Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 84 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

Astept luna August sa merg cu Cristna si Adrian la Rachelu pentru vreo doua saptamani, cu cort, ceaun, gratar, bucatarie ambulanta, baldachine,etc!

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu astept sa treaca urmatoarele 5-6 zile ca sa va pot saluta din Delta! Cu aceleasi corturi, ceaune…. Apropo, veti avea cumva si broaste in meniu? Noi da.

NeluNelu
    Spectator

Canalul Iacubov – august 2015

CatalinCatalin
    Keymaster

NICIODATA!

Ala nu e Iacubov! Poate fi Sontea, Litcov dar nu Iacubov.

NeluNelu
    Spectator

este scazut si d’aia nu recunosti!(nu stiu exact ca nu am facut eu poza, tipul spunea ca e Iacubov)

NeluNelu
    Spectator

acum cinci minute am vorbit cu cineva la Pardina si spunea ca a tras carasul si stiuca pe canale(Stipoc, Iacubov, Sireasa) acum Dunarea a inceput sa creasca iar si baga apa pe canale si pestele nu mai trage.Informatia data este dezinteresata, asa ca eu cred ce spune!

CatalinCatalin
    Keymaster

Si eu o cred pe informatie dar ala nu e Iacubov!

SUTA LA SUTA!

Cunosc fiecare milimetru al canalului, am pescuit pe el de sute de ori.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pescuim in Delta Dunarii si ne bucuram cu totii de frumusetile ei. Personal cheltuiesc sume destul de frumusele pentru aceasta placere, permise anuale de 260 lei, carburanti, cazari, mancare, nade si momeli… nu prea iau peste acasa deci nu imi pun problema vreunui profit, ma plimb si pescuiesc pe cheltuiala mea.

M-am lovit in toti anii acestia de cand strabat Delta de foarte multe probleme, unele ale mele, altele ale altora sau ale localnicilor si cred ca toate acestea ar trebui dezbatute.

Vreau sa adun in iarna asta esenta acestor probleme intr-un email pe care sa il trimit la Rezervatie in ideea primiri unor lamuriri iar apoi in functie de raspuns sa ma gandesc daca problemele adunate necesita trimiterea lor in alta parte…

bogdanbogdan
    Keymaster

Din cate stiu eu DELTA DUNARII este rezervatie naturala si de prin ’92 face parte si din patrimoniul UNESCO.

Toate vietuitoarele de acolo ( flora, fauna, oamenii localnici ) sint influentate de prezenta vapoarelor, turistilor si a pescarilor. O mica parte dintre aceste vietuitoare, si anume cei care au pensiuni, restaurante, cazeaza turisti sau pescari, inchiriaza barci, etc… ., cred ca e bine deoarece castiga niste bani. Cealalta mare parte a vietuitoarelor au doar de pierdut si in timp vor deveni tot mai rare si apoi vor disparea. Cand aceasta parte a vietuitoarelor va deveni o raritate si cei care cazeaza si servesc masa vor disparea pentru ca nu vor mai avea pe cine sa-i serveasca. Vapoarenii vor supravietui.

Treaba cu concesionarea unor zone dintr-un patrimoniu UNESCO si in acelasi  timp REZERVATIE NATURALA de importanta mondiala catre niste persoane fizice sau SRL-uri mi se pare ceva absurd. De o rezervatie naturala este normal sa se ocupe statul din care face parte acea rezervatie. Daca nu are fonduRi suficiente ar trebui sa faca o documentatie si sa o trimita la UNESCO  si la ceva departament al UE (DELTA DUNARII  este a doua ca si marime dintre rezervatile naturale din Europa) pentru a obtine fondurile necesare. Cu o documentatie decenta ar primi cu siguranta chiar mai mult decat ar fi strict necesar.

Problema este ca statul caruia ii apartine DELTA DUNARII, prin reprezentantii ei ( parlamentul ) nu doreste asa ceva. Doreste icre negre, moruni la gratar, mistreti si cerbi la protap, etc… .

Dupa cum gandesc eu, toate acestea se pot rezolva usor, si anume:
    – eliminati concesionarii – se face o evaluare reala a perimetrului pe care il concesioneaza si sa-si primeasca contravaloare in bani, de la stat
    – limitatrea accesului in delta a turistilor si pescarilor in mod gratuit doar pentru un anumit numar de zile pe an. cine doreste mai multe zile sa plateasca o suma decenta pentru fiecare zi in plus fata de cele la care are dreptul orice om al planetei si care doreste sa faca o excursie in delta.
    – limitarea drastica a cantitatilor de peste retinute de catre pescarii recreativi/sportivi, undeva la limita necesarului de calorii pentru supravietuire. In delta nu mergi ca sa te ingrasi!
    – infiintarea catorva puncte de intrare/iesire obligatorii inspre si din delta, controlate cu rigurozitate de eventual de catre armata/politie/jandarmerie si monitorizate video 24/24.

Cu siguranta imi voi primi injuraturi si blesteme de la unii care citesc ce am scris, dar majoritatea vietuitoarelor din delta ar trai mai mult si mai bine daca ar fi impuse reguli de genul celor de mai sus.

bogdanbogdan
    Keymaster

In KENYA si BOSTWANA elefantii sint aparati de catre stat impotriva braconierilor. In ZAMBIA vanatoarea tigrilor si a leoparzilor a fost interzisa de catre ministerul turismului! Cu rezultate semnificativ in crestere fata de perioadele anterioare cand nu erau controlate de stat.

Protejarea acestor animale este facuta de armata statelor respective, cu personal din instruit de razboi si ” cu glontul pe teava “.

In Kamchatka, armata rusa umbla cu tancurile dupa braconierii de icre si somon. Rare ori nu reusesc sa-i prinda dupa cateva zile si nopti de urmarire prin mlasinile de acolo.

E clar ca aceste state consuma niste banuti pentru combaterea braconajului.

Noi, romanii, niste europeni ( cum ne place sa ne consideram ), de ce nu putem sa facem ca ei? Pentru ca parlamentul vrea kilograme de icre negre in prohibitie?

CatalinCatalin
    Keymaster

Si localnicii sunt vinovati! MARI VINOVATI!

CatalinCatalin
    Keymaster

Bun gasit dragi colegi pescari!

Tocmai ce m-am intors de cateva minute din Delta unde am umblat cu barca alaturi de Iulica doua zile.  La o prima estimare cred ca am parcurs 170 kilometri ( nu stiu cat vine exact in mile marine ).

Am reusit sa trag cateva concluzii legate de pescuitul de pe bratul Chilia pe segmentul Patlageanca-Pardina si nu unele bune…

Voi incerca sa revin si cu imagini dar ca si idee, multi kilometri de apa si uscat dar putine locuri cu adevarat bune pentru pescuit, si putin peste…

In schimb monitorizarea video a frontierei este la inaltime, multe turnuri de observatie despre care nu aveam habar, acum am reusit sa le vad pe toate, si destule pontoane ale politiei.

Sa nu ma intrebati daca ne-a plouat…

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.