Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Sulina

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Sulina

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 79 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

La Sulina se prinde stiuca si biban. Ultima gaselnita este stiuca de la farul vechi, un loc foarte bun pentru avat.

CatalinCatalin
    Keymaster
    NeluNelu
    Spectator

Da, mi-ai rascolit amintirile, si unchiul meu Ionel Mihalcea a lucrat initial in Sulina si apoi in Tulcea, unde a si murit in conditii suspecte la varsta de aproximativ 45 ani, pe cand eu eram in clasele primare!
    Daca intre numele meu si cel din povestire exista vreo legatura, nu am sa stiu niciodata, toti sunt morti.

NeluNelu
    Spectator
    NeluNelu
    Spectator

si asta e un articol care te face nerebdator sa vina mai repede vara…
    http://www.descopera.ro/descopera-in-romania/10119322-lunile-calde-ale-sulinei

NeluNelu
    Spectator

nostalgice!

CatalinCatalin
    Keymaster

Oare mai poate exista plan de pescuit in Delta Dunarii care sa nu cuprinda si orasul Sulina? Pentru mine nu cred. Imaginile cu Sulina iarna ma fac si mai narabdator sa ajung acolo. Stiu de la prietenii mei de acolo ca acum nu se mai pescuieste nimic, s-au pus in pod toate sculele si se asteapta fie vreo tentativa de mers la copca, fie dezghetarea apelor si inceputul incalzirii dar pana atunci mai este multa apa de curs pe Dunare…

CatalinCatalin
    Keymaster

Continuarea

Participant

Bunul nostru prieten nea Jigarov  a profitat ieri ca a fost mai cald si a iesit pe faleza din Sulina la pescuit de avat cu muste artificiale. Din pacate nu si-a facut simtita prezenta nici un peste dar a zis ca o sa mai insiste  cat de curand.

bogdanbogdan
    Keymaster

Mai Iuliane, cum ai nimerit tu sa-mi aduci aminte de Sulina intr-un moment in care-mi faceam remuscari asupra faptului ca nu m-am straduit suficient de mult sa ajung anul trecut in Delta!

Dupa cum ma simt acum si cum ma afecteaza vremea asta care te indruma spre o sinucidere fericita numai sa scapi de ea, as zice ca nu voi veni nici la sfarsitul lui martie cu voi, chiar daca o sa am toate posibilitatile din lume. Sper sa-mi treca starea deprimanta cat mai curand si sa ne vedem fata in fata peste vreo 40 de zile la vapor in Tulcea. Poate-l convingi si pe prietenul ala al tau spaniolu’ cu barcuta de 150 hp sa vina cu noi.

Hmmm… . Sulina… . Chiar mi-e dor!!!

Participant

Nea jigarov a fost in dimineata asta la pescuit de Avat cu muste artificiale dar dupa cum ne-a obisnuit domnul Avat nu vrea sa isi faca simtita prezenta. Apa pe canalul Sulina este tulbure si vin multe gunoaie. O alta veste nu tocmai buna vine si de la plaja, dupa ce primaria a astupat spartura care trecea pe langa cele doua pensiuni Rustic si Pentru Tineret, Marea Neagra si-a afacut si a partea ei de treaba si a astupat de tot micul golf care se formase si unde in luna mai intrau fel de fel de pesti din mare spre bucuria pescarilor.

CatalinCatalin
    Keymaster

De rizeafca ce stii? Dar de pescarii sulinari din martie care ne-au invadat locurile si ne-au copiat streamerele?

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 79 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.