Recent Replies

Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 84 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

revin la ce am spus mai sus, cu sublinierea faptului ca in pretul cazarii intra si barca pentru toata perioda cat stai acolo!
    fara barca nici nu se poate pentru ca restaurantul e pe un mal si cazarea pe celalalt!
    barca este pentru o casuta cu doua camere, adica pentru doua familii, desigur sunt si casute cu o camera si barca insa pretul e ceva mai mare.
    in barca stau patru persoane comod,si pot pescui din barca cu doua scule fiecare fara sa se incomodeze, barca are fundul plat, deci poti sta si in picioare, au stabilitate mare, colac de salvare si sunt din fibra de sticla.poti sa te plimbi cu ele toata ziua pe unde doreste inima ta!

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu vin iarasi cu o propunere-bomba!
    1. Aniverasrea lui 1 iunie sa o facem pe bratul Chilia, fie Pardina sau Tataru, undeva unde sa avem si Dunare si canale. Perioada optima dupa parerea mea este sfarsitul lui mai-inceput iunie, fiindca Bogdan poate sa vina asa cel mai bine, apoi pe 25 mai se da liber pe frontiera…
    2. La satul de vacanta putem merge si ajunge usor de la Sulina adica doi iepuri dintr-un foc. Eu cu Bogdan oricum vrem sa ajungem la Sulina in vara, acolo gasim barci cate vrem si mergem obligatoriu si in zona lacurilor unde putem pescui si chiar inopta o seara daca se merita.

golden fishgolden fish
    Spectator

Nu e prea devreme sa ne facem planurile? cu atat mai mult cu cat nu stim ce fel de iarna o sa avem ( ca deocamdata vad ca afara e mai mult toamna tarzie) si sa nu mai vorbim de cote,vreme si de ce nu de neprevazut.Eu zic ca am putea sa ne gandim de prin aprilie ca toti factorii vor fi mai clari.Nu???

golden fishgolden fish
    Spectator

Ah eram sa uit,Bogdan poti sa te apuci si sa trimiti rugile catre” sefi” ca pana atunci sa aibe timp sa se ocupe de tantari,vant,ploaie si cresteri de cote.Anul asta cand am fost la Pardina am vazut ca ai destule pile la ei si chiar esti ascultat.

NeluNelu
    Spectator

da, e cam devreme pentru planuri!

CatalinCatalin
    Keymaster

Pentru mine nu e devreme, ba chiar e vremea lor fiindca imi propun sa fac mai multe iesiri si trebuie sa le acord fiecareia o perioada. In inceput de aprilie oricum ies in Delta, apoi vine prohibitia deci pauza Delta. Dupa 25 mai se poate merge la scrumbie si e o perioada relativ buna de pescuit, mai racoare si fara tantari multi. Iulie-august inseamna vara, mare, vacante cu familiile… Voi stiti mai bine fiecare cum va organizati timpul si cand.

CatalinCatalin
    Keymaster

Apropo, poate o lasati mai moale cu taiatul porcilor si degustatul vinurilor si ma ajutati cu ceva date legate de pescuitul din 2014. Ma intereseaza zilele in care ati prins peste bine pe Dunare sau in Delta.

golden fishgolden fish
    Spectator

Eu nu prea am ajuns anul asta foarte des la Dunare din cauza cotelor ca nu puteam intra pe nicaieri,dar am prins perioada de la jumatatea lui august pana la inceputul lui septembrie cand am prins in special noaptea somotei iar ziua mai mult platici,carasi si obleti .Cam astea sunt realizarile noastre din vara la Dunare.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vreau sa compar perioadele cu cotele si sa vad ce mai modific la programul de pescuit pentru 2015.

CatalinCatalin
    Keymaster

Zilele trecute am vorbit cu cativa prieteni care pescuiesc pe Canalul Mila 35 in zona podului. Pana sa inceapa cresterea cotelor spuneau ca au facut treaba si aveau ceva capturi frumoase de crapi, salai, avati dar si doi somni apropiati de 20 kilograme. Stiu ca locatia este buna pentru somn marisor chiar daca eu nu m-am omorat cu stationarul acolo. In ultimile trei zile apa a crescut cam mult si s-a cam si tulburat iar pestii nu au mai mancat. O alta chestiune interesanta este ca unul dintre acesti pescari isi pierde mai multe luni anual pe acolo si traieste in general din pescuit. Pestele il duce in Pardina la una dintre cele doua cherhanale, puncte dr prima primire, cum se mai numesc. Pretul la somn si crap oferit de acestea este de 12 lei si imi pare rezonabil fiindca scapi de griji si dai de bani. La un calcul mic ne iese pe cei doi somni o suma frumusica de vreo 500 lei..

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa prieteni pescari tocmai au sosit de pe Canal Mila 35 si erau destul de fericiti. Somni mari la lipitoare in coltul bratului Chilia cu canalul, avati de 1-1,5 kilograme din belsug, ciortani 1-1,5 kilograme…

Apa scazuse mult si brusc si malurile erau mocirloase rau si trebuia sa stai in apa iar de prins in ultimile 2 zile nu mai prindeai nimic.

Canalul era foarte tulbure, in contrast cu Dunarea care este cristal, fenomen explicat prin inceperea scaderii cotelor lacurilor si deci iesirea apei prin canalele de tranzit catre bratele Dunarii.

Pestii au inceput si ei tranzitul pe aceasta ruta lacuri-canale-Dunare.

Stipocul este cristal si se prinde foarte bine pe el bibani foarte mari la jai.

NeluNelu
    Spectator

Inbucuratoare veste, azi mi-a telefonat cineva aflat la Murighiol si nu prea era multumit, de fapt rar si destul de mic!
    Au dat la mamaliga, rama de tot neamul, coropisnite, lipitoare, pestisor viu si alte bunatati, insa….mai mult table si sprit!

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.