimul pescuit la “botu calului” cum se spune. A naibii fatalitate, aruncarea şi avatul ! Şi la mine şi la coechipier. Mai mult timp pierdeam să scoatem peştii din cârlig şi să-i redăm mediului natural, după care să prindem alţii într-o adevărată sarabandă. Fiecare minut era important, sub presiunea timpului care mai rămânea până la plecarea la ponton pentru făcutul bagajelor şi îmbarcare. Pe fondul genocidului la avat, primesc un telefon urmat de o convorbire lungă şi anostă despre diverse chestiuni de serviciu, care iar -fatalitate- nu puteau suferi amânare. În acest timp, coechipierul nu mai prididea cu avatul, unul mai frumos decît altul. În sfârşit convorbirea se termină, pun mâna pe lanseta lasată în barcă şi cu o mişcare precipitată a braţului de jos în sus, pe lângă corp, dau un impuls aparatului foto ţinut în husa prinsă de centură şi acesta dispare înghiţit de gaura neagră. La curentul de acolo, ajunsese deja în Marea Neagră când încercam fără succes să-l agăţ prin lansări soldate cu câte…un avat !
    A doua dispariţie, s-a produs în acelaşi loc, anul următor, în timpul unui abordaj cu barca lui nea Pavel, administratorul bazei Roşu. Pentru că tot aveam o ancoră cumpărată de la Târgul Aventuri la Pescuit, ca să putem savura o Fanta împreună cu nea Pavel, colegul de barcă aruncă ancora cu intenţia de a fixa cele două bărci la locul întâlnirii, chiar în celebra gaură neagră. Neinspirată alegere, pentru că sfoara ancorei petrecută orecum pe după lansetă, trasă cu putere de gravitaţie a proiectat pe fundul canalului şi minunata Shimano. Rog pe această cale pescarii ghinionişti/norocoşi care au pescuit în aval de confluenţă cele două obiecte, să le restituie depunându-le în păstrare la Emil. Asta dacă nu doresc să le păstreze pentru uzul propriu sau dacă nu cumva nu au încredere în Emil !”

golden fishgolden fish
    Participant

Din descrierea facuta de tine Nelu locul pare idilic insa ramane o mare problema si anume ca noi nu suntem fani in a merge undeva la pescuit si a ne caza la o pensiune,noi suntem adeptii iesirilor cu cortul,cu facutul mancarii la foc in ceaun intr- un cuvant mai haiducesc.Nu imi place aglomeratia care e specifica unei pensiuni,hotel ,etc ci sa stam seara in jurul focului la un sprit sau o cafea cu toata gasca si sa depanam amintiri si sa domneasca o stare de voie buna.

bogdanbogdan
    Keymaster

Si eu prefer la cort, dar nu ma deranjeaza nici pensiunea. Camparea cu cortul e cam interzisa in Delta.

Mai discutam, pe mine ma intereseaza in primul rand perioada ca sa ma pot organiza. De preferat sfarsitul unei luni si inceputul urmatoarei luni, cu un week-end in perioada respectiva.

De exemplu: 28 iunie – 3 iulie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si mai apar doua probleme, transportul cu barca acolo, bagajerie… costuri, si costurile cazarii, posibil si ale mancarii. Locurile sunt intr-adevar frumoase dar, OBLIGATORIU, acolo ai nevoie de barca. Lacurile si canalele nu pot fi vazute altfel, ramane doar posibilitatea pescuitului din complex.
    Marele Boss in marinimia lui promite insa ca in iesirea din aprilie sa treaca si pe acolo, sa pescuiasca in zona satului, sa prinda cateva sute de avati mari si sa faca sute de poze cu locurile. Am prieteni care au pescuit anul asta acolo dar intr-o perioada proasta cu ape tulburi si au avut rezultate slabe.

golden fishgolden fish
    Participant

Partea cu costurile nu e deloc de negijat ptr ca dupa parerea mea sunt destul de mari cu tot ce inseamna ele,de aceea consider camparea cu cortul mai avantajoasa si mai pe gustul meu ca sa nu mai vorbim si de interactiunea directa cu mama natura cand iti canta la ureche greerii si pasarile noptii toate astea sunt clipe pe care nu le poti trai in alte conditii decat la cort ori mai este o varianta ,cred ca am inceput sa ma babesc si incep sa caut linistea( glumesc).De cand pescuiesc adica de la 5 ani mi- au placut la nebunie concediile facute cu ai mei in Delta cu corturile dupa mine aceste iesiri reprezinta o legatura foarte puternica cu natura si tot ce ne inconjoara( deja o dau in chestii existentiale).Cat despre perioada Bogdan cred ca depindem in totalitate de in ce toane o gasim pe d-na Dunare iar la cum se prezinta lucrurile pana in prezent cred ca anul viitor v-a fi unul la fel de greu ptr pescari presarat din belsug cu perioade de i undatii dar poate ca ma insel eu si n- o fi dracul asa de negru.

bogdanbogdan
    Keymaster

Draga mea Cristina, cum v-am scapat de tantari si ploi abundente la Pardina anul asta, la fel de usor aranjez si cu Dunarea. Doar sa-mi spuneti din timp perioada deoarece fax-ul intre mine si ZEI merge mai lent.

Cat despre costuri, avem dreptate toti. La cort e mai ieftin, la pensiune mai scump. Dar si servicile sint pe masura costurilor.

La cort sintem mai apropiati, comunicam si ne intersectam mai mult la treburi gospodaresti. Deci ne vom cunoaste mai bine.

La pensiune nu mai pierzi asa de mult timp cu gatitul, nu mai cari vase si tacamuri dupa tine, nu mai cari cort, ai WC, ai dus, TV, etc… .

Eu oricum ma voi simti bine in compania voastra indiferent de locatie si gazduire, deci las decizia pe voi.

Indiferent de nivelul satisfactiei mele dupa aceasta expeditie, prin presupunere la absurd ca acesta va fi sub asteptari, nu o sa pot spun nici un cuvant negativ referitor la organizare.

Daca am acceptat ceva, stiu la ce ma inham, si nu dau vina pe altii. Eu am fost singurul care a decis daca accept sau nu. PUNCT.

Deci, la fel, ma intereseaza doar perioada. Locatia stiu ca va fi undeva in Delta. Cu siguranta Catalin si Nelu vor gasi ceva optim pentru toata lumea si eu voi fi multumit pe deplin.

Imi doresc sa avem succes in infaptuirea acestei idei.

Bogdan.

NeluNelu
    Spectator

Da, intr-adevar, sunt unele inconveniente ca: deplasarea pe apa, caratul bagajelor, cazarea la casuta-care nu e prea scumpa tinand cont ca ai grup sanitar cu apa calda la dispozitie, prispa unde poti sta seara, gratar amenajat, si nici nu este superaglomerat.Cat despre pescuit, ai barca la dispozitie(intra in pretul casutei) si poti merge nu prea departe in multe lacuri din apropiere pe care le-am enumerat anterior.Seara, cand se lasa intunericul poti pescui in dreptul casutei, pe canal, cu rezultate uneori neasteptate!
    In apropiere de satul de vacanta mai sunt cateva grinduri in care poti comod sa-ti instalezi corturile, insa necesita sa ai mijloc de transport fluvial, sau sa inchiriezi pe cineva sa te duca si sa te aduca de acolo.Personal as opta pentru casutele de la satul de vacanta, cu mancarea ta, avantajul fiind ca poti cumpara unele produse(paine, ulei, suc, de acolo)
    Totusi INCONVENIENTUL cel mai mare COSTUL SEJURULUI!
    Cazarea, fara masa, este de cca.80-120lei/noapte/persoana la casuta cu doua camere, depinde de perioada
    Asta inseamna ca de Luni de la pranz pana Joi la pranz platesti max.360 lei cu mancarea si transportul tau din Tulcea si pana acolo.
    Eu cand am fost acolo am prins foarte mult peste, din care recordul la somn, nu la greutate ci la cantitate, a fost de 16 buc intre 3-5 kg fiecare in cca.4 ore.Sunt toate speciile de pesti, mananci pe saturate, aproape ca nu ai de ce sa cari mancare cu tine.
    Asta a fost doar o idee, oricum in vara 2015 vreau neaparat sa ajung la Sulina!

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.